Gdzie szukać bezzwrotnego dofinansowania unijnego? Przegląd najciekawszych konkursów

Gdzie szukać bezzwrotnego dofinansowania unijnego? Przegląd najciekawszych konkursów © Gina Sanders - Fotolia.com

Chcesz ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie na szczeblu europejskim? Oto najciekawsze aktualne konkursy.

Rynek bezzwrotnego dofinansowania unijnego od dłuższego czasu pozostawał w naszym kraju w stagnacji, gdyż rodzime instytucje nie rozpisały konkursów dla nowej perspektywy finansowej. Na szczęście coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczęło stawać do konkursów na szczeblu europejskim – często okazują się one ciekawsze, bardziej elastyczne i lepiej dopasowane do realiów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto więc przedstawić bliżej kilka z nich, zwłaszcza, że niektóre terminy naborów właśnie dobiegają końca.

Kluczowe dla  kryteriów – najważniejsze to przedmiot dofinansowania (badania przemysłowe, prace rozwojowe lub inne) oraz spełnienie wymogu konsorcjum. Konkursy na szczeblu europejskim (SME Instrument lub Fast Track to Innovation) są zdecydowanie bardziej elastyczne w zakresie merytorycznym prac, które mogą zostać objęte dofinansowaniem. Polskie konkursy cechuje natomiast bardziej elastyczne podejście do kosztów kwalifikowanych (czyli tego, na co otrzymane pieniądze mogą zostać wydane). O ile konkursy unijne preferują dofinansowanie wynagrodzeń, o tyle w ramach konkursów krajowych dofinansować można także koszty podwykonawstwa, koszty aparatury naukowo-badawczej i WNiP, koszty budynków, gruntów i inne.

Jak wyglądają konkursy europejskie w praktyce?

SME Instrument

Konkurs SME Instrument składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie na przedmiot projektu składają się studium wykonalności wraz z biznesplanem dla projektu innowacyjnego– właśnie na przygotowanie tych dokumentów można otrzymać dofinansowanie. Kwota dofinansowania to 50 000 euro (stała wartość ryczałtowa), a wysokość wsparcia sięga 70%. Nie jest wymagane żadne konsorcjum, istnieją trzy terminy naborów: 17 czerwca 2015, 19 września 2015 i 25 listopada 2015. Druga faza jest już bardziej szczegółowa: można ubiegać się o dofinansowanie działań takich jak na przykład prototypowanie, miniaturyzacja, skalowanie, design, weryfikacja wydajności, testowanie, demonstracja, rozwój linii pilotażowych itp. Jasno napisano, że efektem projektu powinien być gotowy produkt lub usługa, nie można natomiast dofinansowywać samej komercjalizacji: reklamy i marketingu. Warto też zauważyć znaczący wzrost kwoty dofinansowania, która w II fazie oscyluje pomiędzy 0,5 a 2,5 mln euro. Terminy naborów pozostają takie same jak w I fazie.

Fast Track to Innovation

Nieco inne zasady obowiązują w konkursie Fast Track to Innovation. Jest on dedykowany innowacjom, które wykazują wysoki potencjał do wdrożenia na rynku oraz mają szansę na sukces. FTI to projekt wymagający konsorcjum projektowego, składającego się z min. 3 a maks. 5 partnerów z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych z Horyzontem 2020.Nie podano tutaj dolnego limitu dofinansowania, tylko jego górną stawkę, która wynosi 3 mln euro (przy zachowaniu wysokości wsparcia 70%). Przedmiot projektu jest praktycznie taki sam jak w II fazie SME Instrument, łatwiej jednak złożyć wniosek – obowiązuje nabór ciągły do końca 2015 roku. Konkurs ten wyraźnie premiuje małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż trzeba spełnić jeden z następujących warunków: przynajmniej 60% całkowitego budżetu projektu winno być zaalokowane dla podmiotów będących MSP lub też minimalna liczba MSP w konsorcjum powinna wynosić 2 lub 3.

