Rozlicz PIT przez internet w 2018 roku

Rozlicz PIT przez internet w 2018 roku Rozlicz PIT przez internet

Większość z nas już w kwietniu przyszłego roku będzie składać swoje zeznania podatkowe (najpopularniejsze są tutaj PIT-36 i PIT-37).

Każdy ma swoje przyzwyczajenia, jednak większość osób przyzna, że chciałaby poświęcić na pracę nad deklaracją jak najmniej czasu. Dodatkowo, ze względu na gąszcz przepisów oraz ciągle wprowadzane zmiany część podatników może czuć się zagubiona. Warto więc zastanowić się czy nie ułatwić sobie zadania i nie skorzystać z pit przez internet 2018.

 

Kto może skorzystać z e-deklaracji i ile to kosztuje

 

Elektroniczna wersja PIT jest potocznie nazywana e-deklaracją. Ma być formą pozwlającą na komfortową pracę na własnym komputerze. Dzięki niej nie potrzeba już dodatkowych obciążeń typu drukowanie dużej ilości dokumentów czy ich tradycyjne podpisywanie. Co więcej unikniemy niewygodnego wypełniania małych pól w tabelkach. Z założenia ta opcja ma być kompletnie bezpłatna i dostępna dla wszystkich zobowiązanych do wypełniania deklaracji. Pit przez internet w 2018 roku może więc wypełnić każdy – jedynym wymogiem jest posiadanie komputera, z odpowiednim programem Adobe, oraz połączenie z internetem.

 

Co ciekawe również przesłanie dokumentów pozostaje bezpłatne (poza ewentualnymi kosztami za połączenie internetowe). Praktycznie podatnik zaoszczędza więc na znaczku i kopercie. Jednocześnie nie pozbawiając się odpowiedniego dowodu złożenia. Jeżeli PIT zostanie przesłany prawidłowo otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest co prawda potwierdzeniem generowanym elektroniczne, ale swojej mocy odpowiada potwierdzeniu nadania w listu poleconego.

 

Jak skorzystać z elektronicznych PIT'ów

 

PIT przez internet 2018 może być bardzo kuszący, ale wiele osób nie wie po prostu jak to zrobić. Praktycznie rynek proponuje 2 główne sposoby wypełnienia i przesłania zeznania elektronicznie. Są to:

 

  1. Wykorzystanie programów i aplikacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów;
  2. Wykorzystanie specjalistycznych oprogramowań komercyjnych.

 

Ad. 1

Oprogramowanie udostępniane przez organy państwowe jest z założenia darmowe. Może je pobrać każdy podatnik z oficjalnych stron ministerstwa i jest dopasowane do większości najpopularniejszych systemów operacyjnych naszych komputerów. Państwowa wersja e-deklaracji zawiera najnowsze uregulowania i została zweryfikowana w odpowiedni sposób. Jednak ze względu na możliwości techniczne oraz budżetowe z założenia program jest niezbyt rozbudowany. Oznacza to, że jest dobrym darmowym narzędziem, ale może nie sprawdzić się w przypadku wysyłania dużej ilości danych lub dla początkujących użytkowników.

 

Ad. 2

Specjalistyczne oprogramowania komercyjne z pewnością są ciekawym rozwiązaniem do wypełnienia PIT 2018 przez internet. W zależności od programu mogą one być profesjonalnym narzędziem przy przesyłaniu dużej ilości dokumentacji, a także znakomicie sprawdzają się jako wsparcie dla osób nie posiadających dużej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Wybierając tę opcję należy jednak pamiętać, że wypełniamy bardzo ważne dokumenty i program nie może zawierać czy powodować błędów.

Times Press sp. z o.o.