Hosting dla kilku stron internetowych

Hosting dla kilku stron internetowych az.pl

Zakup usługi hostingowej pod kilka stron internetowych nie wymaga założenia korzystania z kilku kont na danym serwerze. Najczęściej jedno konto pozwoli na uruchomienie na nim kilku stron internetowych, a nawet większej ich liczby.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting pod wiele serwisów WWW?


To, że zamierzamy na jednym koncie hostingowym umieścić wiele stron, nie powoduje, że konieczne musi być wykorzystanie do tego bardzo drogiego konta. Możliwe, że konto o najniższych parametrach z oferty danej firmy wystarczy pod wiele stron. Miejmy na uwadze również i to, że obecnie parametry podstawowych kont są bardzo dobre. Przykład? Hosting Az.pl, w którym najtańsze konto daje 50 GB powierzchni, transfer bez ograniczeń i możliwość korzystania z 25 baz danych. Dodajmy, że takie konto kosztuje w pierwszym roku mniej niż 10 zł.

Na co zatem zwracać uwagę, jeśli chcemy prowadzić wiele stron w ramach jednej usługi?

  1. Ograniczenie liczby domen – do danego konta hostingowego nie dodamy 5 domen, jeśli hosting stawia ograniczenia do jednej czy dwóch. Choć coraz rzadziej takowe pojawiają się w ofertach, to można się z nimi spotkać. Częściej firmy hostingowe stawiają ograniczenia na poziomie kilkudziesięciu domen.
  2. Ograniczenie liczby baz danych – wyżej pokazaliśmy przykład, w którym konto ogranicza nas do 25 baz. Przy takim poziomie to żaden problem, gdyż można w ten sposób uruchomić właśnie taką liczbę serwisów. Poza tym np. strona będąca wizytówką firmową nie w każdym przypadku musi wykorzystywać bazy danych – może to być statyczny serwis.
  3. Powierzchnia – brak ograniczeń dla domen nie daje nam nic, jeśli mamy do dyspozycji np. 1 GB powierzchni. Wtedy jej pełne wykorzystanie może nadejść bardzo szybko. Pamiętajmy, że nie chodzi wyłącznie o pliki systemu CMS, ale również wiadomości e-mail, a szczególnie kopie zapasowe naszego konta, które powinniśmy co jakiś czas generować.
  4. Transfer bez ograniczeń – choć transfer bez ograniczeń nie eliminuje tego, że ograniczenia mamy również na inne parametry związane z usługą, to jednak warto korzystać z hostingu, który nie będzie nam tego transferu limitować. Jaka jego ilość potrzebna jest w przypadku kilku stron internetowych? Tego nie da się określić, gdyż wszystko zależne jest od popularności tych serwisów.
  5. Ograniczenie liczby plików – warto pamiętać, że serwery stawiają i takie ograniczenia. Fakt, że nasze strony internetowe składają się wyłącznie z plików systemu CMS, bez plików multimedialnych, niczego tutaj nie zmienia. Wiele stron sprawi, że liczba plików zrobi się znacząca. Oczywiście zazwyczaj ograniczenia pod tym względem są racjonalne, ale mimo wszystko warto mieć je na uwadze, gdyż nie jest to parametr podawany w ogólnych opisach ofert.
  6. Strona stronie nie jest równa – innych parametrów wymaga strona firmowa, innych popularny portal czy serwis społecznościowy, a innych sklep. Konto współdzielone najczęściej będzie oferowało zbyt małe parametry, aby prowadzić na nim choćby jeden sklep WWW. W przypadku popularnych portali internetowych może się okazać, że nawet konto hostingowe z bardzo dobrymi parametrami nie będzie wystarczające pod jeden serwis. Strona może generować zbyt duże obciążenie pod wieloma względami, m.in. w przypadku procesora czy pamięci RAM. Hosting może w takiej sytuacji wysłać powiadomienie o przekroczeniu przydzielonych zasobów.


Usługa pod wiele stron


Konto współdzielone jak najbardziej może być wystarczające do uruchomienia na nim wielu stron internetowych. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że ma ono pewne ograniczenia. Zazwyczaj nie pozwoli na prowadzenie sklepu internetowego czy popularnego portalu, ale w praktyce wszystko zależy od tego, jakie w ramach danej oferty zasoby są przydzielone przez firmę, która udostępnia daną usługę.