Konkurs polsko-turecki

Warto wspomnieć także o konkursie polsko-tureckim, do którego termin naboru mija już 15 czerwca 2015 roku. Obejmuje on bardzo konkretne przedmioty projektu, a mianowicie tematy

badawczo-rozwojowe o tematyce ICT, zdrowia i nauk o życiu, żywności lub energii. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi około 130 000 euro po stronie tureckiej plus około 200 000 euro po stronie polskiej. Jak sama nazwa wskazuje, do konkursu przystąpić może konsorcjum polsko- tureckie: potencjalni uczestnicy ze strony polskiej to jednostki naukowe, MSP lub konsorcja naukowe, po stronie tureckiej zaś tylko jednostki naukowe i MSP. Dodatkowo członkowie konsorcjum z jednego kraju łącznie muszą posiadać zaalokowane minimum 25% budżetu projektu.

EUREKA

Pospieszyć powinni się wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w konkursie EUREKA. Celem konkursu fizycznego, jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka oraz aktywizacja miłośników fizyki poprzez dalsze rozwijanie ich umiejętności. Pierwszy tegoroczny termin naboru mija już 30 maja 2015, drugi 15 października 2015. Zgłaszać można projekty badawczo-rozwojowe o dowolnej tematyce, zaś łączna kwota dofinansowania przeznaczona na każdy z naborów to 2 mln zł. Należy spełnić wymóg konsorcjum, w skład którego powinny wchodzić minimum dwa podmioty z dwóch różnych krajów UE.

Podobne artykuły:

Szybka Ścieżka i Demonstrator

Warto przyjrzeć się bliżej także polskiemu Działaniu 1.1.1 POIR (tzw. „Szybka Ścieżka”) oraz Działaniu 1.1.2 POIR (tzw. „Demonstrator”),chociażby ze względu na niebagatelny budżet. Są one ukierunkowane na wsparcie projektów B+R realizowanych przez przedsiębiorstwa. Wsparcie jest przeznaczone zarówno dla małych i średnich, jak i dużych przedsiębiorców, przy czym możliwe jest organizowanie naborów dedykowanych dotyczących wyłącznie jednej z ww. grup. Finansowane projekty obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe. W ramach Działania 1.1.1 POIR można złożyć projekt z prośba o dofinansowanie min. 2 mln zł, maks. 50 mln euro, przy wsparciu sięgającym aż do 80%. W przypadku Działania 1.1.2 POIR kwota dofinansowania jest jeszcze wyższa, a projekt opiewać może na minimum 5 mln zł, maks. 50 mln euro, przy wsparciu do 60%. W pierwszym konkursie nabór trwa przez cały rok (ale wnioski oceniane są co miesiąc), w drugim natomiast zgłaszać się można tylko do 22 czerwca 2015 roku.

Paweł Szwarcbach

Dalej

x

6 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Christine Christine

  Nazywam się Christine V. Chciałbym podzielić się niezwykłym świadectwem tego, w jaki sposób uzyskałem 20 000 Euro KREDYTU poprzez inwestycje kredytowe ELENA NINO i wszelkiego rodzaju. jeśli jesteś zainteresowany pożyczką, skontaktuj się mailowo: elenanino0007@gmail.com

  2020-03-24 13:58:28

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Claudia Klein Claudia Klein

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek.Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych.Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodówNigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujeszŚwiadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź.Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  2020-03-20 23:56:04

