Sprzedaż przez Internet a podatki

Sprzedaż przez Internet a podatki materiały PR

Nie wszyscy prowadzący działalność w Internecie mają świadomość obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Zatem o jakich zasadach należy pamiętać, aby nasze interesy w sieci były zgodne z prawem?

Udział sprzedaży internetowej w Polsce rośnie z roku na roku. Głównymi zaletami branży e-commerce jest szybkość, wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, oraz szerokie dotarcie do odbiorców. Powiększający swój udział e-handel nie jest jednak zwolniony z podatku. Nie wszyscy prowadzący działalność w Internecie mają świadomość obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Zatem o jakich zasadach należy pamiętać, aby nasze interesy w sieci były zgodne z prawem?

REGON, PIT, NIP

Osoby myślące o prowadzeniu sklepu internetowego powinny pamiętać o zarejestrowaniu takiej działalności. Potrzebny będzie numer NIP, REGON, adres siedziby, oraz dane konta bankowego. Prowadzenie tego typu działalności wymaga rozliczenia z podatkiem dochodowym PIT. Istnieje również możliwość zwolnienia z płacenia podatku. Mają ją firmy, których roczny obrót nie przekracza kwoty w wysokości 150 000 zł.

Podobnie jak w przypadku funkcjonowania reszty przedsiębiorstw, należy pamiętać o wystawianiu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych z kontrahentami. Jeżeli odbiorcą sklepu internetowego jest firma, należy wystawić fakturę. Osoba prywatna powinna otrzymać paragon fiskalny.

Czy potrzebna jest kasa fiskalna?

W przypadku sprzedaży detalicznej, rejestracja obrotu oraz kwot podatku należnego zachodzi za pomocą kasy fiskalnej. Jak to wygląda w sprzedaży internetowej? Według rozporządzeń w Polskim prawie istnieje możliwość niestosowania kas fiskalnych. Oczywiście trzeba spełniać ku temu odpowiednie warunki. Pierwsza możliwość związana jest z wartością sprzedaży na rzecz osób prywatnych, która nie powinna przekraczać kwoty 20 000 w poprzednim roku rozliczeniowym. Druga możliwość odnosi się do dostaw w systemie wysyłkowym, które powinny być opłacane w całości na konto bankowe przedsiębiorcy. Dodatkowym wymogiem jest zawarcie w dokumentacji wszystkich opłat oraz rodzajów transakcji.

Sprzedaż za granicę

Sprzedaż internetowa skierowana do osób, firm poza granicami państwa wiąże się z innymi formami opodatkowania. Ważne jest uwzględnienie, czy kraj odbiorcy jest członkiem Unii Europejskiej. Faktury wystawione do krajów UE za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozlicza się ze stawką VAT 0%. Podatnik wysyłający towar do kraju spoza terytorium UE nie musi rozliczać podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku przekroczenia limitów sprzedaży wysyłkowej możliwe jest rozliczenie dostawy na zasadach podatkowych kraju odbiorcy.

W klasycznej sprzedaży jak i tej internetowej ważne jest by pamiętać i odpowiednio traktować prawa konsumenckie. Należy odnieść się tutaj do Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Odnosi się ona do umów zawieranych pomiędzy sprzedawcą a kontrahentem, bez ich obecności z obu stron, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Sprzedawca dokonując transakcji powinien pamiętać o prawie konsumenta do odstąpienia z umowy. Konsumenci mają możliwość odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia zawarcia. W przypadku skorzystania z tego prawa, nabywca zwolniony jest z wszelkich zobowiązań. Konsument ma możliwość zwrotu towaru, nie później niż w terminie 14 dni. Ryzyko dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność internetową jest więc większe, niż w przypadku klasycznej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem sprzedaży przez Internet powinni zapoznać się ze szczegółowymi przepisami związanymi z rodzajem sprzedawanego towaru. Oferowanie w sieci towarów takich jak alkohol, rośliny gatunków zagrożonych jest karalne.

Autor:
Artykuł przygotowany przez ekspertów współpracujących z Firmino.pl - programem do faktur online.


Firmino.pl