Narodowa Loteria Paragonowa wspiera uczciwych przedsiębiorców

Narodowa Loteria Paragonowa wspiera uczciwych przedsiębiorców pckf.pl

W loterii paragonowej nagradzani są konsumenci, którzy przywiązują wagę do odbierania dowodów sprzedaży. Niemniej, akcja Ministerstwa Finansów ma również mobilizować i wspierać przedsiębiorców zobligowanych do korzystania z kas rejestrujących.

Na czym polega obowiązek wydawania paragonów fiskalnych i jakie informacje muszą się znaleźć na każdym dokumencie tego typu?

Wydawanie paragonów fiskalnych

Przepisy wymagają, aby klient otrzymał paragon fiskalny w momencie zakupu produktu lub usługi. Dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży nie można dostarczyć w późniejszym terminie. Co więcej, niezgodne z prawem jest zastąpienie paragonu innym wydrukiem, np. potwierdzeniem płatności kartą lub tzw. rachunkiem kelnerskim (spotykanym w punktach gastronomicznych). A jakie dane musi zawierać każdy paragon fiskalny?

Podobne artykuły:

Na dokumencie tego typu znajduje się m.in. nazwa firmy i jej adres, NIP podatnika, centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, nazwa towaru lub usługi, cena, data sprzedaży, numer unikatowy kasy oraz logo fiskalne. Listę wymaganych informacji można sprawdzić w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku.

Branże premiowane w loterii MF

Loteria paragonowa jest także pomysłem na zmobilizowanie konkretnych grup przedsiębiorców do prowadzenia handlu zgodnie z przepisami. W ramach akcji wybrane zostały bowiem 4 branże premiowane: fryzjerstwo oraz pozostałe zabiegi kosmetyczne; prywatna praktyka lekarska i dentystyczna; konserwacja i naprawa samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych; restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz przygotowywanie i podawanie napojów. Paragony wystawiane przez podatników, którzy reprezentują wymienione typy działalności, mogą wziąć udział w losowaniu samochodu osobowego Opel Insignia.

Podobne artykuły:

Branża premiowana ma się zmieniać co trzy miesiące. Po każdym kwartale do wygrania będzie 1 nagroda specjalna. Od 1 października do 31 grudnia 2015 br. premiowane są paragony wystawiane w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Pierwsza zmiana nastąpi w styczniu, a kolejne w kwietniu i lipcu przyszłego roku.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czemu wybór padł akurat na te branże. Wydaje się bowiem, że nie jest on przypadkowy. Przedstawiciele wszystkich rodzajów działalności, premiowanych w loterii Ministerstwa Finansów, zostali w 2015 roku zobligowani do korzystania z kas rejestrujących niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. W przypadku obsługi klientów indywidualnych, muszą oni wystawiać paragony fiskalne.

Co może wygrać przedsiębiorca?

Losowania w loterii paragonowej będą się odbywały 2 razy w miesiącu, a na uczestników zabawy czekają cenne nagrody. Oprócz opisanego już wcześniej wyróżnienia specjalnego za paragon z premiowanej branży, będą to samochody osobowe Opel Astra, laptopy oraz tablety. Ponadto, Ministerstwo Finansów postanowiło, że docenieni zostaną również podatnicy, którzy nie uchylają się od obowiązku wydawania prawidłowych dowodów sprzedaży. Nowoczesny tablet otrzyma każdy przedsiębiorca, który wystawi paragon fiskalny wyróżniony nagrodą główną.

Polskie Centrum Kas Fiskalnych Marcin Ciechowicz