Kapitał ucieka z Europy, ale złoty się umacnia

Kapitał ucieka z Europy, ale złoty się umacnia Tijana - Fotolia

Trwa przenoszenie się inwestorów z Europy do USA. Powodem są plotki o możliwości obniżek stóp procentowych, a co za tym idzie spadkiem rentowności inwestycji. Co ciekawe wczoraj pomimo tego złoty umacniał się względem europejskich walut.

Dzisiejszy dzień to kolejne już w tym tygodniu święto. Tym razem dzień wolny mają Szwajcarzy, w związku z czym oprócz opóźnień przelewów w CHF można spodziewać się zmniejszonej aktywności na rynkach.

Podobne artykuły:

Wczorajszy dzień przyniósł kolejne umocnienia złotego względem wszystkich głównych walut oprócz dolara. Oczywiście siła i perspektywy polskiej gospodarki to jedno, jednakże to kurs względem dolara jest tutaj istotny. Na rynkach w dalszym ciągu trwa ucieczka kapitału z Europy. W rezultacie pomimo coraz lepszych danych z Polski, a wczoraj poznaliśmy lepszy od oczekiwań wskaźnik wyprzedzający koniunktury, złoty nie może przełamać ważnych poziomów. Tak długo jak dolar będzie umacniał się względem euro, złotówka będzie mieć problem z forsowaniem ważnych minimów. Mowa o poziomach, na których znajduje się od kilku dni względem zarówno euro jak i franka szwajcarskiego.

Na co czekają rynki światowe? Na rynkach trwają obecnie spekulacje, czy EBC naprawdę zainterweniuje na posiedzeniu 5 czerwca. Według wielu analityków gra on pod osłabienie euro, by wspomóc eksport towarów z Europy. Pytanie brzmi oczywiście nie tylko czy, ale również jak, gdyż od tego zależy, jak bardzo inwestorzy chcą uciec w stronę dolara. Do wspomnianego 5 czerwca, czyli następnego posiedzenia EBC, możemy mieć do czynienia ze zwiększoną nerwowością inwestorów chcących ustawić swoją pozycję zgodnie z przewidywaną decyzją.

Warto również zwrócić uwagę na siłę złotówki względem innych walut regionu. W przypadku Węgier osłabianie się waluty można połączyć z trwającą tam w dalszym ciągu serią cięć stóp procentowych. Nie ma takiego wyjaśnienia z kolei w przypadku Czech, a złoty zbliża do wieloletnich maksimów względem korony czeskiej. Należy zwrócić uwagę, że polityka gospodarcza, w tym obniżanie stóp na Węgrzech zaczyna przynosić efekty. Dzisiaj rano opublikowano spadek bezrobocia z 8,3% na 8,1%.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 14:30 - USA - PKB oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
  • 16:00 - USA - indeks podpisanych umów kupna domów.

Warto również zwrócić uwagę, że w Szwajcarii obchodzony jest Dzień Wniebowstąpienia. Jest to święto w tym kraju, zatem rynki nie działają. W sytuacji, gdy w którymś z ważnych dla rynków finansowych ośrodków jest dzień wolny, należy spodziewać się dwóch rzeczy. Po pierwsze przelewy zewnętrzne w walucie danego kraju mogą być opóźnione o jeden dzień, gdyż nie pracują banki uczestniczące w transakcji. Po drugie aktywność inwestorów na danej walucie spada ze względu na dzień wolny od pracy.

Komentarz walutowy 

EUR/PLN za okres od 29.02.2014 do 29.05.2014

Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1850. Kolejny opór znajduje się na 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. Kurs testuje obecnie dolne ograniczenie kanału oraz minima ostatnich miesięcy na 4,1500. Jeżeli wybicie to się potwierdzi najprawdopodobniej kurs będzie zmierzał w okolice 4,1000.

CHF/PLN za okres od 29.02.2014 do 29.05.2014

Kurs przez ostatnie tygodnie porusza się w trendzie spadkowym, przy czym ostatnie dni to wyraźna próba testowania poziomu 3,4000 czyli minimów kwietnia. Najbliższym oporem jest 3,4300, czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy. Frank podobnie jak euro jest najtańszy od ponad miesiąca. Możemy spodziewać się silnego wsparcia na  wspomnianym 3,4000.

USD/PLN za okres od 29.02.2014 do 29.05.2014

Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0800, w ostatnich tygodniach tworząc kanał wzrostowi. Obecnie najbliższym oporem jest 3,0650, czyli maksima od połowy marca, a po jego przebicu można spodziewać się ruchu w okolice wspomnianego 3,0800. Wsparciem jest 3,0450 czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej, a po jego przebiciu poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.

GBP/PLN za okres od 29.02.2014 do 29.05.2014

Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym i pozostawał w nim do wczoraj. Po silnych ruchach w dół kurs opuścił kanał wzrostowy. Następnymi wsparciami po wybiciu będą kolejne minima lokalne z ruchu w górę czyli poziomy 5,0950 i 5,0700. Najbliższym oporem jest obecnie 5,1200 czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

internetowykantor.pl Maciej Przygórzewski