Pracownik w leasingu? Coraz częściej spotykana forma zatrudnienia

Pracownik w leasingu? Coraz częściej spotykana forma zatrudnienia ewl.com.pl

Okazuje się, że na całym świecie leasing pracowniczy przeżywa prawdziwy boom.

Jak wynika ze statystyk, właśnie ta forma zatrudnienia daje szansę na zarobek ponad 50 mln ludziom. Tylko w Polsce pracownikami tymczasowymi jest ponad 500 tysięcy osób. Z roku na rok liczba ta wzrasta, tym bardziej że jest to wygodna forma zatrudniania cudzoziemców. A tych na polskim rynku pracy coraz więcej. Przyjeżdżają do nas głównie z Ukrainy i są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. 

Sama forma leasingu pracowniczego zapewnia pracodawcy pracowników, którzy wykonają wskazane zadania. Aby tak było, nie trzeba jednak zatrudniać pracowników na etat. Wystarczy współpraca z agencją pośrednictwa pracy albo innym przedsiębiorcą. Najczęściej pracodawcy wybierają agencję pracy tymczasowej, bo to ona dysponuje rozbudowaną bazą chętnych do pracy specjalistów.

Dla kogo leasing pracowniczy jest najlepszym rozwiązaniem?

Na pewno dla przedsiębiorców, którzy chcą oszczędzać na zatrudnianiu. To głównie pracodawcy, którzy oferują na przykład pracę sezonową albo praca następuje u nich pewnymi etapami. Przykładem może być sektor budowlany czy przetwórstwo albo przemysł. Zatrudnia się tam pracowników wtedy, gdy trzeba wykonać pewne zadania. Nie ma sensu utrzymywać pracowników etatowych na przykład zimą, kiedy nie ma dla nich pracy.

Do agencji pracy tymczasowej powinni zgłaszać się wszystkie osoby, którym nie udaje się znaleźć stałego zatrudnienia. Leasing jest szansą na jakikolwiek zarobek. Często zdarza się zresztą, że praca tymczasowa może przekształcić się w tę stałą. Pracodawcy nierzadko wybierają najlepszych pracowników i proponują im etat.

To też jedna z najlepszych opcji na znalezienie pracy wśród cudzoziemców. Do Polski masowo zjeżdżają Ukraińcy, którzy nie mają szansy na dobrą i bezpieczną pracę w swoim kraju. To właśnie agencja sprawdzi ich dokumenty, przetłumaczy CV i znajdzie zatrudnienie zgodne z kwalifikacjami.

Kto pracuje tymczasowo?

Jeszcze do niedawna leasing pracowników odbywał się przede wszystkim w branży budowlanej, pracy przy zbiorach czy w przemyśle. Pracę taką wykonywały osoby bez wykształcenia czy specjalistycznych umiejętności. Pracodawcy opłacało się realizować dla nich indywidualne szkolenia.

Tak zresztą jest do dzisiaj, ale trzeba zaznaczyć, że taka forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna również w innych sektorach polskiego rynku. Dzisiaj zatrudnia się tak również pracowników biurowych – księgowych, informatyków, programistów, specjalistów do organizacji konferencji czy eventów, managerów do określonych projektów. Zatrudnienie tymczasowe jest opłacalne zawsze wtedy, gdy zawodowe obowiązki mają być realizowane zadaniowo, w określonym czasie.

Rola agencji pośrednictwa pracy

Agencja pracy realizuje rekrutację, przedstawia pracodawcy profile pracowników, którzy najlepiej pasują na dane stanowisko. To agencja sprawdza też dokumenty pracownika – na przykład ważność wizy czy pozwolenie na pracę w naszym kraju. Agencja niejednokrotnie załatwia dojazd na miejsce pracy wynajmowanym pracownikom, a nawet nocleg. Jest pośrednikiem, który nadzoruje odpowiedni przebieg realizacji zawodowych obowiązków. Jest także gwarantem wypłacalności.

Artykuł powstał w oparciu o treści zawarte w serwisie EWL.