Plusy montażu zbiornika na gaz

Plusy montażu zbiornika na gaz sxc.hu

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego ogrzewania inwestorzy decydują się na instalację zbiornika na gaz, który umożliwia wykorzystanie gazu płynnego do zasilania instalacji grzewczej.

Ogrzewanie gazem cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego jest jednym z najwyższych kosztów, jakie musi ponosić inwestor pragnący mieszkać w komfortowych warunkach. Inwestorzy podkreślają, że z racji warunków klimatycznych i często długiej zimy wydatki na ogrzewanie pochłaniają za każdym razem istotną część domowego budżetu. Ten sam problem dotyczy osób pragnących ogrzać pomieszczenia specjalne: hale, magazyny, budynki rolnicze czy handlowo-usługowe.

Jednym ze sposobów pozwalających zminimalizować koszty i uniknąć czasochłonnej obsługi jest montaż zbiornika na gaz oraz wykorzystanie do ogrzewania gazu płynnego, który jest bardzo kaloryczny. Ogrzewanie gazem LPG jest przede wszystkim wygodne, przed montażem instalacji musimy podjąć decyzję, w jaki sposób będziemy dostarczać niezbędne paliwo.

Czym jest zbiornik na gaz płynny?

Zbiornik na gaz płynny jest specjalną konstrukcją przypominającą kształtem beczkę, jej zadaniem jest magazynowanie gazu. Charakteryzuje się wykonaniem z materiałów, które są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zbiorniki mogą mieć różną pojemność (2700, 4850, 6400 lub 9000 litrów), są wyposażone w specjalne mechanizmy przyjmujące gaz płynny od dostawcy (z cysterny) oraz transportujące go do urządzeń grzewczych. Zbiorniki dzielimy na podziemne oraz naziemne. W zależności od sposobu finansowania oraz wyboru producenta można zbiornik zakupić samemu lub wydzierżawić.

Gaz płynny to doskonałe paliwo grzewcze

Gaz płynny jest doskonałym paliwem grzewczym, które idealnie nadaje się do zasilania urządzeń znajdujących się we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach mieszkalnych czy produkcyjnych. Oprócz wysokiej kaloryczności charakteryzuje go również ekologia (w porównaniu z węglem czy ekogroszkiem negatywny wpływ na środowisko jest zerowy).

Gaz płynny jest komfortowy w użyciu oraz wydajny, parametrami przypomina ziemny, ale fakt jego magazynowania w takich konstrukcjach, jak zbiorniki na gaz powoduje, że inwestor może z powodzeniem sprawnie ogrzewać dom wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej sieci miejskiej, a wykonanie przyłącza wiąże się z przygotowaniem projektu, stratą czasu i poświęceniem znacznych środków finansowych.

Warto porównać chociażby wartość opałową popularnych paliw:

Rodzaj paliwa

Wartość opałowa

gaz ziemny [m3]

9,44 KWh

olej opałowy [kg]

10,67 kWh

węgiel kamienny [kg]

5,83 kWh

koks [kg]

7,22 kWh

miał węglowy [kg]

2,1 – 4,96 KWh

drewno [kg]

2,1 – 4,5 KWh

gaz płynny [kg]

12,87 KWh


Zalety montażu zbiornika na gaz

Wybór zbiornika na gaz płynny powinien być przemyślany i dokonany we współpracy z osobą mającą ku temu odpowiednie kwalifikacje. Warto skorzystać z pomocy firmy oferującej zbiorniki na gaz, jak np. Centrumgaz, której pracownicy pomogą wybrać odpowiedni model zbiornika i dopasują jego wielkość do metrażu ogrzewanego budynku. Plusem takiej współpracy jest także pomoc w dopasowaniu wszystkich urządzeń kooperujących.

Jakie są zalety wykorzystania dobrego zbiornika na gaz? Wśród najważniejszych możemy wymienić:

  • wygodę użytkowania: zbiorniki są bardzo zaawansowane technologiczne, bezpieczne i komfortowe w użyciu. Na uwagę zasługuje praktyczna bezobsługowość,
  • możliwość montażu zbiornika naziemnego lub podziemnego,
  • możliwość wyboru zbiornika o dowolnej pojemności,
  • możliwość wykorzystania paliwa, które jest bardzo kaloryczne,
  • możliwość współpracy z wybranym przez siebie dostawcą gazu,
  • ekologiczność (brak spalin),
  • możliwość jednoczesnego uzyskania C.W.U oraz C.O.,
  • brak konieczności wykonywania kosztownego projektu,
  • zaletę montażu  tam, gdzie nie ma dostępności sieci gazowej,
  • dostępność produktu.