Franczyza – co obejmuje pakiet startowy?

Franczyza – co obejmuje pakiet startowy? materiał PR

Zainteresowałeś się franczyzą? Upatrujesz w niej szanse na rozwój swojego biznesu? Sprawdź, co wiesz o pakiecie startowym, który – jako franczyzobiorca – będzie zobowiązany zakupić.

Rozwój własnej działalności gospodarczej nie jest sprawą prostą. Potencjalni przedsiębiorcy muszą liczyć się z konkurencją i ryzykiem. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniego lokalu i zarezerwowanie środków na reklamę działalności. Wszystkie te działania są nie tylko czasochłonne, lecz także kapitałochłonne. Jak kwestie te wyglądają w przypadku franczyzy, która w Polsce jest coraz popularniejsza?

Franczyza – dla tych, którzy prowadzą już działalność

– Większość sieci franczyzowych tworzy oferty współpracy dla podmiotów już prowadzących działalność gospodarczą. To właśnie oni mogą liczyć na to, że najszybciej przystąpią do współpracy. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy nie mają doświadczenia, nie mają szansy działać w sieci franczyzowej i sprzedawać pod znaną marką. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, musisz jednak pamiętać o tym, aby rozejrzeć się za lokalem i sprawdzić lokalny rynek. Im lepiej się przygotujesz do rozmowy z przedstawicielami sieci franczyzowej, tym większe masz szanse na to, aby zainteresować ich swoją działalnością.

Niezależnie od tego, czy jesteś już przedsiębiorcą, czy też planujesz założenie działalności gospodarczej, musisz pamiętać o konieczności zakupu pakietu franczyzowego. To właśnie dzięki niemu otrzymasz dostęp do koncepcji know-how i wszelkich materiałów niezbędnych do tego, aby prawidłowo oznaczyć punktu, w którym prowadzisz działalność gospodarczą  radzi specjalista z portalu praca-katowice.info

Co znajduje się w pakiecie franczyzowym?

To, co konkretnie udostępni franczyzodawca w pakiecie franczyzowym zależy wyłącznie od niego. Można jednak wskazać, co najczęściej przedsiębiorcy otrzymują. Mowa tu o:

 • Materiałach marketingowych. Każda firma oferująca franczyzę udostępnia m.in. banery reklamowe czy plakaty. Znaczenie mają potykacze (spotykane w branży gastronomicznej) czy ulotki. W przypadku sklepów spożywczych często praktyką jest udostępnianie przedsiębiorcom gazetek reklamowych, z których klienci mogą dowiedzieć się o aktualnych promocjach czy rabatach.
 • Koncepcja prowadzenia biznesu. Każdy franczyzodawca tworzyw własną koncepcję prowadzenia biznesu i to właśnie ją udostępnia w pierwszej kolejności. Mowa tu przede wszystkim o tym, jak klientów mają obsługiwać pracownicy i co mają oferować. Liczy się też rozmieszczenie i wyeksponowanie produktów w punkcie handlowo-usługowym.
 • Informacje na temat szkoleń i kursów. Każdy franczyzodawca ma interes w tym, aby franczyzobiorca prowadzi biznes najlepiej jak potrafi. Szkolenia i kursy dotyczące promowania towarów, usług czy motywowanie pracowników są niezwykle cenne. Z tego względu w pakiecie startowym najczęściej uwzględnia się informacje o nich.
 • Informacje na temat akcji reklamowych. Rozwój sieci franczyzowej jest uzależniony m.in. od reklamy. Z punktu widzenia franczyzobiorcy istotne jest to, aby franczyzodawca poinformował o tym, jak będzie promował wśród konsumentów towary lub usługi. Od nakładów zarezerwowanych na reklamę może zależeć to, czy potencjalny franczyzobiorca zdecyduje się na współpracę.
 • Dostęp do dostawców. Niezależnie od tego, czy mowa o sklepie czy punkcie usługowym, istotne jest nawiązanie kontaktów handlowych z dostawcami. Franczyzodawcy już dawno zauważyli, że zagwarantowanie dostawców franczyzobiorcom to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Bo przy dużych zamówieniach mogą negocjować ceny.

Więcej o pakiecie franczyzowym przeczytasz tutaj: http://nf.pl/przedsiebiorca/pakiet-franczyzowy,,12868,212.

Sprawdź, zanim podpiszesz

Jako osoba zainteresowana franczyzą, powinieneś dokładnie sprawdzić, co oferują poszczególne podmioty w ramach pakietu startowego. Porównanie cen nie jest wystarczające – konieczne jest zwrócenie uwagi m.in. na częstotliwość szkoleń, dostęp do dostawców i materiałów marketingowych oraz wysokość prowizji, którą będziesz musiał co miesiąc odprowadzać na rachunek bankowy wskazany przez franczyzodawcę.

Dalej

x

8 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • sergiusz sergiusz

  spotkałem się z ofertą franczyzy, która obejmowała dwuletnie szkolenie, to chyba bardzo dobre rozwiązanie, tak?

  2016-10-26 17:48:54

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • marcinek marcinek

   dwuletnie szkolenie to nie wszystko. Chociaż to już dobry start

   2016-10-30 16:12:55

   Oceniono 0 razy

   Odpisz na ten komentarz

   • sergiusz sergiusz

    myślę, że przez okres dwóch lat da się chyba powiedzieć wszystko co ważne chłonnym umysłom...

    2016-11-17 20:12:14

    Oceniono 0 razy

    Odpisz na ten komentarz

    • marcinek marcinek

     tylko czy faktycznie w pół roku można nauczyć się dokładnie prowadzić pewny i poważny biznes?

     2016-11-24 03:44:02

     Oceniono 0 razy

     x

    • michu michu

     Tylko też z drugiej strony dwa lata szkolenia połączone z pracą i życiem rodzinnym to mało kto da radę. Ja się spotkałem z ofertą szkoleń trwających pół roku i przeplatających moduły teoretyczne z praktyką. Według mnie to jest najskuteczniejsza droga nauki

     2016-11-22 16:36:20

     Oceniono 0 razy

     x

   • michu michu

    W jakim sensie to szkolenie? Na dwa lata gdzieś wyjeżdżasz, czy jak? Myślę, że dla osób które nie mają większego pojęcia o prowadzeniu danego biznesu, albo mają a małe to taki pomysł jest genialny

    2016-11-06 13:57:49

    Oceniono 0 razy

    Odpisz na ten komentarz

    • marcinek marcinek

     prawda jest taka, że te wszystkie poświęcenia po latach na prawdę owocują przyjemnymi zyskami więc warto się porwać na takie coś jeśli mamy chęci oraz pieniądze

     2016-11-24 03:47:23

     Oceniono 0 razy

     x

    • sergiusz sergiusz

     myślę, że dla osób inwestujących majątek życia to co najmniej minimum by ograniczyć do kolejnego minimum możliwość start na początku i w trakcie prowadzenia firmy.

     2016-11-17 20:13:12

     Oceniono 0 razy

     x