Tysiące górników straci pracę. Kompania Węglowa do likwidacji

Tysiące górników straci pracę. Kompania Węglowa do likwidacji fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała likwidację Kompanii Węglowej. Cztery kopalnie mają zostać zamknięte a trzy tysiące górników zwolnionych. Związki zawodowe zapowiadają strajki.

Spółka ma poważne kłopoty finansowe z powodu spadających cen węgla. Przed kryzysem z 2008 roku tona węgla kosztowała 215 dol. Obecnie jest to 65 dol.

Ustawa mająca na celu restrukturyzację spółki trafi do laski marszałkowskiej do końca tygodnia. Plan zakłada likwidację czterech kopalń, które przynoszą największe straty. Zakłady zatrudniają w sumie 11 tys. osób, z czego 3 mają zostać zwolnione a pozostali zatrudnieni w innych kopalniach.

Urlopy i odprawy

Dla górników zwalnianych z pracy przewidziana jest odprawa w wysokości dwuletnich zarobków. Pracownicy zakładu mechanicznej przeróbki węgla otrzymają odprawy wysokości 10 miesięcznego wynagrodzenia, a pracownicy administracyjni od 3 do 6 miesięcznych pensji.


Górnicy, którym brakuje do emerytury mniej niż 4 lata (2100 osób) skorzysta z urlopu górniczego w zamian za 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Pozostałe 6 tys. osób znajdzie zatrudnienie w spółce powołanej na miejsce Kompanii Węglowej, która ma docelowo skupiać 10 kopalń.

Związkowcy: Będzie jatka

Związkowcy zapowiadają masowe protesty.

- Będzie totalna jatka. Zamiast programu naprawczego będziemy mieli wojnę – mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce – Nie możemy się zgodzić na zamykanie kopalń i zwalnianie ludzi.

Więcej na wyborcza.biz

red