W czym pomaga oprogramowanie dla planistów czasu pracy?

W czym pomaga oprogramowanie dla planistów czasu pracy? Pixabay.com

W Holandii istnieje oddzielny zawód: planista czasu pracy. W Polsce wciąż wiele firm ma problem z tworzeniem harmonogramów, bo czas pracy personelu planuje bez odpowiednich narzędzi.

– W Holandii istnieje oddzielny zawód planista czasu pracy, niestety w Polsce wciąż w wielu firmach nie przywiązuje się do profesjonalnego planowania czasu pracy dużej wagi. To błąd, którego efektem jest niezadowolenie załogi, zwolnienia lekarskie czy częste urlopy na żądanie, i w efekcie mniejsza efektywność pracowników – mówi Łukasz Chodkowski z holenderskiej firmy Dehora, która zajmuje się doradztwem z zakresu optymalizacji zarządzania czasem pracy w przedsiębiorstwach.

Oprócz planowania czasu pracy zgodnie z przepisami prawa, istotne jest, aby myśleć o tym zagadnieniu szerzej. Kluczowe jest planowanie pracy zgodnie z zasadami ergonomii czasu pracy. Chodzi o to, aby pracownicy czuli się traktowani sprawiedliwie (np. poprzez równy rozkład obciążenia pracą w weekendy), nie czuli przeciążeń, a także aby uwzględniać ich prywatne potrzeby, np. konieczność wizyt w urzędach w ciągu dnia.

Do tego wszystkiego – aby z jednej strony nie pogubić się, a z drugiej móc analizować dane o czasie pracy – konieczne jest planowanie grafików za pomocą specjalistycznych narzędzi skierowanych, zarówno do pracowników, menadżerów, jak i działów HR.

Grafiki na papierze to już przeżytek

– W tej chwili w wielu firmach czas pracy wciąż planowany jest na kartkach papieru – mówi Aneta Andruszkiewicz z firmy Infinite, oferującej oprogramowanie do planowania czasu pracy. – Tymczasem narzędzia do planowania pozwalają na wiele więcej. Planować można za pomocą szablonów, kopiować grafiki pomiędzy pracownikami lub dopasowywać plan do pożądanej obsady, mając jednocześnie informację czy czas pracy został zaplanowany zgodnie z prawem, a także zgodnie z własnymi kryteriami, wynikającymi z regulaminów pracy lub porozumień ze związkami zawodowymi w przedsiębiorstwach.

Tego typu programy pomagają też zarządzać spóźnieniami i wyjściami prywatnymi pracowników (zatrudnieni mogą określić kiedy je odpracują), wnioskami urlopowymi czy delegacjami (można rozliczyć całość delegacji w systemie samoobsługowym).

Jak wybrać system do planowania czasu?

Wybierając system do planowania czasu pracy ważne jest, aby sprawdzić, czy integruje się on z czytnikami wejścia/wyjścia, a także czy jest przygotowany dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto istotne jest, aby pozwalał na definiowanie różnych typów etatów. W niektórych programach często bowiem problemem jest definiowanie niestandardowych wymiarów etatów. Dla dobrego systemu nie ma znaczenia czy wyliczenia powinny być dokonywane dla 100, 75 czy 68 proc. wymiaru czasu pracy, system sam wyliczy, a następnie pomoże nam rozliczyć grafiki wszystkich pracowników.

Podobne artykuły:

– Z punktu widzenia zasad ergonomii czasu pracy pracownicy powinni pracować przeciętnie od 34 do 38 godzin tygodniowo, choć Kodeks Pracy pozwala na więcej. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że obciążenie pracą jest odpowiednie, zmniejszające ryzyko przemęczenia i popełnienia poważnego błędu, co przekłada się na zwiększenie jakości pracy. To dlatego tak ważne jest odpowiedzialne planowanie czasu pracy. Dopiero, gdy możemy go w prosty sposób ocenić za pomocą właściwych narzędzi, możemy zacząć mówić o ergonomii czasu pracy – podsumowuje Łukasz Chodkowski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oprogramowaniu czasu pracy wejdź tutaj: www.infinite.pl.

Nowoczesna Firma S.A. Krzysztof Szczepaniak