Kredyt odnawialny dla firm – pytania i odpowiedzi

Kredyt odnawialny dla firm – pytania i odpowiedzi fot. Tax Credits/Flickr

Zarówno przedsiębiorstwa z wieloletnim stażem, jak i firmy rozpoczynające działalność potrzebują niekiedy finansowego wsparcia.

Powodem mogą być np. zaległości płatnicze kontrahenta, niespodziewane wydatki związane z serwisowaniem sprzętu czy nakłady inwestycyjne przekraczające pierwotne założenia. mWygodnym wyjściem w takich sytuacjach jest kredyt odnawialny. 

Czym jest kredyt odnawialny?

Jest to rodzaj kredytu obrotowego, który ma formę zbliżoną do debetu na rachunku osobistym. Pozwala na bieżące finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Warunki, na jakich jest udzielany zależą od kilku czynników – stażu przedsiębiorstwa, średnich miesięcznych dochodów czy posiadanych zabezpieczeń. Wymagania stawiane przez banki sprawiają, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla dużych 

i doświadczonych  przedsiębiorców, lecz obecnie w ofercie bankowej znajdują się też produkty przeznaczone dla start-upów. Ich wysokość jest różna i uzależniona od indywidualnej sytuacji firmy – minimalna wynosi ok. 1,5 tys. zł, maksymalna może wynieść nawet milion złotych.

Jakie korzyści daje korzystanie z takiego produktu bankowego?

Kredyty odnawialne mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Pierwszą z nich jest wygoda. Przedsiębiorca podpisuje z bankiem jedną umowę (zwykle na rok lub dwa) i może wykorzystywać przyznany limit wielokrotnie i w dowolnym momencie, bez potrzeby kontaktowania się z kredytodawcą i załatwiania kolejnych formalności, jak miałoby to miejsce w wypadku np. kredytów inwestycyjnych. Co więcej, zwykle umowy takie są automatycznie przedłużane, co jest dodatkowym udogodnieniem. Bardzo ważną korzyścią jest też koszt takiego kredytu – odsetki naliczane są jedynie od rzeczywistego zadłużenia, co oznacza, że jeśli nie wykorzystujemy debetu, nie zapłacimy także odsetek (wtedy musimy liczyć się
z opłatą od niewykorzystanego salda, która jednak nie jest zbyt wysoka).

Jak wybrać najlepszy kredyt odnawialny?

Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, również w tym przypadku ważne są koszty. Wśród nich można wyróżnić między innymi prowizję za udzielenie kredytu lub opłatę za tzw. gotowość. Ważne jest także oprocentowanie zwykle uzależnione od stawki WIBOR oraz marży narzuconej przez bank.

Oprócz kosztów powinniśmy także wziąć pod uwagę warunki, na jakich udzielone jest wsparcie – jego wysokość czy rodzaj akceptowanych zabezpieczeń. Aby skutecznie porównać dostępne oferty, warto skorzystać z pomocy niezależnego doradcy finansowego, który ma dostęp do produktów wielu instytucji i będzie mógł najlepiej dobrać istniejące rozwiązania do indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.

Kiedy kredyt może być potrzebny?

Małe i średnie firmy często borykają się z problemem opóźnionych płatności. Co ciekawe, takie zatory nie dotyczą zwykle indywidualnych klientów, lecz dużych, kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa kontrahentów. Jak podaje KRD, blisko połowa MSP ma problem z wyegzekwowaniem należności od takich partnerów biznesowych. W takiej sytuacji wyjściem może być właśnie kredyt odnawialny, który pozwoli zachować płynność finansową.

Kolejną sytuacją, w której warto skorzystać z kredytu są nagłe wydatki związane z serwisowaniem i modernizacjom parku maszynowego lub inwestycjami, które przekroczyły założony budżet. Niedofinansowanie w takim wypadku może doprowadzić do zakłócenia działania przedsiębiorstwa
i tym samym spowodować straty, które w obliczu zwiększonych wydatków są szczególnie dotkliwe.

Kiedy zdecydować się na kredyt?

Kredyt odnawialny jest produktem, który warto potraktować jako zabezpieczenie i poduszkę finansową. Dlatego też warto zdecydować się na niego w momencie kiedy sytuacja finansowa firmy jest stabilna i bezpieczna. Dobra kondycja firmowanego budżetu powinna skłonić bank do pozytywnej decyzji kredytowej, co więcej jej warunki będą atrakcyjniejsze. Z kredytu będziemy mogli skorzystać natomiast dopiero w sytuacji, kiedy pojawią się problemy. 

Expander Advisors Sp. z o.o. Monika Mojzesowicz