Fundacja dla dzieci - jak przekazać 1 procent podatku?

Fundacja dla dzieci - jak przekazać 1 procent podatku? 1procent.naratunek.org

W roku 2016 po raz kolejny polski podatnik będzie mógł przekazać 1% swojego podatku na rzecz pożytecznych organizacji. Dla wielu fundacji, stowarzyszeń i innych instytucji tego typu, pieniądze pochodzące z tzw. 1% stanowią ważny element budżetu.

Według statystyk, Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości oddania części swojego podatku na wybrany przez siebie cel. Jak przekazać symboliczny 1 procent w obecnym roku rozliczeniowym?

Jak przekazać 1 procent podatku dla fundacji, która pomaga dzieciom?

W roku 2016 po raz kolejny polski podatnik będzie mógł przekazać 1 procent swojego podatku na rzecz pożytecznych organizacji. Dla wielu fundacji, stowarzyszeń i innych instytucji tego typu, pieniądze pochodzące z tzw. 1% stanowią ważny element budżetu. Według statystyk, Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości oddania części swojego podatku na wybrany przez siebie cel. Jak przekazać symboliczny 1 procent w obecnym roku rozliczeniowym?

Organizacje pożytku publicznego (takie jak chociażby Fundacja dla dzieci Na Ratunek KRS 86 210) w tym roku ponownie będą liczyć na dobry gest ze strony polskiego podatnika. Chodzi oczywiście o oddanie tzw. 1%, czyli kwoty naszego podatku, którą możemy przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Jak to zrobić? Jakie są ograniczenia? Komu konkretnie możemy oddać część swojego podatku? Więcej szczegółów poniżej.

1 procent – informacje ogólne

Możliwość przekazania 1 procentu na rzecz organizacji pożytku publicznego pojawiła się w Polsce w roku 2003. Wówczas z opcji przekazania niewielkiej części podatku skorzystało niewiele ponad 80 tysięcy osób. Dokładnie dziesięć lat później liczba podatników, która przekazała tzw. 1%, wzrosła do ponad 12 milionów. W tym roku wynik ten z pewnością będzie jeszcze okazalszy. Obecny mechanizm podarowania procenta własnego podatku jest niezwykle prosty i nie wymaga od nas wykonywania skomplikowanych operacji.

Kto może oddać 1 procent?

1 procent mogą oddać osoby, które w poprzednim roku uzyskały dochód podlegający opodatkowaniu i rozliczające się z fiskusem:

  • na podstawie skali podatkowej (czyli np. osoby zatrudnione na umowie o pracę),
  • poprzez ryczałt (od przychodów ewidencjonowanych oraz innych wskazanych w ustawie o PIT),
  • na podstawie podatku liniowego.

Komu można przekazać 1 procent?

Nasz 1 procent może zostać przekazany dowolnej organizacji, posiadającej status pożytku publicznego. Spis tego typu instytucji każdego roku publikuje na swojej oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przykładem instytucji ze statusem OPP jest chociażbyFundacja Na Ratunek, pomagająca dzieciom chorym na nowotwory. Warto pamiętać, ze „obdarowana” przez nas organizacja musi posiadać swój specjalny numer KRS!

1 procent – jak przekazać?

Sama procedura przekazania 1 procenta jest niezwykle łatwa. W swojej deklaracji PIT należy najpierw znaleźć specjalne dwa pola, w których potrzebne będzie wpisanie odpowiednich danych – wspomnianego numeru KRS oraz przekazanej kwoty. Żadne z tych elementów nie może zostać pominięte! W przeciwnym razie nasze pieniądze nie trafią do wyznaczonego odbiorcy.

Czy warto?

Oczywiście! Brak wskazania organizacji pożytku publicznego nie sprawi, że fiskus zwróci nam więcej pieniędzy. Cały proces nic nas nie kosztuje i nie wymaga wielkiego wysiłku, a przez wypełnienie dwóch dodatkowych pół w zeznaniu PIT możemy komuś naprawdę pomóc.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak przekazać jeden procent i jak każdy 1procent pomaga - zapraszamy na serwis 1procent.naratunek.org