Fotowoltaika nie tylko na dach domu: lampy fotowoltaiczne

Fotowoltaika nie tylko na dach domu: lampy fotowoltaiczne Fotowoltaika

Produkcja energii elektrycznej ze słońca jest możliwa dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym. Zwykle takie systemy montowane są na dachach domów lub na specjalnych konstrukcjach umiejscawianych nieopodal zabudowań.

Opierają się one o specjalnie panele, wyłapujące energię z naszej najbliższej gwiazdy i na falowniku, który przetwarza ją w prąd elektryczny. Skróconą i uproszczoną wersją takiego rozwiązania są lampy fotowoltaiczne, zwane również lampami solarnymi. Co warto o nich wiedzieć?

Fotowoltaika - rozwiązanie przyszłości


Wszystkie ogólnoświatowe prognozy wskazują wyraźnie na to, że Odnawialne Źródła Energii muszą być coraz częściej wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej. Tradycyjne pozyskiwanie prądu z nieodnawialnych źródeł, między innymi węgla kamiennego i brunatnego nie tylko jest zagrożeniem dla planety przez wzgląd na to, że złoża mogą się wyczerpać, ale również niesie ze sobą konsekwencje, które mogą się odbić na naszym zdrowiu oraz kondycji Ziemi w nieco szerszym ujęciu. I nie jest to opowiadaniem horrorów przed ekologiczne lobby. Zatrważająca emisja CO2, czy zjawisko szkodliwe smogu to zjawiska, które odczuwamy na co dzień.


Energia ze słońca to najbardziej optymalne rozwiązanie w kontekście zróżnicowanych lokalizacji. Innymi słowy: o ile elektrowni wiatrowej czy wodnej nie da się wybudować wszędzie, o tyle koncepcja elektrowni słonecznej jest już o wiele bardziej, na tym polu, elastyczna. Dlatego też, tego typu rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i coraz łatwiej dostępne. Jak już wspomniano w samym wstępie panele fotowoltaiczne wyłapują energię ze słońca i podłączone do falownika (inna nazwa: inwerter) umożliwiają pozyskiwanie zupełnie darmowego potencjału.


Dają nam nie tylko niezależność energetyczną, ale możliwość zarobku poprzez odsprzedawanie nadwyżek do zakładu energetycznego. Warunki prawne, na polu prosumenckim są u nas w tej chwili najbardziej korzystne w całej Europie. Ma to zachęcić ludzi do inwestowania w systemy. Przy czym należy zaznaczyć, że słowo „inwestycja” nie zostało tutaj użyte na wyrost. Biorąc pod uwagę korzyści jakie daje nam to rozwiązanie, w tym również korzyści finansowe, śmiało można określić je jako korzystną lokatę kapitału. Kolejnym istotnym elementem jest proekologiczny efekt, jaki uzyskujemy. Instalacje te są bowiem niemal całkowicie nieinwazyjne pod względem oddziaływania na środowisko naturalne.


Gdzie umieszczamy panele fotowoltaiczne?


Zanim zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, musimy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:


- zacienienie terenu


Panele muszą być umiejscowione w najbardziej nasłonecznionym z możliwych miejsc. Cienie drzew w tym nie pomagają. Nie mówiąc już o spadających i zalegających liściach, które wpływają na wydajność systemu.


- ilość potrzebnych paneli do zaopatrzenia w prąd domu


Trudno jest jednoznacznie stwierdzić jaka ilość paneli będzie nam potrzebna, bez jednostkowego wybadania tematu. W tym jak i w wielu aspektach pomogą nam eksperci. Największe firmy nie ograniczają się do sprzedaży nam gotowego rozwiązania z szablonu, ale również indywidualnie doradzą, ile paneli kupić, jak i gdzie je rozmieścić, skąd możemy wziąć dofinansowanie na inwestycję. Jedną z nich jest Stilo Energy. U dobrego dostawcy możemy liczyć nie tylko na porady dotyczące dofinansowania, ale również konsultacje prawne.


- dach czy ogród


Najczęściej takie systemy umiejscawia się na dachu, jednak jeśli zdarzy się tak jest zacieniony, klienci z powodzeniem montują sobie owe konstrukcje w ogródku i tam umieszczają panele. Są plusy i minusy obu rozwiązań. Panele na dachu to schludne i praktyczne rozwiązanie, choć mamy do nich utrudniony dostęp. Panele w ogródku zajmują trochę miejsca, ale możemy je skontrolować w każdej chwili.


- kąt montażu


Powinien być taki, by system w optymalny sposób zbierał światło słoneczne.


- dofinansowanie


Programy lokalne, rządowe, unijne. Jednym z najpopularniejszych jest "Czyste powietrze", ale lokalnie też znajdziemy dużo dodatkowych rozwiązań ze względu na duże zapotrzebowanie na OZE. Najsprytniejsi użytkownicy, którym chce się szukać i znajdować korzystne dla siebie rozwiązania potrafią zredukować ostateczną kwotę o znaczny procent. Przykładowo – jeśli średnia instalacja kosztuje około 50 tysięcy złotych, przedsiębiorczy użytkownik w rzeczywistości zapłaci za nią 15-20 tysięcy.


Lampa fotowoltaiczna - co to?


Lampy fotowoltaiczne nie służą do zasilania domu w energię, ale mogą być dodatkowym, niezależnym wsparciem. Tego typu rozwiązania stosuje się coraz częściej na wiejskich drogach, przejściach dla pieszych, które potrzebują doświetlenia, a dodatkowe tradycyjne instalacje elektryczne są tam bezzasadne. Tego typu oświetlenie możemy również zastosować na swoim własnym podwórku. I nie chodzi o małe lampki solarne kupowane w dyskontach, a o profesjonalne oświetlenie. Choć trzeba przyznać, że zasada działania jest w nich dość podobna. Bardzo ważnym atutem tego rozwiązania jest jego ekologiczny wymiar. Lubimy światło, bo czujemy się przy nim bezpieczniej. Ale im mniej zasilanie owego światła będzie pochodzić z tradycyjnych źródeł prądu, tym lepiej dla naszej planety.