Milion klientów płatności mobilnych IKO do 2015 r.

Milion klientów płatności mobilnych IKO do 2015 r. Warakorn - Fotolia

PKO BP kontynuuje rozwój systemu płatności mobilnych IKO.

Dołączenie pięciu kolejnych banków do systemu ma nastąpić na przełomie I i II kwartału 2014 r. PKO BP chce, by w dalszej przyszłości do systemu przyłączyły się kolejne instytucje, dzięki czemu do 2015 r. z IKO ma korzystać co najmniej milion klientów.

Podobne artykuły:

 (art podobny)

– Wszystkie inne banki są również zainteresowane dołączeniem do IKO – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. – Jednak spotykanie się od początku w grupie 10-15 banków mogłoby być trudne z powodu różnicy zdań. Chcemy, by grupa inicjatywna nie była zbyt szeroka, dlatego zaczynamy od sześciu banków, łącznie z nami. W przyszłości będziemy zapraszać także inne – dodaje Jagiełło.

W skład grupy inicjatywnej wchodzą oprócz PKO BP także BZ WBK, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank i Bank Millennium. IKO umożliwia płatności za pomocą telefonów komórkowych w sklepach, korzystających z obsługi przez eService, przelewy na numer telefonu, telefoniczne przekazywanie czeków i wypłaty z bankomatów bez użycia karty. Aktualnie z systemu korzystają tylko klienci PKO BP, posiadający telefon podłączony do internetu.

– Liczba użytkowników z PKO BP rośnie z dnia na dzień, a to dopiero początek – mówi Jagiełło. – Chcemy, żeby ta usługa została udostępniona klientom innych banków. Wydaje mi się, że w 2015 roku, półtora roku po uruchomieniu tego procesu w innych bankach, w Polsce będzie co najmniej milion użytkowników tej płatności.

Biedronka z iKASĄ ale bez płatności kartą

Pod koniec października sieć sklepów Biedronka udostępnia dla klientów system do obsługi płatności mobilnych – iKASA. Aktualnie mogą z niego korzystać klienci banków: Getin Bank i Alior Bank (poprzez aplikację iKASA). Bank Pekao S.A. (aplikacja Peopay).


Płatności mobilne w sklepach Biedronka nie wiążą się dla klienta z dodatkowymi opłatami. Pobranie aplikacji, jak i wykonanie transakcji jest bezpłatne. Jedyny koszt po stronie klienta, to opłata za transmisję danych, która uzależniona jest od operatora.

Przyczyną uruchomienia własnego systemu płatności przez sieć dyskontów są opłaty jakie musi ponosić sieć za obsługę transakcji. W ocenie Alfreda Kubczaka, dyrektora ds. Korporacyjnych Jeronimo Martins Polska:

Zapowiadane obniżki opłat od transakcji kartą są wciąż zbyt niskie, by sieć Biedronka zdecydowała się na wprowadzenie płatności kartą w swoich sklepach. W obecnych warunkach, kiedy opłata wynosi 1,5 procent wartości transakcji oznaczałoby to wzrost cen w sklepach sieci.

Platforma iKASA została przygotowana we współpracy z firmą ICP Polska należącą do Grupy ICP.

Zakupy mobilne z aplikacją PayU

Również PayU zdecydowało się na wprowadzenie na rynek mobilnej aplikacji ułatwiającej klientom opłatę za zakupy w Allegro. Do tej pory wykorzystując smartfon do realizacji transakcji w serwisie klient był kierowany na stronę banku w celu potwierdzenia przelewu, a to nie należało do najwygodniejszych.

Aplikacja (mogą z niej obecnie korzystać z użytkownicy iPhone'ów, niebawem posiadacze systemu Android) jest zintegrowana z kontem PayU. Dostęp do danych chroniony jest czterocyfrowym kodem PIN. Po jego wpisaniu wybierana jest karta płatnicza (którą wcześniej należy zintegrować z kontem) oraz wprowadzany jest kod CVV. Dzięki temu klient pozostaje cały czas w obrębie tego samego narzędzia, a transakcja przebiega szybciej.

Podobne artykuły:

Nowoczesna Firma S.A. Paweł Krusiński