Kawa w pracy bez podatku

Kawa w pracy bez podatku Martin Boulanger (stock.xchang)

Kawa lub herbata, którą właściciel firmy częstuje swoich pracowników, na przykład w trakcie narady czy zebrania, nie jest artykułem związanym z osobistymi celami obdarowanych, dlatego nie musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Przekazanie a zużycie towarów

Przekazanie towarów i zużycie towarów to dwie różne sprawy, jeśli chodzi o przepisy podatkowe. Każde przekazanie towaru (darowizna) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast zużycie towarów opodatkowane jest VATem tylko w przypadku opisanym powyżej, tj. wtedy, gdy np. pracodawca obdarowuje pracownika, a ten zużyje dany towar w celach osobistych, niemających żadnego związku z pracą.

A zatem…

Gdy szef częstuje nas kawą podczas biznesowej rozmowy w jego gabinecie lub kiedy na przykład mamy w dziale zebranie i pijemy firmową herbatę czy inne napoje…

Nie podlega to opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż przekazane nam dobra (w tym przykładzie kawa, herbata firmowa, soki czy woda mineralna) zostały zużyte nie w celu osobistym). Potwierdza to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dn. 2 kwietnia 2013 r. (ILPP1/443-44/13-2/AI). W podanym przykładzie kawa, herbata czy inne artykuły spożywcze pojawiające się przy tej okazji (jak choćby cukier do kawy) zużywane są nie w celach osobistych pracowników, ale w związku z realizowanymi przez firmę czynnościami.

Adam Bujalski,  księgowy Tax Care

Tax Care S.A. Katarzyna Miazek