Prezesi największych spółek giełdowych - jak długo zajmują swoje stanowiska?

Prezesi największych spółek giełdowych - jak długo zajmują swoje stanowiska? Fotolia

Nazwiska nowych ministrów już poznaliśmy, teraz więc uwaga przenosi się na inne stanowiska. Jak zwykle jedne z najbardziej atrakcyjnych posad czekają w giełdowych spółkach.

Bankier.pl sprawdził jak długo poszczególne osoby pełnią funkcje prezesa w największych polskich spółkach z udziałem Skarbu Państwa notowanych na GPW. Rekordzista zajmuje swoje stanowisko od ponad 13 lat!

Krzysztof Zamasz, prezes Enei zajmuje swoje stanowisko od 1044 dni. Zbigniew Jagiełło szefuje PKO BP od 2232 dni,  Herbert Wirth jest szefem KGHM już od 2305 dni, Jacek Krawiec zarządza PKN Orlen od 2610 dni, a Andrzej Klesyk jest prezesem w PZU od 2889 dni.

- Zmiany na szczytach władzy najczęściej pociągają za sobą zmiany na fotelach prezesów spółek. Nie jest to oczywiście regułą, na co wskazuje chociażby Paweł Olechnowicz, który w Lotosie „przeżył” już sześciu premierów i dwunastu ministrów skarbu. W nowym rozdaniu szczególnie interesujące będzie to, kto przejmie stery spółek z sektorów wymagających sporych reform lub będących pod sporą polityczną presją - banków, energetyki czy górnictwa – komentuje Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl. 

Nim „karuzela z prezesami” ruszy na dobre, warto przeanalizować jak długo obecni sternicy giełdowych spółek z udziałem SP utrzymują się na swoich stanowiskach. Zdecydowanie najdłuższym stażem może pochwalić się Paweł Olechnowicz, którego na prezesa Lotosu (a właściwie jeszcze Rafinerii Gdańskiej) mianował minister skarbu w rządzie SLD-UP-PS.

Następnie, już po wyborach parlamentarnych z 2007 r., rotacja przyspieszyła – od grudnia 2007 r. do października 2009 r. nowych prezesów doczekały się PZU, PKN Orlen, KGHM i PKO BP. Najnowsze przetasowania dotyczą energetyki. W marcu Andrzej Tersa zastąpił w Enerdze Mirosława Bielińskiego, zaś w październiku Jerzy Kurella zmienił Dariusza Luberę w Tauronie.