Jak wybrać konto firmowe dla przedsiębiorców?

Jak wybrać konto firmowe dla przedsiębiorców? Toyota Bank

Poszukujesz dobrego konta firmowego? Poznaj kilka czynników, które wpływają na atrakcyjność tego typu produktów bankowych. Dzięki temu masz szansę podjąć korzystną decyzję.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, przedsiębiorca ma prawo do korzystania z rachunku osobistego na cele prywatne. Konto dedykowane przedsiębiorstwom wydaje się być więc niepotrzebne, o ile bank dopuszcza taką możliwość. Warto jednak zdecydować się na założenie rachunku – konto firmowe niesie za sobą wiele korzyści.

Rachunek firmowy – najważniejsze zalety


Chociaż istnieje możliwość wykorzystywania rachunków osobistych na cele firmowe, nie jest to do końca korzystne rozwiązanie. Często przedsiębiorcy decydują się na taki krok z pobudek czysto finansowych – z reguły konta osobiste są tańsze w porównaniu z kontami firmowymi. Wcale jednak tak być nie musi – wiele w tym zakresie zmieniło się.

  • Łatwa kontrola finansów firmowych

Mając konto firmowe, bardzo łatwo kontrolować przychody przedsiębiorstwa. Sprzyja to również zachowaniu płynności finansowej – wystarczy spojrzeć na saldo, aby uzyskać informację o kondycji firmy.

  • Brak niejasności w razie kontroli skarbowej

Konto osobiste wykorzystywane do celów firmowych może być przedmiotem zainteresowań urzędników skarbowych – szczególnie, jeśli pojawiają się tam prywatne transakcje przychodowe. Wówczas podatnik musi udowodnić, że dana sprzedaż jest prywatna, a nie firmowa – to także może rodzić wiele problemów i być początkiem konsekwencji karno-podatkowych.

  • Dostęp do atrakcyjnych produktów finansowych

Banki bardzo często proponują dostęp do korzystnych produktów finansowych, które nie są dostępne z poziomu konta osobistego. Za przykład niech posłuży Rachunek Firmowy dostępne w Toyota Banku – przedsiębiorca może skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanego limitu kredytowego, lokat długoterminowych czy depozytów overnight.

Konto firmowe dla przedsiębiorców – na co zwracać uwagę?


Wybór konta firmowego to niezwykle ważna kwestia, jeśli przedsiębiorcy zależy na naprawdę dobrym produkcie bankowym. Trzeba uwzględnić wiele aspektów, które będą nie tylko korzystne finansowo, ale przede wszystkim dopasowane do potrzeb oraz oczekiwań.

  • Koszt założenia rachunku firmowego

Niektóre rachunki firmowe wiążą się z koniecznością dokonania opłat w momencie ich założenia. Aby ograniczyć koszty, warto zwrócić uwagę na oferty, w których założenie konta nic nie kosztuje.

  • Miesięczne opłaty za prowadzenie konta

Koszt założenia rachunku to jedno, zaś opłaty za jego prowadzenie – to drugie. I w tym przypadku można dotrzeć do ofert, w których konto firmowe jest darmowe. Co prawda w większości banków trzeba spełnić kilka warunków, jednak są to kryteria łatwe do zrealizowania. Najczęściej chodzi o utrzymanie miesięcznego salda na koncie, np. w kwocie 25 000 zł lub wyższej.

  • Dostęp do bankowości elektronicznej

Nowoczesny przedsiębiorca potrzebuje stałego wglądu w rachunek firmowy. Dlatego dobre konto powinno zapewniać dostęp do bankowości elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystający właściwie uniezależnia się do godzin prac placówek bankowych. Wszelkie transakcje może wykonać z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu – niezależnie od pory dnia.

  • Opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne

Firma, która każdego miesiąca wykonuje dziesiątki przelewów, musi zwrócić uwagę na koszt takich transakcji. Standardem są bezpłatne przelewy do urzędu skarbowego czy ZUS, jednak to zaledwie kilka transakcji miesięcznie. Największy koszt generują przelewy do kontrahentów czy pracowników.

Dobre konto firmowe zapewnia darmowe przelewy wychodzące. Ich liczba może być np. ograniczona pewnym limitem – taką praktykę stosuje wiele banków.

  • Dostęp do produktów bankowych na korzystnych warunkach

Chcąc w pełni korzystać z oferty banku, warto zwrócić uwagę na dostęp do dodatkowych produktów. Wiele instytucji proponuje atrakcyjnie oprocentowany limit w rachunku firmowym, kredyt obrotowy przy minimalnych formalnościach czy wszelkiego rodzaju depozyty oprocentowane wyżej niż standardowa oferta.

  • Dostępność bankomatów

Chociaż przedsiębiorcy rzadko korzystają z bankomatów, warto zwrócić uwagę i na tę kwestię. Dobrze, jeśli bank proponuje darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Pozwala to sporo zaoszczędzić – nawet kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Pamiętaj, że wybór rachunku firmowego to ważna kwestia – szczególnie, jeśli zależy Ci na niższych kosztach i wygodzie użytkowania. Poddając analizie dostępne konta, weź pod uwagę powyższe czynniki. Są to istotne parametry, które decydują o przewadze jednego rachunku firmowego nad pozostałymi.