Made in China? Polacy pokochali zabawki z tym emblematem

Made in China? Polacy pokochali zabawki z tym emblematem olenka3.website.pl

Import zabawek z Chin zalicza rekordowe notowania. W ubiegłym roku było to blisko dwa miliardy złotych, o ponad 200 milionów złotych więcej niż rok wcześniej.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” wartość importu zabawek od azjatyckiego giganta w ubiegłym roku była rekordowa. Ma to związek z ożywieniem na naszym rynku wewnętrznym. W ciągu roku branża zabawek dla dzieci powiększyła się o dziesięć procent. We wcześniejszych latach dynamika utrzymywała się na poziomie co najwyżej kilku procent.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, wzrost dotyczy nie tylko sumy, za którą sprzedano zabawki, ale też ilości kupionych produktów.

Na import wpływ miało szereg czynników. Jednym z istotniejszych był rozrost sieci handlowych – sklepów małopowierzchniowych jak i super- oraz hipermarketów. Te sprzedają często zabawki pod własnymi markami. Produkty wcześniej sprowadzają z Chin.

Wzrost importu ma też związek z profesjonalizacja rynku Chińskiego. Ten, aby stać się bardziej konkurencyjnym, wyspecjalizował się już w przyjmowaniu mniejszych zamówień, na których realizację mogą sobie pozwolić mniejsi kontrahenci, chociażby z Polski.

red