Jak urządzić gabinet masażu?

Jak urządzić gabinet masażu? http://www.freedigitalphotos.net

Planując gabinet masażu, oprócz stworzenia wspaniałej atmosfery i zapewnienia profesjonalnej obsługi, musisz dostosować jego parametry do wymogów sanitarnych.

Wielkość gabinetu powinna być uzależniona od jego przeznaczenia. Klient w gabinecie powinien czuć się bezpiecznie i swobodnie. Jeśli wykonujemy masaż mokry, powinien posiadać poczekalnie (min. 5m2), gabinet masażu (min. 12m2) oraz toaletę z prysznicem i garderobą (min. 5m2). Jeśli koncentrujemy się na masażach suchych i nie mamy zbyt wielkich możliwości inwestycyjnych, wystarczy nam lokal bez prysznica. W przypadku, gdy planujemy jednoczesne masowanie większej ilości klientów, warto w celu zachowania intymnego klimatu i poczucia bezpieczeństwa, wyodrębnić osobne gabinety masażu.

Podłoga i ściany

Wymogi sanitarne nakazują, aby podłoga i ściany gabinetu były trwałe, nienasiąkliwe i łatwe do czyszczenia. Wykładziny podłogowe, farby powinny być odporne na działanie środków dezynfekujących. Toaleta (lub gabinet, jeśli nie ma toalety) musi posiadać umywalkę z ciepłą wodą bieżącą, mydło w płynie i jednorazowe ręczniki papierowe. Ściana w toalecie o wysokości co najmniej 160 cm (lub w gabinecie wokół umywalki, jeśli nie ma toalety) powinna być łatwozmywalna.

Podobne artykuły:

Oświetlenie

W gabinecie masażu oświetlenie naturalne w postaci okien powinno stanowić około 15% powierzchni podłogi. W okresie nadmiernego nasłonecznienia warto stosować żaluzje. W okresie niedoświetlenia, niezbędne jest stosowanie oświetlenia sztucznego, dającego minimum 150 luksów.

Klimatyzacja i wentylacja

Przed każdą wizytą powinniśmy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia. W przypadku stosowania marketingu zapachowego starajmy się dbać o to żeby w pomieszczeniu dominował tylko świadomie wybrany zapach. W okresach upałów warto zadbać o utrzymanie temperatury na poziomie ok. 220C. Warto, więc wyposażyć pomieszczenie w klimatyzator.

Wyposażenie

Kluczowa część wyposażenia gabinetu to wybór stołu do masażu. Wybierając stół należy zastanowić się, czy będziemy używali go do masażów w gabinecie czy też będziemy go przenosić na masaże w domu klientów. Należy również wziąć pod uwagę kolorystykę i materiał, z którego stół będzie wykonany. Drewno zdecydowanie łatwiej niż metal wkomponować w koncepcję przyjaznego, domowego pomieszczenia. Kolorystyka stołu powinna znajdować odzwierciedlenie w kolorystyce pozostałych elementów takich jak parawany, taboret, elementy dekoracji itp.

Składane stoły do masażu

Jeśli zamierzamy masować zarówno w gabinecie jak i u klientów, warto wyposażyć się w stół składany. Dla masażystów często podróżujących ze stołem, polecamy lekkie stoły drewniane Panda lub Gallo. Dla masażystów, którzy rzadko podróżują ze stołami i dodatkowo potrzebują maksymalnie dużej stabilności polecamy stoły z 3 nogami – drewniany Alba lub aluminiowy Medmal.

Schodki

Warto zadbać o doposażenie gabinetu w schodki, umożliwiające mniej sprawnym klientom swobodne wejście i zejście ze stołu. Podobnie jak parawany, schodki warto dobierać wg. koloru pozostałych elementów wyposażenia.

Kosmetyki i dezynfekcja

Wykonując masaż mokry – z olejkiem, warto zaopatrzyć się w dobre, sprawdzone olejki do masażu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kosmetyków rewitalizujących, wielowitaminowych, antycellulitowych itp. W celu zachowania higieny w gabinecie masażu, należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące. Dezynfekcja powinna odbywać się wyłącznie za pomocą bezpiecznych i sprawdzonych środków.

Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości: Krzysztof Urba, HABYS Sp. z o.o. www.habys.pl

Podobne artykuły:

Nowoczesna Firma S.A. Ryszard Jórczak