Nowi polscy europosłowie

Nowi polscy europosłowie nf.pl

Platforma Obywatelska nieznacznie przed Prawem i Sprawidliwością - to oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

PKW ogłosiła wyniki na konferencji prasowej w poniedziałek po godzinie 21. Według nich, Lista nr 8 PO zdobyła 32,13 proc. głosów. Lista nr 4 PiS - 31,78 proc.

SLD-UP zdobyła 9,44 proc. głosów, Nowa Prawica - 7, 15 proc., PSL- 6,80 proc.

Wg danych komisji, PO i PiS zdobyły po 19 mandatów, SLD-UP - 5 mandatów, Nowa Prawica i PSL - po 4 mandaty.

Lista nowych europosłów

Prawo i Sprawiedliwość

  • Janusz Wojciechowski
  • Bolesław Piecha
  • Tomasz Poręba
  • Ryszard Czarnecki
  • Kosma Złotowski
  • Zdzisław Krasnodębski
  • Dawid Jackiewicz
  • Karol Karski
  • Marek Gróbarczyk
  • Anna Fotyga
  • Beata Gosiewska
  • Zbigniew Kuźmiuk
  • Jadwiga Wiśniewska
  • Ryszard Legutko
  • Andrzej Duda
  • Mirosław Piotrowski
  • Marek Jurek
  • Kazimierz Ujazdowski
  • Stanisław Ożóg

Platforma Obywatelska

  • Jerzy Buzek
  • Danuta Huebner
  • Bogdan Zdrojewski
  • Róża Thun
  • Janusz Lewandowski
  • Jacek Saryusz-Wolski
  • Dariusz Rosati
  • Barbara Kudrycka
  • Elżbieta Łukacijewska
  • Danuta Jazłowiecka
  • Julia Pitera
  • Jan Olbrycht
  • Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
  • Adam Szejnfeld
  • Jarosław Wałęsa
  • Michał Boni
  • Marek Plura
  • Tadeusz Zwiefka
  • Bogdan Wenta

Sojusz Lewicy Demokratycznej

  • Janusz Zemke
  • Adam Gierek
  • Lidia Geringer de Oedenberg
  • Bogusław Liberadzki
  • Krystyna Łybacka

Polskie Stronnictwo Ludowe

  • Czesław Siekierski
  • Jarosław Kalinowski
  • Krzysztof Hetman
  • Andrzej Grzyb

Nowa Prawica

  • Janusz Korwin-Mikke
  • Robert Iwaszkiewicz
  • Stanisław Żółtek
  • Michał Marusik


Europosłowie w mijającej kadencji

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)

Wybrani z listy Platformy Obywatelskiej

  • Piotr Borys
  • Jerzy Buzek
  • Małgorzata Handzlik
  • Jolanta Hibner
  • Danuta Hübner
  • Danuta Jazłowiecka
  • Sidonia Jędrzejewska
  • Filip Kaczmarek
  • Jan Kozłowski, poseł do PE od 4 marca 2010
  • Krzysztof Lisek
  • Elżbieta Łukacijewska
  • Bogdan Marcinkiewicz
  • Sławomir Nitras
  • Jan Olbrycht
  • Jacek Protasiewicz
  • Tadeusz Ross, poseł do PE od 17 grudnia 2013
  • Jacek Saryusz-Wolski
  • Joanna Skrzydlewska
  • Bogusław Sonik
  • Róża Thun
  • Jarosław Wałęsa
  • Zbigniew Zaleski, poseł do PE od 17 grudnia 2013
  • Paweł Zalewski
  • Tadeusz Zwiefka
Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Arkadiusz Bratkowski, poseł do PE od 7 grudnia 2011, mandat w związku z wejściem w życie traktatu lizbońskiego
  • Andrzej Grzyb
  • Jarosław Kalinowski
  • Czesław Siekierski

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Wybrani z listy Prawa i Sprawiedliwości

  • Adam Bielan (Polska Razem)
  • Ryszard Czarnecki
  • Marek Gróbarczyk
  • Michał Kamiński (Platforma Obywatelska)
  • Paweł Kowal (Polska Razem)
  • Ryszard Legutko
  • Marek Migalski (Polska Razem)
  • Mirosław Piotrowski
  • Tomasz Poręba
  • Konrad Szymański
  • Janusz Wojciechowski

Wybrany z listy Platformy Obywatelskiej

  • Artur Zasada (Polska Razem)

Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim

Wybrani z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy

  • Lidia Geringer de Oedenberg (SLD)
  • Adam Gierek (UP)
  • Bogusław Liberadzki (SLD)
  • Wojciech Olejniczak (SLD)
  • Joanna Senyszyn (SLD)
  • Marek Siwiec (Twój Ruch)
  • Janusz Zemke (SLD)

Europa Wolności i Demokracji

Wybrani z listy Prawa i Sprawiedliwości

  • Tadeusz Cymański (Solidarna Polska)
  • Jacek Kurski (Solidarna Polska)
  • Jacek Włosowicz (Solidarna Polska)
  • Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska)

Byli posłowie VII kadencji do PE

  • Janusz Lewandowski (wybrany z listy PO), do 9 lutego 2010, powołany w skład Komisji Europejskiej
  • Lena Kolarska-Bobińska (wybrana z listy PO), do 2 grudnia 2013, objęła stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego
  • Rafał Trzaskowski (wybrany z listy PO), do 2 grudnia 2013, objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji