Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy? Kilka sprawdzonych wskazówek

Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy? Kilka sprawdzonych wskazówek toyota

30% rodaków planujących zakup samochodu w ciągu najbliższych dwóch lat, większość finansuje zakup za gotówkę. Pozostała część korzysta z oferty banków, decydując się na kredyty samochodowe. Dowiedz się, jak korzystnie wybrać tę formę finansowania.

W 2017 roku z polskich salonów samochodowych wyjechało ponad 486 tys. nowych aut. Wiele z nich zostało sfinansowanych kredytem. Chociaż tego rodzaju produkty są popularne w ofercie każdego banku, nie wszystkie są jednakowo atrakcyjne. Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego auta na kredyt, warto wziąć pod uwagę kilka czynników determinujących opłacalność takiego rozwiązania.

1. Rata dopasowana do możliwości finansowych

Aby kredyty samochodowe nie stanowiły nadmiernego obciążenia finansowego, muszą mieć ratę dopasowaną do sytuacji materialnej. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując atrakcyjne oferty z dużo niższą ratą w porównaniu ze standardowymi kredytami samochodowymi.

Przykład. Zaciągając Kredyt SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Banku, można liczyć na ratę niższą o 40% w porównaniu z ofertą Standard Kredytu. (RRSO 11,48%).

2. Zwróć uwagę na wysokość minimalnej wpłaty własnej

Wpłata własna jest jednym z warunków utrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Banki mają różne wymagania pod tym względem, proponując minimalne kwoty w bardzo zróżnicowanej wysokości. Im niższa, tym więcej osób ma szanse na uzyskanie kredytu. Analizując oferty banków, wpłata własna już od 10% wydaje się optymalną opcją.

3. Wybierz dopasowany okres kredytowania

Minimalny czy maksymalny okres kredytowania to parametr, który może wpływać na atrakcyjność kredytów samochodowych. Warto bowiem mieć świadomość, że termin spłaty całości zobowiązania przekłada się na całkowite koszty kredytu. Z jednej strony dłuższy okres kredytowania oznacza niższe raty. Jeżeli jednak kredyty samochodowe spłacane są dłużej, bank przez dłuższy czas dolicza należne odsetki – rosną więc sumaryczne koszty.

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę banku, porównaj dostępne możliwość. Oszacuj, jak długi okres kredytowania będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

4. Sprawdź rodzaje zabezpieczenia kredytu samochodowego

Kredyty samochodowe są produktami, w przypadku których banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenie. Chcą w ten sposób uchronić się w razie niewypłacalności kredytobiorcy.

Zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego na zakup pojazdu stanowią:

  • cesja praw z ubezpieczenia komunikacyjnego AC – istotą jest przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku; w razie wypłaty odszkodowania, pieniądze otrzyma bank, a nie kredytobiorca
  • depozyt karty pojazdu – polega na przekazaniu bankowi karty pojazdu, która przyjmowana jest w depozyt; po spłacie kredytu otrzymuje ją kredytobiorca.

Stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń jest standardową procedurą w każdym banku.

5. Postaw na uproszczone procedury

Kredyty samochodowe udzielane są w oparciu o wewnętrzną politykę banków. Większość instytucji bazuje na uproszczonych procedurach, ograniczając formalności do niezbędnego minimum. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się liczba dostarczanych dokumentów, ale skraca się również czas oczekiwania na decyzję kredytową czy samochód.

6. Możliwość dopełnienia formalności u dealera

Nie tylko uproszczone procedury, ale również możliwość dopełnienia niezbędnych formalności bezpośrednio u dealera jest atutem. To jednocześnie duże ułatwienie oraz znaczna oszczędność czasu – wszystko można załatwić w jednym miejscu bez konieczności wizyty w banku.

Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty dealera współpracującego z wybranym przez Ciebie bankiem i będziesz mieć przy sobie wymagane dokumenty, nawet tego samego dnia możesz wyjechać z salonu nowym pojazdem (pod warunkiem, że „na stanie” jest interesujący Cię model auta).

7. Sprawdź możliwość wymiany samochodu bez angażowania gotówki

Wśród Polaków coraz wyraźniej zauważalny jest trend typowy dla mieszkańców państw Europy Zachodniej. Więcej osób zaczyna doceniać zalety cyklicznej wymiany pojazdów po 3-4 latach użytkowania nowego auta.

Jeżeli i Tobie zależy na tym, by cały czas korzystać z pojazdów na gwarancji producenta, uwzględnij to przy wyborze kredytu. O ile standardowe oferty są mało korzystne, tak kredyty samochodowe z ratą balonową to atrakcyjne rozwiązanie. Ich istotą są bardzo niskie miesięczne raty i wysoka ostatnia rata (tzw. rata balonowa). Kredytobiorca mo            że ją spłacić, sprzedając dealerowi dotychczas używany pojazd – pieniądze pochodzące z transakcji pozwolą jednocześnie pokryć wkład własny dla kolejne umowy kredytowej.

Kredyty samochodowe, choć są bardzo do siebie zbliżone, różnią się niuansami. Korzystając z powyższych wskazówek zwiększysz szanse na uzyskanie wsparcia finansowego dobrze dopasowanego do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.