Jak branża fiskalna rozwijała się w 2015 roku i co przyniosą kolejne lata?

Jak branża fiskalna rozwijała się w 2015 roku i co przyniosą kolejne lata? Posnet

W roku 2015 na rynku fiskalnym działo się bardzo dużo. Chodzi zarówno o pojawienie się innowacyjnych urządzeń, jak i o nowe przepisy, regulujące kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Warto podsumować miniony rok w branży technologii sprzedaży oraz sprawdzić, do jakich istotnych wydarzeń może dojść w najbliższej przyszłości.

Gdyby wziąć pod uwagę premiery kas oraz drukarek fiskalnych, rok 2015 obfitował w wiele ciekawych rozwiązań technologicznych. Przez ostatnich 12 miesięcy producenci reprezentujący ten rynek wprowadzili do sprzedaży nowe urządzenia rejestrujące, które przełamywały schematy funkcjonujące w branży. Pod tym względem na pierwszy plan wybiły się 2 modele marki Posnet: kasa Revo oraz pierwszy w historii terminal fiskalny Thermal HD.

Integracja urządzeń wykorzystywanych w handlu

Jedną z najważniejszych tendencji, która towarzyszy dziś tworzeniu urządzeń elektronicznych, jest miniaturyzacja. Trudno więc dziwić się temu, że kolejne generacje kas i drukarek fiskalnych stają się coraz mniejsze oraz lżejsze. Niemniej, w branży technologii sprzedaży pojawiają się także inne trendy. Okazuje się bowiem, że cenną przestrzeń w miejscu pracy można zaoszczędzić na różne sposoby, np. poprzez integrowanie zupełnie różnych urządzeń, które przedsiębiorca wykorzystuje do prowadzenia handlu. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaki ma to wpływ na ogólną funkcjonalność takiej technologii.

– Terminal fiskalny Posnet Thermal HD to pierwsze urządzenie na rynku, które łączy w sobie możliwości drukarki rejestrującej oraz komputera. Rozwiązanie to wpływa oczywiście na oszczędność przestrzeni w miejscu pracy i ułatwia zaaranżowanie stanowiska sprzedaży, lecz nie na tym polega jego główna zaleta. Terminal fiskalny, dzięki zastosowaniu topowego urządzenia rejestrującego marki Posnet oraz komputera z podzespołami dostarczonymi przez Intel, oferuje wysokie parametry użytkowe i dostęp do wielu przydatnych funkcji – opowiada Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Przykładem modelu, który również potwierdza tezę, że niektóre technologie warto łączyć, a nie dzielić, jest Revo. Przedsiębiorca może bowiem zamówić tę kasę w zestawie ze zintegrowaną szalką ważącą, obsługującą towary o masie do 15 kg. Płynna współpraca 2 elementów systemu sprzedaży nie jest jedyną nowością, która pojawiła się wraz z premierą tego urządzenia. Posnet Revo to także pierwsza kasa rejestrująca dostępna w aż 6 wariantach kolorystycznych. Trudno dziś o drugi model, który można w tak łatwy sposób dostosować do wystroju wnętrza w przedsiębiorstwie lub osobistych preferencji właściciela firmy. Co więcej, urządzenie drukuje paragony fiskalne w niespotykany do tej pory sposób.

terminal Posnet

– Posnet Revo posiada nowoczesny mechanizm termiczny, który błyskawicznie wystawia wszystkie dokumenty oraz pozwala na szybką wymianę rolki papieru. Kluczową innowacją, oferowaną przez ten element urządzenia, jest jednak kierunek wydruku. Kasa wystawia paragony fiskalne w stronę klientów, ułatwiając im odbieranie dowodów sprzedaży tego typu – wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

Zmiana przepisów fiskalnych w 2015 roku

1 stycznia 2015 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zmiana regulacji prawnych miała istotny wpływ na całą branżę technologii sprzedaży. Trudno się temu dziwić, gdyż kolejne grupy podatników zostały zobligowane do korzystania z urządzeń fiskalnych.

– Na początku 2015 roku do stosowania kas fiskalnych, niezależnie od wysokości osiąganego obrotu, zobowiązano m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, prywatne gabinety lekarskie i dentystyczne, warsztaty samochodowe i punkty wulkanizacji, kancelarie prawnicze oraz restauracje. Obowiązek ten występuje oczywiście przy świadczeniu usług na rzecz osób fizycznych – tłumaczy ekspert PCKF.

Podobne artykuły:

Jak widać, nowymi przepisami objęto głównie podmioty, które obsługują klientów indywidualnych, a nie innych przedsiębiorców. W związku z tym, w pierwszym kwartale 2015 roku można było zaobserwować bardzo duże zapotrzebowanie na kasy oraz drukarki fiskalne. Dodatkowo, wielu podatników odłożyło zakup, rejestrację oraz instalację urządzenia na ostatni moment. Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadziło bowiem okres dostosowawczy, który obowiązywał do 1 marca 2015 roku. Na szczęście producenci reprezentujący branżę fiskalną byli dobrze przygotowani na tak dużą zmianę, więc na rynku nie zabrakło kas oraz drukarek.

Co przyniesie najbliższa przyszłość?

Ostatnich kilka lat pokazało, że branża technologii sprzedaży rozwija się wyjątkowo prężnie. I zgodnie z zapowiedziami producentów, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Kolejne generacje kas i drukarek fiskalnych powinny być zarówno mniejsze oraz lżejsze, jak i bardziej funkcjonalne. Można się także spodziewać następnych prób integrowania wybranych elementów systemu sprzedaży. Wiadomo już, że w 2016 roku na rynku pojawi się pierwsze urządzenie, które będzie stanowiło połączenie drukarki fiskalnej, terminala płatniczego oraz skanera kodów kreskowych. Poza tym, warto sobie zdawać sprawę ze zmian w przepisach, do jakich może dojść w przyszłości.

– Obecne Rozporządzenie, które reguluje obowiązek stosowania kas rejestrujących, będzie funkcjonowało do 31 grudnia 2016 roku. Najpóźniej pod koniec br. należy więc oczekiwać nowych przepisów w tej kwestii. Wejdą one w życie 1 stycznia 2017 roku – zaznacza Marcin Ciechowicz.

Podobne artykuły:

Wspomniane regulacje prawne to nie jedyna rzecz, która może się zmienić. Wielokrotnie zapowiadano, że na początku 2017 roku dojdzie do obniżenia stawek VAT w Polsce. Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy używają do rejestrowania obrotu urządzeń fiskalnych, byłoby to bardzo istotne wydarzenie. Głównie ze względu na konieczność przeprogramowania kasy lub drukarki we właściwym terminie.

– Poprzednia zmiana stawek podatkowych miała miejsce na przełomie 2010 i 2011 roku. Przed firmami serwisującymi urządzenia fiskalne ustawiały się wtedy kolejki przedsiębiorców, chcących przeprogramować kasę lub drukarkę w tym samym momencie. Na szczęście dziś na rynku są już dostępne modele, które umożliwiają zdefiniowanie przejścia na nowe stawki VAT z wyprzedzeniem czasowym. Całą procedurę można więc zaplanować i wykonać dużo wcześniej, a urządzenie samoistnie wprowadzi zmiany w odpowiednim terminie – przekonuje Marcin Ciechowicz.