Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika? Sprawy spadkowe

Pomoc prawna najczęściej kojarzona jest ze skomplikowanymi sprawami z zakresu prawa karnego czy gospodarczego. Okazuje się, że czasami warto skorzystać z pomocy prawnika również w prostych sprawach jak stwierdzenie nabycia spadku.

Jak wygląda stwierdzenie nabycia spadku?

Stwierdzenie nabycia spadku, o ile nie zachodzą dodatkowe okoliczności, to jedna z najprostszych spraw z zakresu prawa cywilnego. Spadkobiercy powinni przygotować wniosek do sądu. We wniosku, niezależnie od tego, czy dziedziczenie następuje na postawie testamentu, czy ustawy, powinni być wymienieni wszyscy spadkobiercy. Wniosek powinien zawierać również informacje o ich pokrewieństwie ze spadkodawcą oraz dane spadkodawcy, w tym datę i miejsce jego śmierci. Z reguły takie sprawy zamykane są na jednej rozprawie. W przypadku, gdy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu, sporządzany jest również protokół otwarcia i odczytania testamentu.

Kiedy sprawa spadkowa może się skomplikować?

Sprawy spadkowe mogą się skomplikować w kilku kwestiach. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym (np. z kancelarii http://gptogatus.pl/porady-prawne/porady-prawne-spadkowe-rodzinne/). Najczęściej do komplikacji w sprawach spadkowych dochodzi w momencie, gdy dziedziczenie ma nastąpić na podstawie testamentu. O ile testamenty notarialne są rzadko podważane, tak już testamenty hollograficzne, czyli własnoręczne, a także ustne czy allograficzne, są podważane stosunkowo często. Dzieje się tak ze względu na to, że w przypadku testamentu własnoręcznego nie jest wymagana obecność świadków. A w przypadku testamentów ustnych podważona może być wiarygodność osób świadczących o ostatniej woli spadkodawcy. W takiej sytuacji sąd zawsze w pierwszej kolejności bada wiarygodność testamentu.

Kolejną przyczyną komplikacji przy sprawie spadkowej może okazać się brak możliwości wskazania wszystkich spadkobierców. Najczęściej dzieje się tak w przypadku rozłączonych rodzin, które nie mają ze sobą kontaktu lub w momencie, gdy któryś z uprawnionych do dziedziczenia nie żyje, a jego spadkobiercy nie są znani. W takiej sytuacji spadkobiercy zobowiązani są do wykazania, że poczynili wszelkie starania do odnalezienia spadkobiorców. Sędzia w czasie rozprawy może wydać również zarządzenie do umieszczenia ogłoszenia o poszukiwania spadkobierców w prasie ogólnopolskiej oraz monitorach sądowych.