Paweł Tamborski nowym szefem GPW

Paweł Tamborski nowym szefem GPW ilker/sxc.hu

Głosami skarbu państwa Paweł Tamborski, dotychczasowy wiceminister tego resortu został nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wygrał przeważającą większością głosów.

Nie mogło być inaczej, bo skarb państwa ma 51,74 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Uchwała w sprawie powołania prezesa wymaga jednak spełnienia warunków. Chodzi o uzyskanie przez Pawła Tamborskiego zgody KNF, a także komisji rozpatrującej wnioski o wyrażenie zgody na zatrudnianie osób, które pełniły funkcje publiczne. 

Formalnie uchwała dotycząca powołania Tamborskiego na prezesa wchodzi w życie wraz z uzyskaniem odpowiednich zgód. Ma to się stac do 15 lipca. W praktyce do tego czasu prezesem pozostaje Adam Maciejewski. 

Posiedzienie KNF odbędzie się 8 lipca. Czy KNF zdąży? - Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić zgodnie z obowiązującymi procedurami. Postępowanie będzie trwało tyle czasu, ile potrzeba na zgromadzenie pełnej informacji o kandydacie, biorąc również pod uwagę to, że pracował on poza granicami Polski, co wymaga zasięgnięcia informacji u zagranicznych władz nadzorczych - powiedział nam Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Nowego prezesa trzeba było wybrać, bo kończy się kadencja obecnego szefa zarządu Adama Maciejewskiego. Został on powołany na to stanowisko w styczniu 2013 r., gdy stracił je Ludwik Sobolewski. Najważniejszym zadaniem Maciejewskiego było wdrożenie nowego systemu transakcyjnego UTP, co zakończyło się sukcesem. Formalnie mógłby on być konkurentem Tamborskiego w ubieganiu się o fotel prezesa, ale bez poparcia skarbu nie miałby szans.

5 czerwca premier Donald Tusk przyjął dymisję Pawła Tamborskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Tamborski tę funkcję pełni od 23 stycznia 2012 r.

Wyborcza.biz

red