„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – co to za program?

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – co to za program? materiały PR

Jeżeli myślisz nad założeniem własnej firmy, to możesz zastanawiać się, skąd pozyskać środki na start. Poznaj rządowy program „Wsparcie w starcie”, który jest skierowany do takich osób jak Ty – przedsiębiorczych, chcących pracować na własny rachunek.

Założenie i rozpoczęcie prowadzenia firmy może sprowadza się do kosztu oscylującego w granicy 1000 zł, zdarza się, że kwota przekracza ponad 100 000 zł. To, ile będzie kosztowało uruchomienie firmy w głównej mierze zależy od tego, czy przedsiębiorca będzie potrzebował specjalistycznych maszyn, pojazdów czy też wystarczy standardowe wyposażenie biura. 

Osoby młode, które nie posiadają oszczędności na rozwój firmy, mogą zastanawiać się, skąd wziąć środki na prowadzenie działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że choć banków udzielających pożyczki osobom stawiającym pierwsze kroki na rynku jest całkiem sporo to większość z nich nalicza wysokie odsetki od udzielonych kwot. Zdarza się, że wysokość oprocentowania jest uzależniona od posiadanego przez zainteresowanego przedsiębiorcę zabezpieczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać pierwsza rozmowa z bankiem, na jaką kwotę pożyczki możesz liczyć lub co wpływa na pozytywną decyzję kredytową, zapoznaj się z tekstem: Kredyt na start firmy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czy wiesz, że zakładanie biznesu nie musi wiązać z kredytami na start działalności? Alternatywą są różnego rodzaju dotacje. Szczegółowe informacje znajdziesz w swoim Urzędzie Pracy. Jednym z nich jest program rządowy „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Zapytaliśmy eksperta o szczegóły. 

Na terenie całego kraju

Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to program, który początkowo był skierowany wyłącznie do osób z trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Dziś jest dostępny dla zainteresowanych otwarciem własnej firmy z całej Polski.

Kto może skorzystać z programu? Poza studentami ostatniego roku studiów, program jest skierowany również do osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, jako osoby bezrobotne czy klubów dziecięcych. W efekcie grupa podmiotów mogących skorzystać z programu jest bardzo szeroka.

Więcej niż pożyczka

– Wspomniany program to znacznie więcej niż tylko niskooprocentowana pożyczka, z której mogą skorzystać osoby zainteresowane pracą na własny rachunek. Przed wypełnieniem i złożeniem wniosku każdy zainteresowany może umówić się na indywidulane spotkanie z doradcą. Specjalista nie tylko wyjaśni, jak działa program, lecz także pomoże z wszystkimi formalnościami. Pomoc formalną można też uzyskać z biura rachunkowego, z którym przyszły przedsiębiorca nawiązał współpracę – objaśnia specjalista z redakcji portalu praca-gliwice.infoCi, którzy po 14 dniach od momentu złożenia wniosku otrzymają pozytywną decyzję, mogą również konsultować się z doradcami. Eksperci zatrudnieni do obsługi programu są do dyspozycji młodych przedsiębiorców m.in. w zakresie dysponowania przyznanymi funduszami.

Część może zostać umorzona

– Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest skierowany nie tylko do osób dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, lecz także do tych, którzy chcą intensywnie rozwijać firmę. Jeżeli sięgają po niskooprocentowaną pożyczkę, by stworzyć kolejne stanowisko pracy, to mogą liczyć na to, że części pożyczki nie będą musieli spłacać – zostanie ona umorzona  dodaje ekspert. 

Gdy mowa o pożyczce na stworzenie nowego miejsca pracy, to nie ma ograniczeń w zakresie tego, ile razy przedsiębiorca może z niej skorzystać. W efekcie niskim kosztem może otworzyć tyle stanowisk pracy, ile potrzebuje, by jego firma działała sprawnie.

Gdzie szukać informacji?

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwijaniem biznesu i szukasz taniej pożyczki oraz doradcy, który będzie ci w stanie pomóc w zakresie formalności, to koniecznie zajrzyj na stronę: www.wsparciewstarcie.bgk.pl. Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” został opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W razie niepowodzenia istnieją również inne, alternatywne sposoby na sfinansowanie własnej działalności. O kilku z nich możesz przeczytać w artykule: Skąd wziąć fundusze na założenie firmy?. Najlepiej, abyś na początku planowania biznesu rozważył wszystkie możliwe sposoby pozyskania środków na start, ich wady i zalety, a następnie stworzył plan alternatywny. Może okazać się, że na przykład pozyskanie inwestora będzie jednak lepszym rozwiązaniem niż dotacja z UE czy UP.