O czym pamiętać zanim zorganizuje się szkolenie?

O czym pamiętać zanim zorganizuje się szkolenie? nadmorski.pl

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników jest niezbędne w każdej firmie i jest również istotne dla jej pracowników. Stały rozwój prowadzi do poszerzenia wiedzy i kompetencji kadry.

W firmach, gdzie się o to dba, można zauważyć zwiększone zaangażowanie pracowników w wykonywane zadania.

Nikogo już chyba nie zaskoczy fakt, że firmy chcą inwestować w swoich pracowników. Dynamiczne zmieniające się warunki rynkowe sprawiają, że nabywanie nowych umiejętności jest w dzisiejszych czasach czymś oczywistym. Mając ustalony budżet na szkolenie warto wziąć pod uwagę kilka zagadnień, które pomogą w jego efektywnej organizacji.

Jaki jest poziom wiedzy i umiejętności pracowników?

Dzisiejsze programy szkolne oraz uczelniane w dużej mierze odbiegają od wymogów rynku. Bardzo często okazuje się, że pracownicy nie mają odpowiednich kompetencji i nie są przygotowani do objęcia danego stanowiska. W takich przypadkach z pomocą przychodzą szkolenia, które wykonuje się wewnątrz lub na zewnątrz firmy. Najpierw warto jednak zapoznać się z poziomem wiedzy i posiadanymi umiejętnościami danego pracownika.

Zorganizowane przez firmę czy zewnętrzne szkolenie?

Firma może być w pełni zaangażowana w przeprowadzenie szkolenia lub po prostu wynająć specjalizujących się w danej tematyce szkoleniowców. Jeśli dział HR podejmie decyzję o podjęciu się tego zadania, to czeka ich nie lada wyzwanie. Musi zadbać o odpowiednią lokalizację szkolenia, przygotować tematykę, plan, program szkolenia i wyznaczyć osoby odpowiedzialne za jego przeprowadzenie. Z drugiej strony można przygotować jedynie zagadnienia, które będą poruszone w trakcie szkolenia i wynająć trenera, który zajmie się całą resztą. Trzecią możliwością jest przeniesienie całego ciężaru organizacji szkolenia na firmę, która zajmuje się tym na co dzień.

Jaki rodzaj szkolenia będzie odpowiedni?

Szkolenie może odnosić się do różnych kwestii: podnoszenia kompetencji, wprowadzenia do działalności firmy, dzielenia się wiedzą i nowymi rozwiązaniami czy z produktów oferowanych przez firmę. Należy również określić charakter szkolenia, czyli czy powinno mieć podejście bardziej naukowe lub czy ma łączyć elementy integracyjne. W przypadku drugiego rozwiązania trzeba je szczegółowo zaplanować i zastanowić się nad wyjazdem firmowym. Decydując się na przeprowadzenie szkolenia poza terenem firmy, należy poszukać odpowiedniej lokalizacji z noclegami, cateringiem i z w pełni wyposażoną salą konferencyjną

Szkolenia są skomplikowane, dlatego powinny być dobrze zaplanowane, aby były efektywne. Bardzo ważne jest określenie zapotrzebowania na szkolenie, luki kompetencyjnej, zbudowanie jego planu oraz harmonogramu. Dzięki temu pracownicy będą mieli szansę się rozwijać, a firma efektywniej koordynować działania. Warto również zastanowić się nad przeprowadzeniem szkolenia poza terenem firmy, w interesującej lokalizacji i z profesjonalnym zapleczem konferencyjnym. Wpływa to na wzrost zaangażowania pracowników na szkoleniu, w wyniku czego będzie ono bardziej skuteczne oraz efektywne.