Jak wprowadzić druk 3D do swojego biznesu?

Jak wprowadzić druk 3D do swojego biznesu? web.gov.pl

W dzisiejszych czasach przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na ignorowanie najnowszych trendów – zarówno związanych ze zwyczajami zakupowymi klientów, jak i z technologiami przez nich używanymi w samym procesie zakupu.

W ostatniej dekadzie najbardziej widoczna była konieczność przeniesienia części swojej działalności do Sieci. W ostatnich latach szczególnie mocno zarysowało się zainteresowanie użytkownikami urządzeń mobilnych. Jednak rynek nie znosi próżni i z roku na rok przedsiębiorcy muszą sięgać po kolejne nowinki, dzięki którym wyróżnią się pośród konkurencji. Jedną z nich jest zastosowanie druku 3D w swoim biznesie.

Podstawowe zalety druku 3D

Wiele firm działających online (również polskich) zwróciło już uwagę na drukowanie przestrzenne, jako narzędzie zwiększenia swojej przewagi konkurencyjnej. To dlatego, że dzięki niemu przedsiębiorstwo jest zwykle postrzegane przez klientów oraz potencjalnych parterów w interesach jako innowacyjne, podążające za duchem czasu i potrafiące wykorzystywać nowe technologie w biznesie. Ale zalety wizerunkowe to nie wszystko – druk 3D może też przynieść wymierne, finansowe korzyści przedstawicielowi niemal każdej branży.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy z niego skorzystać. Jedna firma użyje drukowania przestrzennego do wypuszczenia dużej serii małych gadżetów o niskim koszcie jednostkowym. Jeszcze inna udostępni na własnej stronie internetowej możliwość zamówienia spersonalizowanego przedmiotu tworzonego w tej technologii, czym bardzo zyska w oczach internautów ze względu na elastyczność oferty. A przedsiębiorstwo specjalizujące się w patentach i skomplikowanych produktach, których koszt wytworzenia jest wysoki, chętnie skorzysta z możliwości wyprodukowania w ten sposób prototypu.

Możliwości, jakie oferuje technologia drukowania przestrzennego, są bardzo duże. Ale żeby z nich skorzystać należy najpierw ocenić własne potrzeby i dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć przygodę z drukiem 3D. Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika, w którym na przykładzie konkretnego biznesu pokażemy krok po kroku, jak się do tego zabrać.

Masz już sklep internetowy? Podepnij wtyczkę!

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy z klasyczną, sztuczną biżuterią i zauważasz, że coraz więcej Twoich klientów dysponuje drukarkami 3D, w których sami mogliby materializować Twoje projekty. Brzmi jak melodia przyszłości? Wcale nie – grono zwolenników druku przestrzennego bardzo szybko się powiększa. Wiele sklepów online już zaimplementowało odpowiednie wtyczki i spełniają wymagania tej szczególnej, podążającej za duchem czasu grupy docelowej.

Jak to wszystko wygląda? Odpowiednia firma podpina do Twojego serwisu wtyczkę, dzięki której możesz sprzedawać produkty bezpośrednio na drukarki 3D swoich klientów. Wdrożenie tej usługi trwa zwykle nie dłużej niż 3–4 tygodnie, a poprzedzone jest dokładną oceną platformy, na której ma ona funkcjonować. Po tym czasie możesz oferować swoim fanom bardzo nowoczesną, w pełni dopasowaną do ich potrzeb usługę, a Ty sam zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, ponieważ:

  • nie musisz budować sklepu 3D od podstaw,
  • rozwiniesz nowy kanał sprzedaży, który otworzy Twój biznes na zupełnie nową, stale poszerzającą się grupę docelową,
  • będziesz mógł prototypować swoją produkcję.

W zależności od potrzeb i stanu dotychczasowego serwisu, specjaliści pomogą Ci ocenić jakie funkcjonalności należy zaimplementować, aby rozwinięcie Twojego biznesu odbyło się płynnie i skutecznie.

Całkiem nowy sklep internetowy

A jeśli swoją biżuterię sprzedawałeś do tej pory wyłącznie w punkcie stacjonarnym, a Twoja działalność w Internecie ograniczała się tylko do prowadzenia fan page na Facebooku? Tutaj też z pomocą przyjdą eksperci od implementowania rozwiązań 3D w biznesie. Doradzą Ci jaki typ sklepu online będzie dla Ciebie najlepszy. Opcji jest wiele. Może to być klasyczny serwis e-commerce, gdzie jesteś sprzedawcą, wystawiającym swoje produkty do druku 3D na sprzedaż. Ale możesz też zbudować witrynę typu „marketplace”, gdzie inni ludzie także będą mogli sprzedawać swoje przedmioty. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale wszystko tak naprawdę będzie zależało od tego co chcesz osiągnąć przenosząc swój biznes do Sieci oraz jakimi środkami i zapleczem technologicznym dysponujesz.

