Odsetki podatkowe – jakie kwoty od zaległości obowiązują i jak je obliczyć

Odsetki podatkowe – jakie kwoty od zaległości obowiązują i jak je obliczyć www.fotolia.pl

Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych? Skąd wziąć aktualne informacje na temat obowiązującego prawa w tej kwestii? Gdzie w końcu szukać narzędzia, które pomoże nam obliczyć odsetki od zaległość?

Zaległości podatkowe to spory kłopot, który często dotyka polskich przedsiębiorców. Często nie są one wynikiem złej woli – nie jest trudno przedsiębiorstwu, szczególnie takiemu, które jest innowacyjne i odważnie inwestuje, stracić na krótki okres czasu płynność finansową. 

Co to są odsetki ustaowe?

Zgodnie z prawem odsetki od zaległości podatkowych wyliczane są w zależności od podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Tę ustalają przepisy Narodowego Banku Polskiego. Stawka odsetek za zwłokę równą jest sumie 200 procent tej kwoty.

Odsetki ustawowe (odsetki podatkowe) to takie odsetki, które musimy zapłacić po zakupie danego towaru na raty, jeżeli spóźniliśmy się z zapłaceniem jednej z takich rat. Aby obliczyć, ile będziemy musieli dodatkowo zapłacić za zwłokę, możemy posłużyć się starą metodą kartki i długopisu, wykorzystać tradycyjne kalkulatory, albo skorzystać z pomocy urządzenia zwanego kalkulatorem odsetek ustawowych.

Kalkulator odsetek ustawowych

Skąd w takim razie dowiedzieć się, jakiej sumy odsetek od zaległości możemy się spodziewać? Najlepszy i najwygodniejszy sposób, to skorzystanie z kalkulatora podatkowego (przykładowy kalkulator odsetek ustawowych), których w sieci jest sporo.

Korzystając z profesjonalnych kalkulatorów możemy mieć pewność, że system uwzględnia wszystkie zmiany prawne oraz precyzyjnie wylicza nam kwotę odsetek od zaległości. Nie musimy być też sami na bieżąco z wszystkimi niuansami prawnymi regulującymi tą kwestię. A nawet jeśli nasza wiedza jest w tej dziedzinie znaczna, nie musimy obawiać się, że coś pominiemy, przeoczymy lub o czymś zapomnimy. 

Kalkulator odsetek ustawowych uwzględnia wszystkie informacje związane nawet z takimi kwestiami jak aktualny kalendarz, dni wolne, urzędnicze terminy spłat i odroczeń oraz dni pracy urzędów w Polsce.

Kalkulator odsetkowy to narzędzie szybkie i bardzo proste w obsłudze, niwelujący wszelkie problemy z obliczaniem odsetek ustawowych, przy okazji pozwalający zaoszczędzić czas, który normalnie spędzilibyśmy na mozolnym liczeniu.

Nowoczesna Firma S.A. Piotr Czauderna

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki