Szerokie zastosowanie kompresorów w przemyśle

Szerokie zastosowanie kompresorów w przemyśle industry

Duże zakłady pracy opierają się na wykorzystywaniu sprężonego powietrza, dlatego dobór odpowiednich kompresorów jest priorytetem. Oczywiście na rynku nie brakuje tego typu urządzeń ale warto wziąć pod uwagę jakość urządzenia, a nie tylko cenę.

Prawidłowy dobór kompresora ma znaczenie!

By dobrać odpowiedni kompresor, należy ściśle przestrzegać jaką jakość określa producent konkretnych instalacji, w których będzie wykorzystywane sprężone powietrze. Tylko wtedy zyska się gwarancję, że cały proces technologiczny będzie przebiegał bez zakłóceń, bo maszyny będą pracowały bezawaryjnie.

W zależności od potrzeb można wybrać:

  • sprężarki z wtryskiem olejowym, które cechują się długą żywotnością oraz dużą mocą silnika. Co ważne zapewniają bardzo duża wydajność
  • kompresory z falownikiem
  • kompresory RS-T_TWIN

Oczywiście to, jaki rodzaj sprężarki zostanie wybrany, zależy już od potrzeb. Jeśli ma się ograniczoną wiedzę w tym temacie to przy wyborze odpowiedniego kompresora pomoże blastech.pl. Zespół fachowców na pewno doradzi optymalne rozwiązanie.

Wykonanie prawidłowej instalacji pneumatycznej

Wykonanie prawidłowej instalacji pneumatycznej, która jest niezbędna w wielu zakładach produkcyjnych, wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia, dlatego samodzielne działanie w tej kwestii nie jest polecane. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalistów, gdyż najpierw należy wykonać szczegółowy projekt, a dopiero na jego podstawie można wykonać instalację, która będzie funkcjonalna. Już w fazie projektowania warto wziąć pod uwagę, jaką obudowę będzie posiadała instalacja, bo oczekując jakości, powinna być dźwiękochłonna. Powinna również posiadać elektroniczne sterowanie, co w znacznym stopniu ułatwi cały proces.

Uzdatnianie sprężonego powietrza – jakim sposobem?

Różnego rodzaju metody uzdatniania sprężonego powietrza, które wykorzystywane jest w instalacjach przemysłowych, powinny opierać się na obowiązujących normach. Ten fakt należy wziąć pod uwagę, by praca przy takich instalacjach była bezpieczna. Duże znaczenie ma dopuszczalna wielkość cząstek stałych oraz maksymalna dopuszczalna koncentracja cząstek oleju czy wody, które znajdują się w powietrzu sprężonym. Dzięki temu można:

  • odpowiednio osuszyć powietrze, jak i uzdatnić wodno-olejowy kondensat
  • odpowiednio dobrać stopień filtracji
  • czyszczone powietrze jest przyjazne dla środowiska

Serwis maszyn przemysłowych. Co należy wiedzieć?

Doborem odpowiedniego kompresora, sposobu uzdatniania powietrza czy projektowaniem i wykonywaniem instalacji pneumatycznych powinny zajmować się firmy posiadające doświadczenie z tego zakresu. Serwis również stanowi ważną kwestię, dlatego na bieżąco należy sprawdzać stan techniczny wszystkich maszyn znajdujących się w zakładzie pracy, by zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Oczywiście przestrzeganie obowiązujących zasad BHP jest również priorytetem, dlatego obsługą urządzeń powinny zajmować się osoby, które przeszły stosowne szkolenie.