Podobne artykuły:

Stworzenie sklepu internetowego od podstaw to bardzo duże przedsięwzięcie, wymaga wdrożenia wielu modułów, zaprogramowania sposobów rozliczeń i wystawiania produktów, a także szeregu innych, skomplikowanych narzędzi. Ale jeśli uważasz, że Twoja oferta jest na tyle szeroka i atrakcyjna, by trafić do większej liczby odbiorców, a sam biznes ma szanse dzięki temu bardzo szybko się rozwinąć, to jest to opcja godna rozważenia. Tym bardziej, że poszczególne elementy serwisu można optymalizować w taki sposób, by skutecznie korzystała z niego zarówno mała manufaktura, jak i sieć sklepów uznanej marki.

Niskonakładowa produkcja i prototypowanie w druku 3D

Załóżmy, że Twój tradycyjnie prowadzony biznes z branży jubilerskiej ma się całkiem dobrze i nie chcesz w tym momencie wprowadzać go do Internetu, ale masz inną potrzebę – chciałbyś wypróbować swoją nową kolekcję biżuterii i tanio stworzyć prototyp lub niskonakładową produkcję. Tutaj również możesz zwrócić się do fachowców z dzieciny drukowania przestrzennego. Bardzo możliwe, że już na pierwszym spotkaniu pokażą Ci wstępna wersję Twojego produktu, dzięki czemu od razu będziesz mógł zgłosić swoje uwagi i nanieść niezbędne poprawki. Taki tryb pracy powoduje, że zwykle już do siedmiu dni od zgłoszenia zapotrzebowania gotowy jest prototyp produktu, który następnie można w bardzo atrakcyjnej cenie wydrukować w niskim nakładzie i sprawdzić, jak poradzi sobie na rynku.

Gdy potrzebny jest oryginalny gadżet promocyjny

Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, w której jesteś uczestnikiem najbliższych targów jubilerskich i potrzebujesz szybko i tanio uruchomić produkcję ciekawych, nieszablonowych, ale stosunkowo prostych w wytworzeniu gadżetów promocyjnych. Tutaj również radzilibyśmy zwrócić się do osób, które w branży 3D poruszają się od dawna i są w stanie bardzo szybko ruszyć z masowym drukiem tego typu produktów. Co więcej – dzięki nim będziesz mógł pochwalić się naprawdę oryginalnymi gadżetami, gdyż zwykle mają oni do dyspozycji kilka szablonów produktów takich jak lampki, głośniki, latarki, a nawet… zegarki! Wystarczy odpowiednio je spersonalizować (kolorystyka, materiał lub inne dodatkowe elementy, tworzone na specjalne zamówienie – możliwości są praktycznie nieograniczone) i już można ruszać z produkcją. Jest to rozwiązanie o tyle atrakcyjne, że czas od złożenia zamówienia do jego realizacji może być maksymalnie skrócony, a sama usługa jest również stosunkowo tania – nie ma w tym wypadku konieczności przestawiania skomplikowanych linii produkcyjnych.

Podobne artykuły:

Należy się spodziewać, że w kolejnych latach zainteresowanie drukiem 3D w biznesie będzie tylko rosło. Głównie ze względu na jego uniwersalny charakter. Jak wynika z powyższego przewodnika niemal każdy – od samodzielnego rękodzielnika, po masowego wytwórcę dóbr luksusowych – może w jakiś sposób skorzystać z dobrodziejstw drukowania przestrzennego. Wszystko zależy od tego jaki biznes się prowadzi, jaka jest jego specyfika i jakie w danym momencie potrzeby może zaspokoić technologia druku 3D. Jednak bez względu na to czy zechcesz masowo wyprodukować spersonalizowane gadżety, uruchomić niskonakładową produkcję, stworzyć prototyp czy sprzedawać produkty drukowane w 3D, dzięki niej masz szanse zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy lub rozwinąć swoją firmę na niespotykaną dotąd skalę.

Prototype Hub Oskar Lis