Przedsiębiorcy uczą się zarządzać kompetencjami

Przedsiębiorcy uczą się zarządzać kompetencjami nf.pl

Zarządzanie kompetencjami zwiększa efektywność działania przedsiębiorstw, ich wyniki biznesowe, ale małe i średnie firmy rzadko korzystają z tego sposobu usprawnienia swojego funkcjonowania. Ma to zmienić projekt „Zarządzanie kompetencjami w MSP”.

W czwartek w Poznaniu odbyło się pierwsze z cyklu 16 regionalnych seminariów „Od kompetencji pracowników do efektywności przedsiębiorstwa”, zorganizowanych dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt "Zarządzanie kompetencjami w MSP" jest inicjatywą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), współfinansowaną przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawiciele blisko tysiąca firm sektora MSP z całego kraju wezmą udział w seminariach, 300 przedsiębiorstw będzie mogło liczyć na bezpłatne szkolenia swych przedstawicieli.

 

Koordynatorka projektu Anna Dziołak z PARP powiedziała PAP, że przedsiębiorcy reprezentujący małe i średnie firmy często wiedzą, czym jest zarządzanie kompetencjami, znają jego zalety, ale nie mają świadomości, że mogą coś takiego wdrożyć również u siebie.

- Zarządzanie kompetencjami związane jest nie tylko z przyjmowaniem nowych pracowników, ale także rozwojem już zatrudnionych osób; to badanie, w jakich obszarach są najlepsi, co jest ich mocną stroną i jak możemy ich kompetencje najlepiej wykorzystać – podała.

Cele projektu to zwiększenie liczby małych i średnich przedsiębiorstw, w których wdrożono system zarządzania przez kompetencje, wzrost poziomu wiedzy odnośnie umiejętności i kompetencji pracowników, a także podniesienie świadomości przedsiębiorców nt. korzyści płynących z zarządzania przez kompetencje.

Na zarządzaniu kompetencjami korzystają w firmie wszyscy: rośnie efektywność pracowników, ich zadowolenie z pracy, przywiązanie do firmy. Przekłada się to też na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

W każdym z cyklu spotkań uczestniczyć będą przedstawiciele co najmniej 30 przedsiębiorstw, które nie wdrożyły dotąd zarządzania przez kompetencje. Seminaria przygotowywane są zawsze z uwzględnieniem specyfiki danego regionu. To dlatego w każdym ze spotkań swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele lokalnych firm, które wdrożyły zarządzanie kompetencjami, oraz eksperci znający lokalny rynek.

PARP. PARP.

Kliknij w tabelkę, aby ją powiększyć

Drugie seminarium odbędzie się 26 marca w Gdańsku.

Zobacz program

Szczegóły dotyczące seminariów: (22) 314 14 45
Formularz zgłoszeniahttp://kompetencje-seminarium.nf.pl/zgloszenie

Grzegorz Filipowicz, ekspert firmy doradczo-szkoleniowej, która uczy firmy, jak podnosić efektywność pracowników, wyjaśnił, że system zarządzania kompetencjami pozwala określić, jakie kompetencje są potrzebne, by przedsiębiorstwo mogło sprawnie działać, oraz jakie kompetencje wymagane są na poszczególnych stanowiskach. - Organizacje, które nie mają wdrożonego takiego systemu, często działają po omacku: nie wiedzą, jakie kompetencje są potrzebne ani na jakim są one poziomie. Nawet jeśli podejmowane są pewne działania rozwojowe, nie wiadomo, czy one są właściwie ukierunkowane” - powiedział.

Jak wyjaśnił, o ile największe przedsiębiorstwa stać na opracowywanie własnych, autorskich modeli zarządzania kompetencjami, z myślą o mniejszych firmach powstały modele kompetencji, które można wykorzystać w znaczącej części przypadków. - Takich opracowań dostępnych także dla małych i średnich przedsiębiorstw jest coraz więcej. Wdrożenie tego sposobu myślenia nie musi być obecnie ani tak kosztochłonne, ani czasochłonne, jak jeszcze kilka lat temu – podkreślił.

Seminaria prowadzone będą do listopada. A już teraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie są w trakcie wdrażania zarządzania przez kompetencje w swoich firmach mogą przystąpić do usługi szkoleniowo-doradczej i otrzymać kompleksowe wsparcie, które pozwoli im taką strategię zarządzania kompetencjami przygotować i wprowadzić. Działania w projekcie są bezpłatne dla uczestników. Z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono na nie ok. 6 mln zł.

Więcej szczegółów oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.kompetencjemsp.parp.gov.plNa tej stronie sukcesywnie będą się pojawiać artykuły i opracowania dotyczące zarządzania kompetencjami.