Kredyty i pożyczki dla przedsiębiorców

Kredyty i pożyczki dla przedsiębiorców © svetabl - Fotolia.com

Oferta kredytowa dla firm staje się coraz bardziej urozmaicona, a dzięki rządowej gwarancji de minimis i dopłatom unijnym uzyskanie kredytu na działalność jest znacznie łatwiejsze.

Gwarancja de minimis

To rządowa odpowiedź na spowolnienie gospodarcze i wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki niej banki złagodziły politykę kredytową wobec firm, w związku z czym te mają szansę otrzymać większą kwotę dofinansowania na dłuższy okres spłaty. Wysokość pożyczki zależy od województwa, w którym działa dana firma. Dla przykładu przedsiębiorcy działający w województwie zachodniopomorskim mogą otrzymać do 250 tys. zł, a właściciele firm z województwa dolnośląskiego nawet do 500 tys. zł. Większa dostępność kredytów wynika z faktu, że banki otrzymują od BGK gwarancję spłaty kredytu na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie. O pożyczkę mogą się starać się prawie wszyscy, zarówno firmy prowadzące już działalność jak i te, które ją dopiero rozpoczynają i nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń. Okres spłaty wynosi pięć lat. Oprocentowanie jest stałe, na poziomie 3,9 proc. w skali roku. Dodatkowym atutem jest z pewnością fakt, że bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za udzielenie kredytu.

Jedną z propozycji w ramach gwarancji de minimis i dotacji unijnych jest inicjatywa JEREMIE skierowana głównie do firm znajdujących się w początkowej fazie rozwoju. Pomoc, jaką firma może otrzymać w okresie trzech lat, nie może przekroczyć 200 tys. EUR, a w  przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność z zakresu transportu drogowego 100 tys. EUR. O poręczenie de minimis można się starać w bankach będących na liście instytucji współpracujących z BGK, a także w firmach pożyczkowych oferujących kredyty dla sektora MSP.

Podobne artykuły:

Szereg rozwiązań

W ofercie dla przedsiębiorców jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. W zależności od celu, na jaki kredyt ma zostać przeznaczony, banki mogą zaproponować m. in. tzw. start-up, czyli kredyt na start, kredyt obrotowy, limit w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt deweloperski czy kredyt na cel operacyjny.

Kredyt na start
Dla firm rozpoczynających działalność. Bez zabezpieczeń można otrzymać kwotę do 25 tys. Ważny jest brak zaległości w Biurze Informacji Kredytowej, a także posiadanie biznesplanu przyszłej działalności.

Pożyczka dla firm
Najwygodniejsza forma finansowania działalności – na dowolny cel, z możliwością długiego okresu spłaty i bez zbędnych formalności.

Kredyt obrotowy
Kredyt przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy. Można otrzymać do 300 tys. bez zabezpieczenia. W przypadku posiadania zabezpieczeń akceptowane są: cesje wierzytelności, weksle, poręczenia, nieruchomości, zapasy łatwo zbywalne, ruchomości.

Limit w koncie
Jest to najprostsza forma finansowania bieżącej działalności. Bez dodatkowego zabezpieczenia można otrzymać limit do 300 tys. Zaletą jest spłata odsetek tylko od wykorzystanej kwoty a także automatycznie przedłużany okres spłaty.

Kredyt inwestycyjny
Kredyt na zakup sprzętu, restrukturyzację firmy lub zakup nieruchomości. Przyznawany na okres do 15 lat. Ważny jest biznesplan, wkład własny i pozytywna historia kredytowa.

Kredyt deweloperski
Kredyt na cel inwestycyjny w postaci budowy nieruchomości. Kwota, jaką można otrzymać wynosi do 2 mln zł. Ważne jest zabezpieczenie w postaci działki.

Kredyt na cel operatorski
Kredyt na konkretny cel: zakup maszyn, komputerów, wyposażenia. W 90 proc. musi być udokumentowany fakturami.

Joanna Chochowska, Expander

Podobne artykuły:

Joanna Chochowska