W czym bank pomoże przedsiębiorcy?

W czym bank pomoże przedsiębiorcy? praca-sosnowiec.pl

Trudno wyobrazić sobie światowy rynek bez banków. Te na stałe wpisały się w krajobraz miast. Ponieważ banki oferują produkty zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom, pojawia się pytanie, co mogą zyskać ci drudzy.

By firma mogła swobodnie działać, niezbędne jest nawiązanie współpracy z wieloma podmiotami. Bank to jedno z tych miejsc, które każdy przedsiębiorca musi koniecznie odwiedzić. Ponieważ oferty przygotowane przez banki z myślą o firmach znacząco się różnią, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z poszczególnymi z nich. Wówczas przedsiębiorca może wybrać taki bank, który zapewni mu kompleksowe usługi i to niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju będzie znajdowało się przedsiębiorstwo. Warto zapoznać się z naszym artykułem: Concierge, assistance… wszystko to w twoim banku!

 

Rachunek bankowy to podstawa

Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do posiadania konta firmowego (chyba, że rozlicza się z innymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą), ale takie znacząco ułatwia prowadzenie firmy. Wystarczy wskazać, że rachunek firmowy pozwala na oddzielenie finansów firmy od prywatnych środków. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał robić ciągłych podsumowań czy notatek, które ułatwią mu wytłumaczenie się przed urzędem skarbowym.

Choć rachunek firmowy to zupełna podstawa, nie można zapomnieć, że jego posiadanie może obciążyć firmowy budżet. Jak to możliwe? Część banków pobiera wyższe opłaty za prowadzenie takiego rachunku. Właściciel firmy może być też zobowiązany do płacenia za wykonywanie przelewów bankowych czy zleceń stałych. By nie okazało się, że wybrany rachunek jest zbyt drogi, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z tabelami opłat. Dobrze też sprawdzić, czy bank oferuje dodatkowe usługi posiadaczom firmowych kont, np. concierge czy assistance -komentuje ekspert portalu praca-sosnowiec.pl

 

Kredyt w rachunku bieżącym

Nie każda firma potrzebuje kredytu na start. Choć w ostatnich latach banki zmieniły swoją politykę i dziś początkującemu przedsiębiorcy znacznie łatwiej uzyskać kredyt niż jeszcze kilka lat temu, to są przedsiębiorstwa, które po dodatkowe środki sięgają dopiero wówczas, gdy firma się rozwija. Takie rozwiązanie jest racjonalne – pozwala uchronić się przed ryzykiem. Firmie, która już zarabia łatwiej też wynegocjować lepsze warunki.

Nie zawsze jednak kredyt oznacza, że bank przelewa na rachunek firmowy konkretną sumę pieniędzy i oczekuje miesięcznych spłat. Wśród przedsiębiorców popularne są kredyty w rachunku bieżącym - takie oferuje np. Santander Bank - pieniądze można wykorzystać np. w celu opłacenia wirtualnego biura. W zależności od kondycji firmy i jej aktualnych zobowiązań przedsiębiorca może liczyć na to, że otrzyma propozycję przyznania limitu kredytowego adekwatnej wysokości. W przypadku firm współpracujących z zagranicznymi podmiotami, znaczenie może mieć również fakt, że przedsiębiorca może liczyć na otwarcie limitu nie tylko w złotówkach, lecz także walutach obcych, np. euro, dolarach amerykańskich czy frankach szwajcarskich - dodaje ekspert portalu praca-sosnowiec.pl. 

 

Różne poziomy ryzyka, czyli jak inwestują firmy

Są przedsiębiorcy, którzy myślą o przyszłości i zabezpieczeniu się na czas kryzysu. Wiele banków oferuje możliwość inwestowania firmowych zysków, a przykładem takiego jest ING Bank Śląski. W ofercie tego banku znajdują się m.in. konta oszczędnościowe i lokaty. Przedsiębiorca może zatem wybierać wśród produktów pozwalających na oszczędzanie zarówno bieżących środków, jak i tych wypracowanych, które w najbliższej przyszłości nie będą potrzebne - radzi ekspert portalu praca-sosnowiec.pl. 

Przedsiębiorcy zamierzający oszczędzać powinni przy tym pamiętać o konieczności zapoznania się z ryzykiem wiążącym się ze skorzystaniem z takich produktów. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się po pomoc do doradców finansowych zatrudnianych przez banki – oni mogą doradzić w wyborze produktu spełniającego oczekiwania klienta biznesowego.