MF zobowiązało kolejne firmy do stosowania kas fiskalnych

MF zobowiązało kolejne firmy do stosowania kas fiskalnych www.pckf.pl

Do kiedy zainstalować urządzenie fiskalne i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze kasy?

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych, które 7 listopada 2014 roku zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP, rozszerzyło katalog czynności obligujących do wystawiania paragonów bez względu na wysokość realizowanego obrotu. Na liście tej znalazły się m.in. usługi prawnicze, księgowe, kosmetyczne, kosmetologiczne, fryzjerskie, medyczne, gastronomiczne, czy też w zakresie naprawy samochodów. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku i będą funkcjonowały do 31 grudnia 2016 roku.

Okresy dostosowawcze – więcej czasu na zainstalowanie urządzenia

Regulacje prawne przygotowane przez resort finansów zakładają, że działalności gospodarcze, które nie będą mogły dłużej korzystać ze zwolnień z prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych, zyskają więcej czasu na dopełnienie wszystkich formalności. Ustawodawca uzależnił jednak długość okresu dostosowawczego od tego, czy firma już teraz prowadzi sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych, czy też rozpocznie ją dopiero w przyszłym roku.

W przypadku przedsiębiorstw, które obecnie obsługują osoby fizyczne, do 31 grudnia 2014 nie przekroczą rocznego limitu obrotu i po wejściu w życie Rozporządzenia nadal będą chciały świadczyć tego typu usługi, ostateczny termin wprowadzenia urządzenia rejestrującego wyznaczono na 1 marca 2015.

Jeżeli sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych rozpocznie się np. w lutym 2014, podatnik powinien zainstalować kasę fiskalną najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym wykonano usługę, czyli do 1 maja 2015. 

Wybór kasy, która spełni oczekiwania firmy

Decydując się na zakup kasy fiskalnej warto zadbać o to, aby jej parametry spełniły oczekiwania przedsiębiorstwa. Podatnik będzie bowiem z niej korzystał każdego dnia sprzedaży, a konkretne urządzenia różnią się zarówno funkcjami, jak i gabarytami.

Kluczowym parametrem, od którego najlepiej zacząć szukanie odpowiedniej kasy, jest baza PLU. To od niej zależy, jak wiele towarów lub usług można zaprogramować, powinna więc ona odpowiadać wielkości oferowanego asortymentu.

Biorąc pod uwagę liczbę pozycji towarowych, wybór urządzeń jest naprawdę duży. Od kas, które umożliwiają zaprogramowanie kilkuset towarów lub usług, po modele pozwalające na zapisanie kilkudziesięciu tysięcy. Często dobrym rozwiązaniem jest kasa z bazą PLU większą, niż oferowany asortyment. Podatnik zyskuje wtedy gwarancję, że wraz z rozwojem firmy i pojawieniem się nowych towarów lub usług w jej ofercie, będzie mógł zdefiniować dodatkowe pozycje w pamięci urządzenia.

Małe i wygodne w obsłudze urządzenie fiskalne

Kasę rejestrującą można również dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa pod względem jej gabarytów. Jeśli świadczenie usług ma charakter mobilny albo miejsce pracy nie pozwala na zastosowanie większych rozwiązań technologicznych, dobrym pomysłem będzie niewielkie i lekkie urządzenie.

W tej kategorii warto wymienić Posnet Mobile HS EJ, czyli najmniejszą i najlżejszą kasę dostępną na polskim rynku. Niewielkie wymiary i jedynie 400 g wagi zapewniają komfort pracy w każdych warunkach, nie tylko przy obsługiwaniu klientów w punktach handlowo-usługowych, ale także przy sprzedaży mobilnej. Mobile HS EJ bez problemu zmieści się na każdym stanowisku pracy, a do transportu kasy można wykorzystać albo etui, albo zwykłą torebkę na ramię. 

Kasy fiskalne www.pckf.pl

Przechowywanie kopii paragonów fiskalnych

Funkcją, na którą również należy zwrócić szczególną uwagę, jest sposób gromadzenia kopii paragonów fiskalnych. Urządzenia rejestrujące mogą wykorzystywać jedną z dwóch technologii: tradycyjną (papierową) lub elektroniczną. Pierwsza cechuje się tym, że zawsze, oprócz oryginału paragonu fiskalnego, kasa drukuje też na drugiej rolce jego kopię. W drugim przypadku urządzenie umożliwia przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej. Świetnym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest Novitus Nano E.

Kasy fiskalne www.pckf.pl

Kasę wyposażono w moduł elektroniczny, który zapisuje kopie dowodów zapłaty na karcie pamięci. Dzięki temu zmniejszają się wydatki związane z zakupem papieru termicznego, gdyż kasa wykorzystuje tylko jedną rolkę. Co więcej, wzrasta bezpieczeństwo przechowywania danych, ponieważ dokumenty zapisane na karcie pamięci można zarchiwizować np. na komputerze. 

Nowe trendy – pierwsza kasa z panelem dotykowym

Branża fiskalna ciągle się rozwija, a inspiracje czerpie chociażby od producentów popularnych urządzeń mobilnych: tabletów i smartfonów. Efekty? Pierwsza na polskim rynku kasa z panelem dotykowym. Elzab K10, bo niej mowa, została wyposażona w obszerny ekran, który zapewnia nie tylko wygodę pracy, ale także odporność na zarysowania i zalanie wodą.

Kasy fiskalne www.pckf.pl

Co więcej, urządzenie jest oferowane w jednym z trzech wariantów kolorystycznych oraz umożliwia bezprzewodową komunikację z komputerem lub czytnikiem kodów kreskowych. Kasa, która zwiększy prestiż przedsiębiorstwa? Zdecydowanie tak!

Marcin Ciechowicz