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Steve Hoffman Steve Hoffman

  Witam Panie i Panowie.Witamy w NoviCap Financial Service Provider.Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb.NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek wszystkim potrzebującym pomocy finansowej o niskich stopach procentowych 3%, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || novicapserviceprovider@gmail.com || lub Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819O NOVICAPNoviCap, założona w 2015 roku, jest jednym z największych rynków pożyczek na świecie. Wiele osób, zwłaszcza właścicieli firm, korzysta z bezpłatnej usługi online NoviCap w celu znalezienia finansowania, przeglądając wiele produktów pożyczkowych z naszej szerokiej sieci programów pożyczkowych. NoviCap zapewnia finansowanie w szybki, elastyczny i przejrzysty sposób, oferując jednocześnie profesjonalnym inwestorom możliwość inwestowania w aktywa krótkoterminowe przynoszące ponadprzeciętne zwroty.Jesteśmy bardzo szybcy, godni zaufania i godni zaufania. Możesz pożyczyć od 1000 do 50 milionów euro. NoviCap jest właściwą firmą do skontaktowania się, gdy potrzebujesz pilnej pożyczki.Nigdy więcej marnowania czasu na próby uzyskania pożyczki od innych instytucji finansowych lub stresujące wizyty w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz.Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail na adres || novicapserviceprovider@gmail.com || Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819

  2020-03-15 22:31:52

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • +16789614259 +16789614259

  Dzień dobry,Wyzwanie Usługi finansowe może zapewnić Ci pożyczki na Twoje potrzeby. Czy potrzebujesz osobistej lub biznesowej pożyczki bez presji i szybkiej akceptacji? Mamy otwarte możliwości finansowe dla osób, które potrzebują jakiejkolwiek pomocy finansowej. To jest Twoja szansa, aby osiągnąć swoje pragnienie, otrzymujemy wszystkie rodzaje pożyczek z 3% odsetkami. oceń, zgłoś się teraz Jeśli jesteś zainteresowany. skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby uzyskać więcej informacji na temat ofert kredytowych, a my zakończymy Twoje problemy finansowe ZarządzanieRzuć wyzwanie usługom finansowymEmail:: challengefinancialservics@gmail.comEmail: challengefin@outlook.comTel .: +16789614259

  2018-11-16 06:19:51

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • RAHEL COHRAN RAHEL COHRAN

  Czesc.Jestem panem Rahelem Coheranem, pożyczkodawca prywatnym, który udziela pożyczki na życie osobom prywatnym, firmom, ubezpieczycielom itp. Czy jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub potrzebujesz pożyczki, aby zainwestować, lub potrzebujesz pożyczki, aby zapłacić za rachunki, nie szukaj dalej jak jestesmy tutaj, aby wszystkie twoje problemy finansowe należały do przeszłości. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek w dowolnej denominacji walutowej z oprocentowaniem 2% bez opłaty wstępnej. Chce użyć tego wspaniałego medium, aby poinformowac, ze jestesmy gotowi pomóc Ci w każdej formie pożyczki, która rozwiąże Twój problem finansowy. tak, a następnie wróć teraz przez e-mail (contact@saintloan.com) lub odwiedz nasza strone internetowa (www.saintloan.com), aby uzyskać więcej informacji, TYLKO Z ZADOWOLENIEM PRZYJEMNOŚCIĄ.

  2018-08-23 04:14:39

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Josef Lewis Josef Lewis

  Dzień dobry, jestem Josef Lewis, prywatny pożyczkodawca, który udziela pożyczek osobom prywatnym, firmom i instytucjom rządowym o niskim oprocentowaniu 2%. Wiemy, że istnieje wiele rodzin, które mieszkają na czekach płacących za wypłatę oraz inne, które nie mogą zadbać o swoje zobowiązania finansowe iz tego powodu jesteśmy tutaj, aby przywrócić środki finansowe.Oferujemy szeroki zakres usług finansowych, w tym: planowanie biznesowe, finansowanie komercyjne i deweloperskie, nieruchomości i kredyty hipoteczne, kredyty konsolidacyjne, pożyczki dla przedsiębiorstw, pożyczki prywatne, refinansowanie kredytów mieszkaniowych, pożyczki hotelowe, kredyty studenckie itp. Prosimy o niezwłoczną odpowiedź, korzystając z poniższych informacji jeśli jesteś zainteresowany pożyczką i nie masz oszustów ..Email: progresiveloan@yahoo.comZadzwoń / Wyślij +1 (603) 786-7565 dzięki

  2018-05-03 15:08:04

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz