Kupno prywatnego samolotu odrzutowego – co warto wiedzieć?

Kupno prywatnego samolotu odrzutowego – co warto wiedzieć? materiały PR

Prywatny odrzutowiec to dobro luksusowe. Posiadanie go daje swobodę i elastyczność, które dla wielu warte są każdej ceny. Własna maszyna to szansa na niczym nieograniczone loty – czy to dla przyjemności, czy w interesach czy w prywatnej sprawie

Ceny prywatnych odrzutowców są zawarte w ogromnym wachlarzu. Na sumę wpływa wiele czynników – model, wielkość maszyny, jej kondycja i inne, dodatkowe udogodnienia. Kupno samolotu to skomplikowany proces, a kluczem do jego ukończenia w zadowalający sposób może być uzyskanie właściwej porady od specjalistów. Wraz z polską lotniczą linią prywatnych odrzutowców Jet Story, przedstawiamy informacje, które przydadzą się przed podjęciem właściwej decyzji zakupowej!

Dlaczego warto mieć własny odrzutowiec?

Być może wciąż zastanawiasz się, czy własna maszyna lotnicza jest niezbędnym nabytkiem. Zatem na początku rozważmy, jakie są zalety posiadania prywatnego odrzutowca.

Po pierwsze – umożliwia to swobodne realizowanie interesów. Nie musisz się martwić o  brak miejsc w samolocie linii rejsowych, kiedy rezerwujesz lot na ostatnią chwilę, ani na opóźnienia czy niekomfortowe warunki lotu. Dzwonisz, a już nawet kilka godzin później możesz wejść na pokład i udać się na spotkanie z kontrahentem w innym zakątku świata.

Po drugie – zyskujesz możliwość dotarcia tam, gdzie komercyjne samoloty nie docierają. Wybór lotnisk docelowych w Europie dla prywatnych przewoźników jest szerszy, aniżeli dla linii rejsowych. Ponadto warto pamiętać, że nie z wszystkich lotnisk w Polsce można dolecieć do pożądanej lokalizacji – posiadając własną maszynę masz znacznie większe pole manewru.

Po trzecie – z własnym samolotem oszczędzasz czas, a ten bywa na wagę złota. Nie musisz dopasowywać się do rozkładu lotów, stać w kolejkach ani marnować czasu na transferze do i z lotniska. Możesz bowiem korzystać z innych lotnisk, odprawy odbywać na terminalach VIP, a termin lotu ustalić wedle własnych preferencji.

Po czwarte – podróżujesz we własnym standardzie. Już przy zakupie maszyny możesz dobrać udogodnienia, które uczynią Twoje podróże wydajniejszymi bądź bardziej komfortowymi. Dodatkowo, wybierając odpowiednią firmę masz pewność, że obsługa Twojego lotu będzie na najwyższym poziomie.

Po piąte – odejmujesz sobie wielu zmartwień. Posiadając własny odrzutowiec niwelujesz ryzyko opuszczenia ważnego spotkania z uwagi na brak lotów, czy spóźnienia się na nie z przyczyn niezależnych od Ciebie. W ekspresowym tempie, dogodnych warunkach i najwyższym standardzie bezpieczeństwa docierasz do celu.

W niektórych przypadkach posiadanie samolotu pomaga zaoszczędzić nawet kilka tygodni podróży. Jeśli więc w tym jesteś w stanie wykonać kolejną transakcję albo wiele innych obowiązków, które zrównają się z kosztem samolotu bądź go przewyższą, to decyzja o jego zakupie nie powinna budzić wątpliwości. Przejdźmy więc do konkretów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie własnego odrzutowca?

Krok I

Zacznij od wyboru rzetelnej firmy doradczej. Firmy zarządzające liniami lotniczymi i konsultanci ds. zakupów, jak np. Jet Story, oferują kompleksową pomoc przy wyborze odpowiedniej maszyny. Doradzą typ, model i dobiorą go do Twoich potrzeb i oczekiwań. Ponadto pomogą skoordynować zakup, gdyż znają branżę, jej realia i wymogi. Przed zakupem inżynierowie dokonają gruntownego przeglądu technicznego i na jego podstawie określą faktyczną wartość maszyny.

Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie, z taką firmą oszczędzisz sobie wielu obowiązków. Zajmują się one kompleksowym zarządzaniem maszyną – przeglądami technicznymi, naprawą usterek, hangarowaniem na lotnisku, przygotowaniem samolotu do planowanej podróży, a nawet dostosowaniem cateringu czy innych udogodnień do Twoich wymogów.

Krok II

Podejmij decyzję, czy maszyna w której posiadanie wejdziesz ma być nowa czy używana. Druga opcja oczywiście ma niepodważalne zalety – jest tańsza niż nowy egzemplarz i dostępna niemal od ręki. Przez lata rynek samolotów używanych stał się pokaźny, dlatego odnalezienie maszyny na miarę indywidualnych potrzeb nie powinno przysporzyć problemów. Ponadto należy pamiętać, że zamówienie nowego odrzutowca może potrwać nawet kilka lat.

Z drugiej jednak strony, nowa maszyna może okazać się korzystniejsza ekonomicznie, jeśli dojdzie do usterek. Nowe samoloty są na ogół objęte pięcioletnią gwarancją kompleksową. Nie zwalania ona z opłat za przeglądy czy kontrole, ale większość innych wydatków jest objęta gwarancją.

Krok III

Zastanów się za co jesteś w stanie dopłacić. Niektóre z cech samolotów warte są wyższej ceny. Być może potrzebujesz dużej przestrzeni na bagaż albo cenisz sobie komfort w podróży i możliwość drzemki, więc łóżko będzie obowiązkowym elementem wyposażenia? O wszystkim powinieneś pomyśleć jeszcze przed dokonaniem zakupu, ponieważ późniejsza ewentualna modernizacja może być kosztowna.

Kwestią o której należy tutaj pamiętać jest to, że czasem do własnych udogodnień musisz dopłacić wiele. Bywa jednak tak, że choć są one atrakcyjne dla Ciebie, to nie są tak wysoko cenione przez rynek. W konsekwencji nie będą wspierać wartości końcowej samolotu, gdy w przyszłości zdecydujesz się go sprzedać.

Krok IV

Sfinalizuj zakup, a następnie znajdź dobrego ubezpieczyciela! Pomocna w tej kwestii z pewnością będzie firma brokerska, która towarzyszyła Ci w drodze po zakup maszyny. Cena ubezpieczenia mocno uzależniona jest od wartości samolotu, ale również załogi, która operuje maszyną i dba o jej stan techniczny. Warto zdecydować się więc na przewoźnika, który może poszczycić się certyfikatami, wysokimi standardami bezpieczeństwa oraz pełnym profesjonalizmem.

Krok V

Po zakupie rozważ możliwość udostępniania swojej maszyny do czarterów. To poniekąd pomoże zrekompensować koszty poniesione przy zakupie i utrzymaniu samolotu. Wypożyczenie odrzutowca, kiedy go nie używasz zmniejszy wydatki kosztów stałych.

Musisz jednak pamiętać, że samolot jest tracącym na wartości aktywem, a dodatkowe godziny lotu przybliżają silniki do odbywania koniecznych przeglądów, napraw, a nawet wymiany. Wiele godzin czarterowania może doprowadzić do sytuacji, że samolot nie będzie dostępny w chwili, kiedy będziesz go potrzebować.

Jeśli więc pragniesz wejść w posiadanie własnego odrzutowca, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie doradztwa profesjonalnej firmie. W przypadku Jet Story, czyli największego przewoźnika w Europie Środkowo-Wschodniej, po zakupie możesz również liczyć na obsługę techniczną samolotów i zarządzanie nimi. Sprawdź pełną ofertę na stronie jetstory.com i zdaj się na specjalistów w branży.