Obrabiarki CNC – jak to działa?

Obrabiarki CNC – jak to działa? fanuc.eu

Zapewne nikogo nie dziwi wszechobecna komputeryzacja świata, która sięga nawet tych dziedzin, które teoretycznie nie mogą mieć z nimi nic wspólnego. Branża produkcji nie jest wcale odmienna!

Także w niej mamy do czynienia z obecnością komputerów, jednak w przypadku maszyn obrabiających poszczególne elementy, znacznie więcej powie nam pozornie tajemniczy skrót CNC. Co oznacza i dlaczego jest on tak ważny dla poszczególnych firm? Pozwólcie, że wam w tym pomożemy.

O co w tym chodzi?

Oznaczenie „CNC” to skrót od angielskiego Computerized Numerical Control, będącego układem sterowania numerycznego wyposażonego w mikrokomputer, który po zaprogramowaniu przekaże maszynie zestaw komend do wykonania. Całe sterowanie odbywa się w zakresie określonego i zamkniętego układu współrzędnych, a gdy dodamy do tego zestaw czujników ruchu, to ryzyko wystąpienia błędu spada do poziomu minimalnego! Taka bezbłędna precyzja to klucz do sukcesu każdej firm zajmującej się produkcją!

fanuc.eu fanuc.eu


Źródło: fanuc.eu/pl/pl/robodrill-ib

Jak działa CNC?

Samo programowanie takich maszyn, to bardzo ciekawa kwestia, wymagająca chwili uwagi. Komendy, które przekazujemy do systemu, mają postać określonych poleceń, które następnie wykonywane są przez konkretną obrabiarkę. Wszystko po to, aby efektem jej pracy został element o konkretnych wymiarach, kształcie i fakturze. Aby jednak to zrobić w sposób poprawny, należy nie tylko ukończyć kurs programowania aplikacji do sterowania numerycznego, ale także wykazać się myśleniem przestrzennym, czy podstawowymi umiejętnościami z zakresu geometrii! To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać!

Ułatwienie pracy

Wbrew pozorom, obrabiarki numeryczne nie mają praktycznie żadnych ograniczeń w zakresie obsługiwanych materiałów. Tak naprawdę, to każdy materiał, który można obrabiać ręcznie, jak chociażby tworzywa sztuczne, drewno czy nawet najróżniejsze metale – także można skrawać przy pomocy urządzeń numerycznych! Co więcej, jest to jeszcze prostsze, gdyż nie raz wystarczy podać gotowy program w postaci kodu kreskowego, zamontować odpowiednią głowicę i można zaczynać pracę!

fanuc.eu fanuc.eu

Podsumowanie

Ignorowanie istoty sterowania numerycznego byłoby co najmniej niemądre. Gwarantujemy Wam, że najlepsi w branży już teraz używają maszyn z tą technologią i nie robią tego bez powodu! Jeżeli i wam zależy na wysokiej konkurencyjności waszych produktów, to czas zainwestować w obrabiarki CNC!

Źródło zdjęć: Fanuc