Identyfikacja wizualna firmy

Identyfikacja wizualna firmy kittisak_taramas - Fotolia

Tożsamość firmy są to cele, treści oraz idee, które przedsiębiorstwo chce przekazać otoczeniu.

Istotnym składnikiem tworzenia strategii relacji firmy z otoczeniem jest jej wizualizacja. Odpowiednio przygotowany system wizualizacji firmy jest w stanie zapewnić firmie nie tylko odróżnienie od setek innych podmiotów na rynku, ale również lojalność klientów oraz pozytywny odbiór przedsiębiorstwa na rynku.

Na obraz firmy składa się wiele składników, które w całości tworzą określony wizerunek. Począwszy od nazwy, jej znaku towarowego, logo, po hasło reklamowe. Są to jedne z pierwszych elementów, z którymi potencjalny klient ma styczność.

Obraz firmy

Do przygotowania odpowiedniej strategii wizualizacji warto zatrudnić specjalistów w tej dziedzinie. Od grafików, designerów, czasem po psychologów. Jest to niezwykle ważne, gdyż wszystkie elementy tworzące obraz firmy muszą być jak najbardziej spójne, muszą wywoływać konkretne, pozytywne emocje. Następnymi elementami wchodzącymi w skład wizerunku wizualnego są druki firmowe oraz związana z tym graficzna oprawa. Chodzi tu o elementy takie jak papier firmowy, druki, dokumenty, wizytówki, pisma, naklejki, koperty, broszury i katalogi, na wyglądzie i wielkościach czcionek kończąc. Wszystkie te składowe muszą być koherentne i przekazywać otoczeniu konkretny przekaz – jesteśmy najlepsi w swojej dziedzinie. Równie istotna jest strona internetowa, sklep internetowy, prezentacje multimedialne tworzone przez firmę, czy wygląd biura. Aranżacja wnętrz, wygląd i ubiór pracowników, również są niezwykle ważne tworząc obraz firmy. Najważniejsze jednak jest to, by wszystkie te składowe były jednolite w każdym oddziale firmy oraz przestrzeni, w której istnieje, włączając w to targi i spotkania biznesowe poza siedzibą firmy. To, w jaki sposób firma rozprzestrzeni swój obraz, może bowiem pozwolić na pokazanie obrazu marki silnej i rozbudowanej, co jest gwarancją sukcesu.

Księga Identyfikacji Wizualnej

Każda firma dbająca o swój wizerunek powinna posiadać Księgę Identyfikacji Wizualnej (zwaną CI). W Księdze zapisywane są wszystkie elementy i szczegóły dotyczące wizualizacji firmy. Dane dotyczą wzorców, kolorystyki i logotypów używanych w tworzeniu identyfikacji firmy. Wszystkie te składowe powinny być dokładnie opisane i rozrysowane. Wielkie korporacje mają obowiązek posiadać taką Księgę. Jednak mniejsze firmy często ignorują znaczenie tych zapisów. Posiadanie skatalogowanych wymogów wizualnych zapewni jednak stały, wysokiej jakości system tworzenia  Identyfikacji Wizualnej przedsiębiorstwa. Księga powinna zawierać standardowe proceduralne sposoby tworzenia oraz wygląd poszczególnych elementów. Oprócz rysunków i grafik, należy również zamieszczać parametry kolorów, symbole, definicje krojów, schematy druków firmowych, koncepcje reklam i materiałów Public Relations, oznakowanie budynków i samochodów służbowych oraz ubiór pracowników. Niektóre firmy zamieszczają również informacje o kulturze organizacyjnej firmy, jej zachowaniu i postępowaniu na rynku. Posiadanie Księgi Identyfikacji Wizualnej pozwala na uniknięcie pomyłek podczas np. drukowania dokumentów firmowych, oszczędza czas i pieniądze. Księga pozwala także na zachowanie ciągłości wizerunku, bez jego zachwiania w procesie tworzenia materiałów reklamowych. Dodatkowym atutem jest możliwość wglądu do aktualnych działań oraz ewentualność ich doskonalenia dla wszystkich jednostek firmy.

Korzyści z CI

Jak ważna w budowaniu i rozwoju firmy jest jej strona wizualna, mogą świadczyć największe i najbardziej rozpoznawalne marki na świecie. Dzięki skutecznej i dokładnie przygotowanej wizualizacji, otoczenie firmy nieświadomie będzie identyfikowało ją z konkretnym obrazem. Graficzna tożsamość firmy niesie jednak ze sobą znacznie większy zakres korzyści niż może się wydawać. Oprócz rzeczy oczywistej, jaką jest zdecydowana rozpoznawalność wśród klientów oraz odróżnienie od konkurencji, pojawiają się również korzyści, które zazwyczaj są celami zaawansowanych strategii marketingowych. Dobrze zaplanowana strategia wizualizacji firmy buduje bowiem zaufanie wśród klientów. Kolory oraz utrwalone znaki graficzne potrafią klientom zagwarantować jakość. Firma, która dba  o wszystkie szczegóły, takie jak papier firmowy, kolorystyka architektoniczna czy wygląd strony internetowej, daje klientom poczucie, że również oni będą traktowani w sposób, na który zasługują. Dokładnie zaplanowana strategia wizualizacji firmy nie tylko zapewnia zaufanie klientów, ale również pomaga w tworzeniu więzi partnerskich i biznesowych. Obrazy graficzne doskonale pomagają w budowaniu wizerunku firmy jako dobrego partnera do biznesu, pokazują wartość oferty i samej firmy. Ponadto prawidłowa wizualizacja firmy pomaga przedstawić profil oraz idee jakie przedsiębiorstwo chce przekazać. W przypadku identyfikacji wizualnej firmy, idealnie sprawdza się powiedzenie "jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

Identyfikacja Wizualna Firmy powinna być zatem szczególnie ważna dla tych firm, które stawiają na sukces. Określony wygląd firmy potrafi zagwarantować nie tylko klientów i partnerów biznesowych, ale pomaga również stworzyć wyjątkowy obraz firmy, która jest konkurencyjna, stawia na wysoką jakość, dba o swoich klientów oraz partnerów biznesowych. W świecie biznesu wizerunek firmy jest niezwykle istotny, dlatego szczegółowo zaplanowany i przegotowany System Identyfikacji Wizualnej, będzie na pewno ważnym składnikiem sukcesu.

Podobne artykuły:

Ipo Sp. z o.o.