Sytuacja gospodarcza Chin niebezpieczna dla polskich przedsiębiorców

Sytuacja gospodarcza Chin niebezpieczna dla polskich przedsiębiorców sxc.hu

Jak podaje Puls Biznesu, polscy przedsiębiorcy powinni uważnie śledzić Chiny. Pojawiające się w tym kraju osłabienie gospodarcze może być brzemienne w skutkach nie tylko dla samych Chin, ale i dla gospodarek na całym świecie, również dla Polski.

Znaczne osłabienie kondycji Chin potwierdza tamtejszy wskaźnik wzrostu importu. Dotychczas rósł on nieprzerwanie w tempie 12 procent (średnia z poprzednich trzech lat). W roku 2014 było to już zaledwie 0,4 procent.

Nie jest to sytuacja, która powinna wzbudzać na razie zaniepokojenie. Takie sygnały należy jednak śledzić z podwójna uwagą. Chińska gospodarka ulega osłabieniu, a co za tym idzie spada wymiana handlowa innych gospodarek z tym krajem.

Dla Polski jest to informacja o tyle istotna, że wymiana handlowa naszego kraju z Państwem Środka sukcesywnie w ostatnim czasie rośnie (import z Chin do Polski tylko w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrósł o 2 procent). Większa zależność od tego azjatyckiego kraju powoduje jednak, że ewentualna zapaść gospodarcza Chin będzie dla Polski dotkliwsza. 

red.