Rosną ceny na rynku nieruchomości wtórnych

Rosną ceny na rynku nieruchomości wtórnych fot. Michal Zacharzewski

Rynek nieruchomości wtórnych we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie - dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Stołeczna ziemia w cenie

W stolicy po raz pierwszy od trzech lat rok zakończył się wyraźnym wzrostem cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno wartości nominalnych, jak i realnych. – Ubiegły rok można ocenić bardzo pozytywnie. Był to okres stabilizacji cen oraz rosnącego zainteresowania kupujących – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wiele symptomów zapowiada również, że dobra koniunktura będzie trwać dalej.

Warszawiacy ciągle najchętniej kupują mieszkania o powierzchni do 50 mkw., w których jeden pokój służy jako przestrzeń dzienna, drugi natomiast to sypialnia. Kawalerki, które zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, obecnie straciły na popularności. – Najpopularniejszą lokalizacją w stolicy są aktualnie Bielany i Wola – stwierdza Silwana Piotrowicz, ekspert Metrohouse.

W minionym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły. Mimo to nabywcy obecnie kupując mieszkanie na kredyt będą płacili niższe raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od stycznia 2013 r. o 377 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander.

Wzrosło zainteresowanie nowymi mieszkaniami we Wrocławiu

We Wrocławiu największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się lokale dwupokojowe. – W końcówce 2013 roku średni metraż sprzedawanego mieszkania wyniósł tu 55 mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Przeciętnie na zakup nieruchomości trzeba było przeznaczyć 286 000 PLN. Porównując tą cenę do analogicznego okresu w poprzednim roku widoczny jest wzrost o 3,8 proc.

Podwyżka średniej ceny sprzedawanego mieszkania jest efektem ożywienia na wrocławskim rynku nieruchomości. – Podobnie sytuacja wygląda z działkami budowlanymi – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wzrost zainteresowania ich zakupem spowodował, że średni koszt metra kwadratowego wynosi aktualnie 314 PLN. Jest to aż o 18 procent więcej niż przed rokiem.

Osoby kupujące mieszkanie za kredyt, będą płaciły ratę niższą, niż jeszcze na początku 2013 roku. – Różnica związana jest z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu spadła od stycznia ubiegłego roku o 299 PLN – twierdzi Jarosław Sadowski.

W Trójmieście ceny nadal korzystne

Na rynku nieruchomości w Trójmieście nie odnotowano ożywienia, które pod koniec roku zauważalne było w innych regionach. – Ceny mieszkań w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku były wyższe od tych z końca 2012 zaledwie o 0,5 proc. Różnica jest więc niemal niezauważalna – stwierdza Marta Kosińska. – Początek roku powinien jednak zmienić tą sytuację. Świadczy o tym wzrost cen ziemi. Metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje obecnie 340 PLN. Podwyżka w stosunku do zeszłego roku wynosi więc 25 proc.

Pod koniec 2013 roku w całym kraju można było zaobserwować wzrost wartości nieruchomości.

– Wyjątkiem okazał się Gdańsk, gdzie w stosunku do ubiegłego roku odnotowaliśmy 4 proc. obniżkę cen sprzedawanych mieszkań – stwierdza Piotr Lewicki. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kawalerki, nawet te o powierzchni nieprzekraczającej 20 mkw. Transakcje w tym sektorze rynku były finalizowane w cenie do 150 000 PLN. Warto również zauważyć, że w Gdańsku duży wpływ na koszt nieruchomości ma lokalizacja.

Kupując obecnie mieszkanie na kredyt nabywcy będą płacić mniejszą ratę niż wyniosłaby ona na początku 2013 roku. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od stycznia 2013 r. o 276 PLN – podaje Jarosław Sadowski.

Nowoczesna Firma S.A. Olimpia Wolf