Historia firmy Lars Laj. Producent skandynawskich placów zabaw w Polsce

Historia firmy Lars Laj. Producent skandynawskich placów zabaw w Polsce NF.pl

Pierwszy udokumentowany, publiczny plac zabaw powstał w 1877 r. w Anglii. Niecałe 100 lat później, w Kopenhadze został zbudowany pierwszy plac zabaw Lars Laj. Obecnie urządzenia tej marki bawią dzieci w najbardziej prestiżowych lokalizacjach świata.

Co sprawiło, że mała duńska firma podbiła serca zarówno dzieci jak i dorosłych swoimi placami zabaw i jak przyciąga klientów w czasach, gdy zabawa przeniosła się z podwórek na ekrany komputerów?

Początki Lars Laj to rok 1975, przydomowy garaż na peryferiach Kopenhagi. Lars tworzy plac zabaw dla swoich dzieci: Mikkela i Lotte. Stolarskie zaplecze i ogromne doświadczenie sprawiają, że wszystkie wykonane elementy zachwycają nie tylko precyzją i dokładnością wykonania, ale również wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Po pewnym czasie okazuje się, że zabawki cieszą się popularnością wśród wszystkich okolicznych dzieci, jednocześnie wzbudzając zainteresowanie i podziw sąsiadów. Właśnie ta aprobata staje się bodźcem do rozpoczęcia produkcji na większą skalę.

Lars wraz z rodziną zakłada małą firmę, której nazwa, powstaje spontanicznie, łącząc w sobie imię pomysłodawcy i duńskie słowo zabawa. W wolnym tłumaczeniu Lars Laj oznacza: Lars się bawi.

Po latach owocnego prosperowania w Danii, Lars podejmuje decyzję o stworzeniu filii w Europie Centralnej. W 1996 roku powstaje pierwszy zakład produkcyjny w Polsce, dzięki któremu Lars Laj wypływa na głębokie wody. Z fabryki pod Szczecinem place zabaw coraz częściej wyjeżdżają w najdalsze zakątki Świata.

Obecnie, nad polską spółką Lars Laj pieczę sprawuje Mariola Napierajczyk, dyrektor handlowy, prokurent. Od lat związana z Lars Laj, jak nikt rozumie cele i filozofię firmy. Długotrwała współpraca z prezesem wpłynęła na wypracowanie wspólnej wizji działania. Dzięki Duńskim korzeniom przedsiębiorstwa, panuje w nim skandynawski system zarządzania. Pracownicy mają wpływ na kierunek rozwoju, wszelka własna inicjatywa jest nie tylko mile widziana ale również doceniana, i nierzadko wykorzystywana w działaniach firmy. Partnerski charakter pracy ułatwia nawiązanie porozumienia z przełożonym, pracownicy posiadają łatwość w wyrażaniu swoich poglądów, i dzieleniu się innowacyjnymi pomysłami. Motywująco na pracowników wpływa też możliwość cyklicznego korzystania ze szkoleń. Taka filozofia działania to nie tylko korzyści dla pracowników, ale również dla firmy.

Lars Laj od początku do końca odpowiada za każdy etap produkcji urządzeń zabawowych. Pozyskanie drewna od certyfikowanych dostawców jest początkiem przejęcia kontroli nad powstaniem placu zabaw, aż do momentu montażu. Ciągły rozwój, inwestycje w nowinki technologiczne, poszukiwanie bezpiecznych i ciekawych rozwiązań sprawia, że produkowane urządzenia cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko w Polsce i w Europie, ale na całym świecie.

Nowych partnerów biznesowych i klientów, Lars Laj pozyskuje głównie dzięki pozytywnej opinii solidnego producenta, którą cieszy się już od 40 lat, a na rynku Polskim ponad 20 lat! Poziom trwałości produktu, dokładność wykonania i nietuzinkowy design sprawia, że Polska jakość połączona ze skandynawską stylistyką sprawdza się w każdych warunkach, zarówno w tych bliskich jak i dalekich zakątkach świata.

Z placu zabaw Lars Laj dzieci mogą korzystać np. na skwerze przed Burj Dubai, Parku Naryn w Kirgistanie, wielu miejscach Tajlandii i Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei czy Japonii.

Poza dystrybucją placów zabaw ze stałej oferty, firma otwarta jest na nowe wyzwania, dlatego chętnie bierze udział w tworzeniu projektów specjalnych, głownie na potrzeby rynku skandynawskiego. Lars Laj jest między innymi autorem oryginalnego panelu zabaw na duńskim lotnisku Kopenhaga-Kastrup czy Wioski Aktywności Sportowej SPARK w Odense.

Jako firma stworzona dla dzieci Lars Laj o dzieciach myśli w różnych aspektach. Po przeprowadzeniu wielu akcji charytatywnych na przestrzeni lat, zapadła decyzja o założeniu fundacji. Nie chcąc zamykać się na żadną z dziecięcych potrzeb, Lars Laj planuje wspierać młode talenty, pomagać najbardziej potrzebującym jak i zbierać środki dla dzieci niepełnosprawnych i chorych.

Kluczem do sukcesu firmy jest konsekwencja. Biznes zawsze zyskuje na spokojnym działaniu. Dlatego wszystkie kroki w firmie podejmowane są z należytą rozwagą. Lars Laj trzyma obrany przed laty kierunek. Jest nim jakość bezpieczeństwo i unikatowy na skalę światową design.