Ile jest warta sztabka złota?

Ile jest warta sztabka złota? Ile jest warta sztabka złota

Hollywoodzkie filmy przyzwyczaiły nas do widoku dużych, kilkukilogramowych sztabek złota. W rzeczywistości złoto inwestycyjne w sztabkach dostępne jest w przeróżnych formatach.

Najpopularniejsze są sztabki o wadze 1 uncji, jednak w sprzedaży dostępne są również takie ważące od 1 grama, aż do kilograma.

Gram złota – od czego zależy jego cena?

To, ile jest warta sztabka złota, zależy przede wszystkim od próby złota, z którego jest wykonana, wagi oraz pochodzenia. Zdecydowana większość złotych sztabek oferowanych przez zaufane i renomowane firmy wykonana jest z czystego złota próby 999. Złoto inwestycyjne takiej próby jest o wiele łatwiejsze do wyceny czy zbycia. Wiele inwestycyjnych produktów menniczych posiada również specjalny certyfikat, potwierdzający ich autentyczność. Wśród inwestorów na rynku złota dużym zaufaniem cieszą się sztabki z certyfikatem LBMA. Skrót ten oznacza London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Jest to organ odgrywający bardzo dużą rolę w regulowaniu i nadzorowaniu rynku złota na całym świecie. LBMA odgrywa również kluczową rolę w ustalaniu codziennego kursu złota. Kupując sztabkę z certyfikatem LBMA możemy być pewni jej jakości, wagi itd. W związku z tym złote sztabki posiadające odpowiedni certyfikat, mogą być nieznacznie droższe od sztabek pozbawionych takiego dokumentu.

Zdecydowanie odradzamy zakup sztabek z niesprawdzonych źródeł, niewiadomej próby itd. Jeśli mimo ostrzeżeń decydujemy się na taką transakcję, zdecydowanie warto zasięgnąć opinii eksperta, aby potwierdzić autentyczność złota i dokładnie sprawdzić jego próbę.

Kurs złota, czyli ile kosztuje złoto w Polsce?

Waga i próba złota to nie jedyne czynniki, na których bazuje aktualna cena złota za gram. Podstawą do jej ustalenia są oczywiście światowe notowania złota. Za notowania te odpowiada wspomniana już organizacja LBMA. W procesie tym współpracuje ona z kilkunastoma dużymi instytucjami finansowymi z całego świata. Jeśli planujesz aktualnie zakup lub sprzedaż złotej sztabki, warto zapoznać się historycznym wykresem cen złota z ostatnich kilku miesięcy lub nawet lat. Analiza notowań złota w dłuższym czasie może pozwolić nam na określenie, czy cena tego kruszcu jest aktualnie w trendzie wzrostowym czy spadkowym.

Na to, ile kosztuje sztabka złota, wpływa również szereg innych czynników, zarówno lokalnych jak i globalnych. Są to między innymi aktualny kurs dolara, zmiana stóp procentowych, międzynarodowe napięcia i konflikty czy zmiany ustawodawcze dotyczące rynku złota w kraju.

Cena złota w skupie i u jubilera

W przypadku sprzedaży złotej sztabki, monety czy nawet biżuterii, nie bez znaczenia jest też to, z usług jakiego punktu skorzystamy. Cena złota w skupie może się różnić pomiędzy poszczególnymi punktami nawet o kilkanaście procent. Najczęściej cena złota za gram u jubilera będzie niższa niż w wyspecjalizowanym skupie złota. Dla jubilera skup złota jest zwykle tylko działalnością poboczną. W cenę oferowaną za kruszec musi więc wliczyć późniejsze koszty obróbki bądź dalszej odsprzedaży złota. Wpływ na cenę złota w skupie może mieć również jego lokalizacja. W mniejszych miejscowościach może się znajdować wyłącznie jeden punkt oferujący skup złota. W takich przypadkach cena może być zaniżona przez swego rodzaju monopol. Z kolei w dużych ośrodkach miejskich, takich punktów będzie cały szereg, w związku z czym istnieje większa szansa, że będą one oferować konkurencyjne kursy złota. A oto kilka podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę wybierając skup złota – cena, opinie innych klientów, to od kiedy firma działa na rynku oraz to jak szybko otrzymamy gotówkę. W ostatnich latach dynamicznie rozwijają się również internetowe skupy złota, dzięki którym cała transakcja odbędzie się bez wychodzenia z domu.

Wycena złotej sztabki to stosunkowo proste zadanie. Zwykle informacje o wadze i próbie złota wybite są na sztabce. A jeśli dodatkowo posiada ona certyfikat autentyczności, to możemy być pewni, że informacje te są prawdziwe. Do Ciebie, jako inwestora na rynku złota, należy jednak wybranie odpowiedniego momentu na sprzedaż oraz znalezienie zaufanego partnera do sfinalizowania takiej transakcji.