Na wymianie walut w internecie najwięcej zyskują przedsiębiorcy

Na wymianie walut w internecie najwięcej zyskują przedsiębiorcy NF.pl

Wiele mówi się o korzyściach, jakie płyną z używania przez osoby indywidualne kantorów internetowych. Jednak najwięcej korzyści z wymiany walut przez internet mogą osiągać przedsiębiorcy

Import i eksport bardziej opłacalny i mniej ryzykowny

Kantory i banki wymieniające walutę zarabiają na spreadzie, czyli różnicy w kursie sprzedaży i kupna walut. W internetowych kantorach spready są mniejsze niż w bankach czy kantorach tradycyjnych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca w kantorze internetowym może kupić waluty taniej, co szczególnie interesuje importerów, a także sprzedać je drożej, co jest pożądane przez eksporterów. Importerzy potrzebują bowiem obcej waluty by zapłacić za sprowadzone towary, eksporterzy chcą zaś wymienić otrzymane w zamian za swoje produkty środki pieniężne w obcej walucie na złotówki. Ze względu na skalę, w jakiej najczęściej odbywają się te wymiany, to właśnie przedsiębiorcy na korzystaniu z internetowych kantorów zyskują najwięcej. Weźmy za przykład kwotę 10 tys. euro.

Importer kupując 10 tys. euro w dniu 25.10.2016 za pośrednictwem kantoru internetowego Fritz Exchange zapłaci 43 183 zł (kurs 4,3183 zł z godziny 12:00). Gdyby importer tego samego dnia udał się do banku, za 10 tys. euro musiałby zapłacić od 44 200 zł do 45 200 zł (kursy od 4,42 do 4,52 zł). Wybierając się do banku importer straciłby więc czas i kwotę od 1 017 zł do 2 0 17 zł. Jeżeli założymy, że importer dokonuje jednej takiej transakcji w miesiącu, roczny zysk z wymiany walut w internecie wyniesie od 12 do 24 tysięcy złotych, nie mówiąc już o zaoszczędzonym czasie i większym bezpieczeństwie (przedsiębiorca nie chodzi po mieście z dużą kwotą w portfelu). Za te pieniądze właściciel firmy może zabrać rodzinę na naprawdę przyzwoite zagraniczne wakacje.

clock NF.pl

Podobnie sytuacja przedstawia się z punktu widzenia eksportera. Zamieniając otrzymane od kontrahenta 10 tys. euro na złotówki w dniu 25.10.2016, w kantorze Fritz Exchange otrzymałby kwotę 42 943 zł (kurs 4,2943 zł z godz. 12:00). W banku zaś mógłby liczyć na otrzymanie od 40 200 zł do 42 400 zł. Różnica waha się więc od 543 zł do nawet 2743 zł w skali miesiąca oraz od 6,5 tys. zł do blisko 33 tys. zł w skali roku, przy założeniu wykonywania jednej takiej transakcji w miesiącu. Ponownie nie jest to kwota do pogardzenia.

Dlaczego opieramy obliczenia na kursach z Fritz Exchange? Kantor internetowy Fritz Exchange to jeden z liderów wymiany walut online. Oferuje on przedsiębiorcom nie tylko spready korzystniejsze nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt groszy niż banki czy kantory tradycyjne, ale daje również możliwość indywidualnej negocjacji kursów walut. Mogliby z niej skorzystać np. opisani w wyżej wymienionych przykładach eksporterzy i importerzy. Warunki indywidualnej negocjacji kursów nie są bowiem wyśrubowane. Wystarczy regularnie wymieniać kwotę, będącą równowartością co najmniej 10 tys. euro. Oprócz tego w kantorze Fritz Exchange przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksową pomoc - doradcy ds. rynków finansowych wynegocjują kurs wymiany, specjaliści ds. obsługi klienta pomogą wykonać dowolną czynność na portalu, a traderzy przedstawią najnowsze wiadomości z rynków finansowych. Właścicielem Fritz Exchange jest firma Fritz Group, która dała się poznać jako jeden z najbardziej innowacyjnych podmiotów na rynku wymiany walut w Polsce. Wprowadziła np. automatyczne kantory, czyli kantory w formie urządzeń wielkości bankomatów, w których dokonamy transakcji wymiany walut w sposób w pełni zautomatyzowany. Wróćmy jednak do naszych przedsiębiorców, tj. importera i eksportera.

waluta NF.pl

Kursy walut wahają się, co sprowadza na eksporterów i importerów dodatkowe ryzyko biznesowe, tzw. ryzyko różnic kursowych. Cena transakcji czyli np. ile euro eksporter dostanie za swoje produkty umawiana jest z reguły dużo wcześniej, niż dochodzi do faktycznego przelewu. W skrajnych przypadkach różnice kursowe mogą być naprawdę duże. Jeżeli eksporter ustalił 23.06.2016 ze swoim klientem z Wielkiej Brytanii, że dostarczy mu towary za kwotę 100 tys. funtów do dnia 30.09, a 10.10 otrzyma zapłatę, mógł ponieść gigantyczne straty! 23.06 średni kurs funta w NBP wynosił 5,7028 zł. Kontrakt był więc wart około 570 280 zł. Tego dnia miało jednak miejsce referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a 2 października brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania wyjdzie z UE szybko, bez długich negocjacji. W rezultacie 11.10 średni kurs funta w NBP wynosił już tylko 4,7275. Wartość kontraktu zmalała więc do około 472 750 zł i wynosiła w przybliżeniu o 97 530 zł (17 proc.!) mniej, niż w dniu jego zawierania. Straty te eksporter może częściowo powetować sobie wymieniając otrzymane 100 tys. funtów po indywidualnie wynegocjowanym kursie w kantorze Fritz Exchange. Jeżeli przedsiębiorca korzystał z kantoru internetowego od dłuższego czasu, zyskiwane w ten sposób środki mógł też wykorzystać by zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym, zawierając z bankiem transakcję typu forward, wykupując odpowiednią opcję lub zajmując na forex pozycję krótką na odpowiednią parę walutową.

Jak widać korzystanie z kantorów internetowych może nie tylko zwiększyć zyski firmy, ale również ograniczyć ryzyko kursowe. Warto więc wymieniać waluty w internecie, szczególnie w takich kantorach, które mają specjalną ofertę dla klientów biznesowych, jak np. kantor Fritz Exchange.