Jest porozumienie w sprawie Grecji. Zyska na nim polski złoty

Jest porozumienie w sprawie Grecji. Zyska na nim polski złoty fot.: Wikipedia.pl

Po całonocnych negocjacjach, państwa strefy euro ogłosiły w poniedziałek rano porozumienie w sprawie wznowienia rozmów o nowym programie pomocowym dla Grecji. Zdaniem dilerów walutowych ma to pozytywny wpływ na wartość złotego – informuje Onet.pl.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że porozumienie jest jednomyślne. Strefa euro jest gotowa na rozmowy o programie pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności dla Grecji.

Jak dodał, będzie on przewidywał „poważne reformy” i pomoc finansową dla tego kraju. Część reform, m.in. dotyczących podatku VAT czy emerytur, grecki parlament ma uchwalić już do środy. Pomoc finansowa dla Grecji wyniesie łącznie od 82 do 86 mld euro.

Mocniejszy złoty

Porozumienie w sprawie Grecji ma pozytywny wpływ na polską walutę.

– Na giełdach w Azji widać wzrosty. Możemy mieć krótkoterminowy wzrost apetytu na ryzyko – powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy w BGŻ BNP Paribas. – Prawdopodobnie będzie próba umocnienia [złotego – red.] w stronę 4,10 za euro, choć nie wiem czy zobaczymy te poziomy w tym tygodniu. Bezpieczny cel to 4,1250-4,13 i myślę, że tam się znajdziemy, a czy będzie więcej, to zależy od rynków bazowych.

red./Onet.pl/PAP