Inwestycje w złoto – w jakiej postaci warto zakupić kruszec?

Inwestycje w złoto – w jakiej postaci warto zakupić kruszec? Złoto inwestycyjne

Czy inwestowanie w złoto jest opłacalne? A jeśli tak, to gdzie powinniśmy go szukać? Na te oraz wiele innych pytań warto aktywnie poszukiwać odpowiedzi.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Złoto od wieków jest uznawane za pieniądz uniwersalny. Od tysięcy lat znajdowało zastosowanie w niemal każdym miejscu na ziemi. Płacono przy tym nim nie tylko za towary, ale i za usługi. Do dziś jego emisja nie jest kontrolowana nie tylko przez żaden rząd, ale i bank, a tym samym nie musimy obawiać się jego bankructwa. Można nim też dysponować wszędzie na świecie.

Dzięki swoim cechom charakterystycznym, mimo upływu lat złoto nadal jest uważane za bezpieczną lokatę materiału. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie podlega inflacji, czego nie można powiedzieć o pieniądzu papierowym. Nie bez znaczenia jest i to, że istnieje tylko jeden sposób na zwiększenie jego podaży i jest nim zwiększenie samego wydobycia surowca. Obecnie utrzymuje się ono na poziomie około 2500 ton w skali roku, a to sprawia, że złoto niemal się nie zużywa.

Złoto inwestycyjne – dlaczego warto?

Za inwestowaniem w złoto przemawiają przede wszystkim aspekty natury ekonomicznej. To przecież znakomita ochrona kapitału nie tylko przed inflacją, ale i przed deflacją, a także jego gwarancja nawet w obliczu niewypłacalności banków. Nie można jednak nie docenić także innych argumentów przemawiających za inwestowaniem w złoto. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o prostocie transakcji oraz o związanym z nią prestiżu, od wieków bowiem to posiadanie złota wyznaczało pozycję w społeczeństwie.

Jak inwestować w złoto?

Decyzja o zakupie złota inwestycyjnego może przynieść nam korzyści przede wszystkim wówczas, gdy będziemy wiedzieli, na jaki zakup powinniśmy się zdecydować.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście biżuteria. Jest to alternatywny, sposób na inwestycję, który może przynieść zyski nie tylko dzięki kruszcowi z jakiego powstała ale także spod czyjej ręki wyszła. Autor biżuterii tworzy niekiedy wartość dodaną. Przykłady ręcznie tworzonej biżuterii, którą warto nabyć znajdziesz na: http://siudek.com.pl/. Takie unikalne okazy biżuterii antykwarycznej często okazują się być bardzo bezpieczną i dochodową inwestycją na długie lata.

INwestycje Inwestycje w złoto

Czy wiesz że, starą biżuterię możesz oddać do skupu złomu złota?
Więcej na ten temat przeczytasz na mennica-krakowska.pl

Inną opcją, która bywa reklamowana są fundusze inwestujące tak w złoto, jak i w srebro, okazuje się jednak, że również do ich działań można mieć sporo zastrzeżeń. Jeśli już mamy inwestować, najlepiej, jeśli samodzielnie zdecydujemy się na taki krok nie powierzając omawianego tu zadania innym osobom. Najpoważniejszym problemem są tu prowizje i opłaty skutecznie zmniejszające zysk, na jaki moglibyśmy liczyć w innych okolicznościach.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest certyfikat potwierdzający, że weszliśmy w posiadanie złota. I on rodzi jednak pewne problemy, tak naprawdę bowiem złoto wcale nie znajduje się w naszym posiadaniu, ale nadal należy do prywatnej firmy, która wystawiła nam dokument. Wcale nie mamy pewności, że taka firma działa uczciwie. Co gorsza, niedawne afery potwierdzają, że wcale nie musi tak być.

A co z akcjami kopalni złota i srebra? Po raz kolejny okazuje się, że nie jest to wcale inwestycja tak opłacalna, jak inwestowanie w same kruszce. Co więcej, inwestowanie w kopalnie zawsze wiąże się z większym ryzykiem, metal bowiem nie strajkuje i nie wymaga modernizacji.

Jeśli więc nie mamy gdzie trzymać złota, a liczymy na rzeczywiste zyski, w pierwszej kolejności powinien nas zainteresować BullionVault. Jest to rodzaj certyfikatu działającego porównywalnie z giełdą akcji z tą tylko różnicą, że przedmiotem handlu są zgromadzone w skarbcach złota.