Krakowianie mają apetyt na mieszkania?

Krakowianie mają apetyt na mieszkania? fotograf-wesele.pl

Kraków to „miasto królów” i wyjątkowej, zabytkowej architektury. Co za tym idzie, to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Jak w historyczny charakter metropolii wpisują się nowo budowane inwestycje mieszkaniowe?

Miasto stawiające na rozwój

Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Polski, do którego zjeżdżają niemal wszyscy - inwestorzy, studenci, osoby poszukujące pracy i turyści. W szczególności ci ostatni stanowią silny impuls rozwojowy metropolii, która cały czas zabiega o miano jednej z najbardziej atrakcyjnych. W ostatnim czasie jej starania zostały docenione, ponieważ została uznana za jedno z najbardziej eleganckich miast świata, wyprzedzając m.in. Dublin, Pragę i Warszawę.*

Miasto oprócz swojego historycznego charakteru i rozwiniętej turystyki prowadzi również wiele inwestycji biznesowych, które w ostatnim czasie doceniono przez organizacje międzynarodowe. Przykładem jest np. nagroda ASQ Awards 2016, którą na początku roku otrzymało lotnisko Kraków Airport, za znaczące podniesienie poziomu obsługi pasażerów.  Miasto stale inwestuje w poprawę infrastruktury i budowę lokali pod wynajem komercyjny.

Kraków jednym z największych rynków mieszkaniowych w Polsce

Kraków jest dobrym  wyborem dla osób, które przeprowadzają się w celach zawodowych. To jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków pracy, gdzie stopa bezrobocia  na poziomie 3% jest jedną z najniższych w kraju. Polscy i zagraniczni inwestorzy od lat z resztą doceniają potencjał miasta, o czym świadczy  fakt iż Kraków stał się miejscem dla siedzib wielu potężnych międzynarodowych firm i koncernów.

Rozwój metropolii powoduje również napływ nowych inwestycji mieszkaniowych. Krakowscy deweloperzy prześcigają się w pomysłach na najbardziej atrakcyjne inwestycje mieszkaniowe, zarówno proponując modernistyczną architekturę jak i zrewitalizowane historyczne kamienice. Obecnie wg portalu RynekPierwotny.pl osoby szukające mieszkań mają do wyboru ponad 220 nowych inwestycji i prawie 7,5 tys. nowych lokali i domów. Średnia cena metra kwadratowego wynosi przy tym ok. 6750 zł/mkw.

Jakie mieszkania interesują krakowian?

Wśród najczęściej wyszukiwanych ofert są najczęściej mieszkania 2 i 3 pokojowe o średnim metrażu 40-60 mkw. Na podstawie tegorocznego rankingu najlepszych inwestycji deweloperskich, zorganizowanego przez portal RynekPierwotny.pl wiadomo także, jakiego rodzaju inwestycje zwracają  uwagę mieszkańców stolicy Małopolski.

Są to często projekty zlokalizowane w centrum lub blisko centrum Krakowa, posiadające prostą, modernistyczną architekturę i nowoczesny wystrój wnętrz. Minimalistyczna i nieskomplikowana stylistyka przyciąga osoby, które chcą by ich mieszkanie przez długi czas wpisywało się w trendy na rynku nieruchomości. Wygodne, przestronne i funkcjonalne pomieszczenia stanowią gwarancję komfortu, zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Place zabaw, wewnętrzne dziedzińce, sąsiedzkie kluby osiedlowe, elementy małej architektury i podziemne garaże również nie pozostają bez znaczenia dla klientów szukających wymarzonego „M”. Deweloperzy z kolei z zachęceni rekordowym popytem na lokale raczej nie planują w najbliższym czasie zwalniać tempa, planując swoje kolejne inwestycje.

 

* Na podstawie zestawienia 80 europejskich miast, przygotowanych przez 5 tys. ekspertów z całego świata. Badanie przeprowadzono na zlecenie firmy Zalando. Miasta były oceniane w trzech kategoriach: aspekty modowe, urbanistyczne i ekonomiczne.

RynekPierwotny.pl