Sklep subskrypcyjny – model biznesowy

Sklep subskrypcyjny – model biznesowy www.sxc.hu/profile/svilen001

Coraz trudniej wyróżnić się wśród powstających sklepów internetowych. Założenie własnego sklepu opartego na abonamencie może być dobrym pomysłem, by zarobić swój pierwszy milion.

Płatności cykliczne kojarzą się ze sprzedażą energii lub usług telekomunikacyjnych. W tym modelu można efektywnie sprzedawać także inne dobra. Anna Piętka, założyciel platformy obsługującej sklepy abonamentowe Subscrea dzieli je na „convenience” i „discovery”.

Dobra typu „discovery” mogą należeć do dowolnej kategorii – ważne, że użytkownik jest zainteresowany ich comiesięcznym odkrywaniem na nowo. Mogą to być na przykład wina – w abonamencie klient co miesiąc otrzymuje nową butelkę, z innego kraju i rocznika.

Dobra typu „convenience” to na przykład kawa lub cukier, czyli produkty, które zużywają się co miesiąc w przewidywalnym stopniu.  Abonament pozwala je na bieżąco uzupełniać.

Zalety sklepu abonamentowego

Sklepy tego typu w większości wypadków nie muszą utrzymywać magazynów, które będą przechowywały produkty na wypadek zamówienia. Transakcje i dostawy odbywają się konkretnego dnia, a rolą właściciela jest zgranie logistyczne odbioru towaru od dostawcy i wysłania go do klienta.

Zaletą jest także długofalowa relacja z klientem. Jednorazowy zakup, choć zostawia pozytywne wrażenie, nie może się równać z kilkumiesięczną relacją z firmą. Jeśli taki klient jest zadowolony z usług firmy, chętnie pochwali ją przed swoimi znajomymi. Abonament jest także wygodną formą płatności – można się do niego stosunkowo łatwo przyzwyczaić.

Podobne artykuły:

Płatności abonamentowe pozwalają także planować biznes bardziej długofalowo – klient potencjalnie będzie ze sklepem przez dłuższy czas niż jeden zakup. Choć sklepy nie stosują umownych za rozwiązanie współpracy, wykupienie abonamentu daje większe poczucie stabilności niż jednorazowy zakup.

Ten model działa

Choć płatności abonamentowe w e-commerce są stosunkowo nową tematyką, istnieją sklepy, które na tym modelu zbudowały ogromny sukces.

Najsłynniejszym tego typu sklepem jest BritchBox, który rozsyła za darmo próbki kosmetyków. Klienci, którym spodoba się dany produkt, mają możliwość zakupienia pełnowymiarowych produktów. Sklep ma w tej chwili 400 tysięcy miesięcznych abonentów.

Istnieją podobne sklepy, które w zbliżony sposób sprzedają akcesoria wędkarskie (Tackle Box) lub jedzenie (Love with Food). Interesującym wariantem tej działalności są sklepy z zabawkami Box of Awesome i Box of OMG, które za darmo rozsyłają zabawki, w zamian za opłaty od producentów zainteresowanych rozreklamowaniem produktów.

Na polskim rynku płatności abonamentowe wprowadziło Tchibo, które pozwala w cyklu miesięcznym zamawiać kawę przez internet.  

Wady modelu biznesowego

Właściciel sklepu subskrypcyjnego, podobnie jak każdy właściciel sklepu internetowego, musi cały czas prowadzić agresywną kampanię pozyskiwania klienta. O ile jednak typowy sklep internetowy ma szansę bazować na zakupach robionych pod wpływem impulsu, wykupienie abonamentu jest zazwyczaj bardziej przemyślanym działaniem. Klienci zdają sobie sprawę, że jest to związek na dłużej i nie są tak chętni jak do jednorazowego wydania pieniędzy na produkt.

Anna Piętka wskazuje także, że klient, który znudzi się ofertą sklepu, raczej już do niego nie wróci. O ile był zainteresowany produktami przez czas trwania abonamentu, istnieje niewielka szansa, że po jego zakończeniu nadal będzie zainteresowany firmą.

Podobne artykuły:


Konrad Budek