Pomoc w zakładaniu firmy

Pomoc w zakładaniu firmy © kromkrathog - Fotolia.com

Konsultanci Krajowego Systemu Usług pomogą założyć działalność gospodarczą.

Według zeszłorocznego raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wydawanego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, 99,8 proc. firm w Polsce stanowią mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Świadczy to o dużym stopniu przedsiębiorczości wśród Polaków. Chętnie zakładamy działalność gospodarczą i inwestujemy w „coś swojego”. Wbrew pozorom, mniejsze przedsiębiorstwo to wcale nie mniej pracy. Prowadząc własną firmę możemy naprawdę rozłożyć skrzydła – wykazać się innowacyjnymi pomysłami, podejmować ryzyko i cieszyć się każdym, najmniejszym sukcesem. Najważniejsze to mieć pomysł i odwagę w jego realizacji.

Pomoc doradcy

Państwo Melekidis kiedy pierwszy raz skontaktowali się z Punktem Konsultacyjnym KSU nie mieli nic poza pomysłem i upatrzonym lokalem. Po trzech miesiącach uruchomili wymarzoną klubokawiarnię. W tym czasie doradca pomógł im napisać biznesplan, o którym wcześniej nie wiedzieli prawie nic oraz opracować wniosek, dzięki któremu otrzymali preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę. Państwo Melekidis zrobili remont pomieszczeń i zaczęli działać na toruńskim rynku.

Pomysł na klubokawiarnę

Jak to wszystko się zaczęło? Po kilku latach spędzonych za granicą państwo Melekidis wrócili do Polski z pomysłem otwarcia nietypowej kawiarni. Marzyli o miejscu, w którym goście mogliby odkrywać i rozwijać własne pasje i talenty, umacniać swoją samoakceptację, rozwijać twórcze myślenie oraz uczyć się budowania własnej przestrzeni. W Toruniu pod adresem Przy Skarpie 10c powstała klubokawiarnia Koci Łapci – miejsce spotkań, przyciągające nowoczesnych młodych rodziców. Koci Łapci oferuje usługi, dzięki którym rodzice mogą nie tylko spotkać się ze znajomymi, ale także zapewnić swoim pociechom ciekawie spędzony czas w gronie rówieśników.

Podobne artykuły:

Owocne poszukiwania

- Mieliśmy jakiś pomysł na życie, trochę oszczędności, ale nie chcieliśmy od razu przeznaczać wszystkich na inwestycje w nowy biznes. Po bezowocnych poszukiwaniach wsparcia w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Pracy trafiliśmy szczęśliwie na stronę internetową Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, gdzie znaleźliśmy informację o Punkcie Konsultacyjnym KSU i o możliwościach wsparcia dla początkujących przedsiębiorców – wspomina Miltiadis Melekidis. - Już po pierwszym kontakcie telefonicznym działania nabrały znacznego tempa” – dodaje Agnieszka, żona Miltiadisa.

Wsparcie merytoryczne

Choć Miltiadis Melekidis wspomina, że pomoc finansowa była dla nich wtedy priorytetem, jednak nie mniej ważne okazało się wsparcie doradcze. Konsultant KSU wskazał państwu Melekidis, jak mają przygotować się do prowadzenia działalności, jak wygląda konkurencja na rynku. Otrzymali także pomoc marketingową, logistyczną oraz zaproponowano szkolenia dla przedsiębiorców. – Jeśli ktoś, tak jak my, nie orientuje się za bardzo w meandrach prowadzenia biznesu, to w PK KSU otrzyma wsparcie chyba najlepsze z możliwych. Ponadto, usługa doradcza jest w 90 proc. dofinansowana ze środków unijnych. Za godzinę takich konsultacji płaciliśmy więc około 10 zł, co na rynku tego typu usług jest niewiarygodnie niską ceną – dodaje Miltiadis.

Pożyczka na start

Konsultacje, jakie odbyli państwo Melekidis zakończyły się otrzymaniem pożyczki w wysokości 40 tys. zł na zakup wyposażenia klubokawiarni – oprocentowanie w skali roku ustalono na ok. 3 proc. z trzymiesięcznym okresem karencji, który można wydłużyć nawet do pół roku. Plan spłaty dla młodych przedsiębiorców w tym przypadku obejmuje pięć lat.

Warsztaty i półkolonie

Klubokawiarnia Koci Łapci obecnie oferuje szereg ciekawych zajęć, w tym warsztaty - zajęcia motoryczne i ogólnorozwojowe dla maluchów, zajęcia przygotowujące starszaków do przedszkola, w ramach których poznają podstawy interakcji z innymi dziećmi, a nawet półkolonie. W ramach półkolonii właściciele współpracują także z Gospodarstwem Agroturystycznym ze stadniną koni w Kaszczorku oraz ze Studiem Tańca Best Crew.

źródło: ksu.parp.gov.pl

Podobne artykuły:

Olimpia Wolf