Jak otworzyć lokal gastronomiczny?

Jak otworzyć lokal gastronomiczny? sas24.pl

Rozważasz otwarcie własnej restauracji? W takim razie sprawdź, o jakie - konkretnie - zezwolenia oraz wyposażenie powinieneś się postarać.

Lokal gastronomiczny – podstawy

Założenie lokalu gastronomicznego stanowi marzenie całkiem sporej ilości osób. Zanim jednak przystąpimy do jego realizacji, w pierwszej kolejności dobrze przygotujmy się do tego – bądź co bądź – poważnego przedsięwzięcia. Jeśli do tej pory nie zgromadziliśmy odpowiedniej ilości gotówki, która umożliwiłaby swobodny rozwój działalności, to warto rozważyć zwrócenie się o dotację unijną.

Choć na samym początku nie jesteśmy zobowiązani do spełnienia narzuconych, precyzyjnie wskazanych wymagań, to jednak należy pamiętać o rejestracji działalności w CEIDG i złożeniu stosownych wniosków w Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej, a ponadto bezwzględnie mieć na uwadze ścisłe regulacje prawne odnoszące się do żywności, stanu technicznego budynku, jakości wody, jak również wyposażenia i używanych na co dzień urządzeń.

Wymogi

Wymogi sanitarne związane z prowadzeniem restauracji reguluje ustawa z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W związku z powyższym w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności należy zgłosić ten fakt do Sanepidu, a następnie uzyskać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na prowadzenie – we wskazanym miejscu - lokalu o charakterze gastronomicznym.

Koncesja na alkohol

Niestety, w obecnych czasach bardzo często zdarza się, iż tym, co przyciąga do restauracji sporą ilość gości jest nie tylko dobre jedzenie, ale również możliwość nabycia napojów alkoholowych. Oczywiście aby móc sprzedawać ten rodzaj trunków, konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia. Dokładne wymogi odnoszące się do samego sprzedającego oraz możliwego czasu ich sprzedaży, reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W praktyce rzeczywista sprzedaż alkoholu możliwa jest po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Sprzęt gastronomiczny

Wyposażenie znajdujące się w lokalu gastronomicznym wywiera ogromny wpływ zarówno na jakość i szybkość wykonywanej pracy, jak i na sam smak podawanych dań. W związku z powyższym koniecznie należy pamiętać o zakupie wysokiej klasy, profesjonalnych urządzeń. Jakich konkretnie? Tak naprawdę… wszystkich. Niemniej jednak – uwzględniając najprostszy podział – wymienić należy m.in. urządzenia służące do obróbki żywności dopasowane do rodzaju prowadzonego lokalu gastronomicznego, akcesoria kuchenne niezbędne do przygotowywania posiłków, środki i urządzenia związane z higieną, a także maszyny chłodzące, odpowiednie meble, nakrycia stołów oraz zapasowe materiały eksploatacyjne. Wszystkie, wymienione powyżej artykuły przeznaczone dla gastronomii znajdziemy w odpowiednich sklepach internetowych, takich jak np. www.sas24.pl.

Publiczne odtwarzanie muzyki

Jeśli sądzisz, iż muzyka płynąca z głośników restauracji nie podlega żadnym regulacjom prawnym, to jesteś w dużym błędzie. W praktyce właściciel lokalu gastronomicznego pragnący publicznie odtwarzać wybrane utwory musi uzyskać odpowiednią licencję. Obejmuje ona wskazane formy wykorzystania utworów chronionych prawami autorskimi. Do wspomnianych form zaliczamy natomiast np. publiczne odtwarzanie muzyki.

Marketing restauracji

Żadna restauracja, nawet ta serwująca wyśmienite jedzenie podbijające kubki smakowe, nie przyniesie oczekiwanych wyników finansowych, jeśli pominiemy kwestie związane z marketingiem lokalu. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności należy ustalić do kogo kierujemy naszą ofertę (do osób prywatnych, firm, a może nastawiamy się na organizację konkretnego rodzaju eventu?). Następnie zapoznajmy się z ofertą firm konkurujących z naszą marką i oceńmy, jak blisko od naszej restauracji znajduje się konkurencja oraz czy w istocie jest ona w stanie wpłynąć na naszą firmę. Skupmy się również na podkreśleniu swoich zalet, tym co wyróżnia restaurację na tle innych, a także celach, jakie pragniemy osiągnąć w najbliższej przyszłości.

sas24.pl