Zbliża się koniec obecnych motorów napędowych rynku finansowego. GPW musi szukać nowych rozwiązań

Zbliża się koniec obecnych motorów napędowych rynku finansowego. GPW musi szukać nowych rozwiązań sergey_p - Fotolia

Rynek finansowy znajduje się w momencie przełomowym – wpływ prywatyzacji, OFE czy UE wygasa. Giełda potrzebuje nie tylko aktywnej roli funduszy emerytalnych, lecz także nowych instrumentów finansowych oraz otwarcia się na zagranicznych inwestorów.

– Rynek kapitałowy w Polsce jest w bardzo ważnym momencie, ponieważ obecnie dokonuje się wiele zmian w całym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim kwestia reformy OFE oraz powolnego końca procesu prywatyzacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Damian Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę – To wymusza dodatkowe działania, bo naturalne mechanizmy wzrostu wyczerpały się lub za chwilę się wyczerpią.

Podsumowania i wyzwania

W 2014 roku młodzi ekonomiści wraz z ekspertami przygotowali raport podsumowujący ostatnie 25 lat w polskiej gospodarce oraz nakreślający najważniejsze wyzwania stojące przed krajem. W części dotyczącej rynków finansowych opracowanie wskazuje, że rozwój GPW możliwy będzie, jeśli nastąpi poprawa jakości działań (obniżenie kosztów transakcyjnych i wzrost jakości), integracja giełdy (energetycznej, towarowej) oraz akwizycja zagranicznych parkietów.

– Nasze badanie w tym zakresie mówi, że są potrzebne nowe instrumenty na rynku, potrzebne jest także znalezienie nowej grupy odbiorców, nowych inwestorów, którymi powinny być albo nowe formy zbiorowego oszczędzania, albo zastąpienie obecnych inwestorów częściowo inwestorami z zagranicy – tłumaczy Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę, które przygotowało raport.

Sprawdzone rozwiązania

Jak dodaje, rekomendowane propozycje nie są nowe. To rozwiązania, które występują od dawna w niektórych systemach gospodarczych, m.in. w Skandynawii i państwach anglosaskich. Dla przykładu, raport wskazuje na zreformowaną rolę OFE na rynku. Powinny one inwestować bezpośrednio lub pośrednio w długoterminowe aktywa, podobnie jak fundusze infrastrukturalne lub private equity w Stanach Zjednoczonych. Poza tym reformatorzy postulują wprowadzenie w OFE multifunduszy i likwidację minimalnej stopy zwrotu na rzecz licencji dla firm inwestycyjnych.

– Fundusze emerytalne reprezentują silny popyt i są bardzo ważne dla długoterminowego rozwoju rynku kapitałowego, ponieważ generują stabilny, długoterminowy akcjonariat – zaznacza członek zarządu Młodzi Reformują Polskę.

Najpierw rozwiązanie problemów

Damian Szewczyk wyróżnia działania, które miałyby służyć rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Pierwszym z nich powinno być rozwiązanie obecnych problemów oraz wyznaczenie wyzwań dla rynku.

Podobne artykuły:

– Wiele rozwiązań od wielu lat jest omawianych i występują one w projektach szeregu ustaw. Brakuje jednak woli politycznej i woli skutecznego ich wprowadzenia – ocenia Szewczyk. – Kolejną istotną rzeczą jest świadomość, że rynek kapitałowy na świecie zmienia się i to już są nie tylko klasyczne rynki akcji i obligacji, lecz także nowe produkty, które zwiększają atrakcyjność zagranicznych miejsc lokowania kapitału.

Nowe sposoby na inwestowanie

Zdaniem eksperta należy dostosować ofertę do bieżących potrzeb inwestorów, czyli zapewnić im nowe sposoby na inwestowanie.

GPW w 2015 roku planuje wprowadzić do swojej oferty kontrakty terminowe na energię elektryczną i gaz. W handlu nowymi instrumentami mogłyby uczestniczyć nie tylko duże grupy energetyczne, lecz także inni uczestnicy rynku, np. inwestorzy indywidualni.

– Nowe elementy to jednak nie wszystko. Bez systemowego spojrzenia na cały problem rynku kapitałowego i pewnego rodzaju wyrównania zasad gry, które w tym momencie są trochę inne dla systemu bankowego, a trochę inne dla systemu rynku kapitałowego w Polsce, nie będzie możliwe wykorzystanie jego pełnego potencjału – podsumowuje Damian Szewczyk. 

newseria.pl