Wnioski urlopowe - co musisz o nich wiedzieć?

Wnioski urlopowe - co musisz o nich wiedzieć? inewi.pl

Zapewne nie ma osoby, która nie czekałaby z niecierpliwością na swój urlop. W końcu każdemu pracownikowi należy się zasłużony wypoczynek. Jednak aby móc skorzystać z takiej możliwości, należy wcześniej złożyć wniosek. Co warto na ten temat wiedzieć?

Urlop, czyli co nam przysługuje?

Osoby mające umowę o pracę mogą wykorzystać 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od stażu pracy. Pracownik może te dni wolne podzielić, jak chce, ale z jednym zastrzeżeniem. Przynajmniej raz w roku pracodawca powinien zapewnić osobie zatrudnionej przynajmniej 14 dni ciągłego wypoczynku, wliczając w to dni standardowo wolne od pracy. W praktyce wygląda to tak, że wybiera się 10 dni z urlopu, natomiast wraz z weekendami, które przypadają w tym czasie, wychodzi właśnie 14, a nawet więcej, jeśli umiejętnie zaplanujemy naszą nieobecność. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy pracodawca może nie zaakceptować naszego wniosku urlopowego?

Istotną informacją jest to, że pracodawca musi nam udzielić wolnego, jednak niekoniecznie przystanie na termin, o który wnioskujemy. Wspomniana odmowa wynika z tego, że właściciel firmy kierując się jej dobrem i płynnością działania, może nie wyrazić swojej zgody, jeżeli taka nieobecność w danym okresie będzie miała negatywny wpływ na biznes. Dlatego właśnie w wielu firmach planuje się z dużym wyprzedzeniem własny wypoczynek, szczególnie jeśli chodzi o wspomniane dłuższe nieobecności. Przedsiębiorstwo musi sprawnie funkcjonować nawet podczas szczytu sezonu urlopowego, dlatego stworzenie czytelnego harmonogramu pozwoli zorientować się w sytuacji. W jaki więc sposób wnioskować o urlop?

Jak wygląda składanie wniosku o urlop?

Każda firma ma swój własny sposób, w jaki pracownicy wnioskują o wolne. Tradycyjnie obowiązuje pisemna forma, którą osoba zgłaszająca nieobecność musi przedstawić pracodawcy oraz uzyskać jego podpis. Wiele osób deklaruje chęć pójścia na dłuższy wypoczynek znacznie wcześniej, właśnie przez konieczność planowania z wyprzedzeniem. Dlatego, jeśli w międzyczasie coś się zmieni i jednak z danego terminu zrezygnujemy, to niestety pojawia się konieczność przedstawienia kolejnego wniosku z prośbą o anulowanie wcześniejszego. Jak widać, tradycyjna forma składania podania wiąże się z dużą ilością biurokracji. Czy da się zrobić to łatwiej?

W jaki sposób uprościć składanie podań, planowanie i ewidencję urlopów w firmie?

Elektroniczny obieg dokumentów ułatwia całą masę spraw. Inewi.pl to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na usystematyzowaniu kwestii urlopów w firmie. Aplikacja inEwi pozwala na składanie wniosków przez pracowników oraz akceptowanie ich bądź odrzucanie przez osobę do tego wyznaczoną. W ten sposób obieg informacji następuje znacznie szybciej, aniżeli tam, gdzie wciąż funkcjonuje metoda tradycyjna. Poza tym, w sytuacjach, kiedy tak bardzo liczy się czas, a mianowicie w przypadku urlopu na żądanie, pracownik może wysłać swój wniosek za pośrednictwem aplikacji i otrzymać również za jej pomocą powiadomienie na temat jego statusu. Dzięki temu wcale nie musi iść do biura, ani nawet kontaktować się ze swoim kierownikiem, ponieważ może to zrobić automatycznie i wygodnie przez inEwi. To także doskonałe rozwiązanie w przypadku osób pracujących zdalnie lub przebywających na delegacji, kiedy bezpośredni kontakt z przełożonym jest utrudniony.

Trwanie przy przestarzałych sposobach składania wniosków urlopowych nie jest najlepszym pomysłem, a już na pewno nie służy żadnej firmie. Warto wykorzystać rozwój technologiczny do swoich celów, jeśli tylko istnieje taka możliwość. W tym wypadku korzyści są ewidentne, dlatego decyzja nie powinna być trudna. O jakich zaletach inEwi mowa? Z pewnością można dzięki aplikacji ograniczyć biurokrację, zaoszczędzić czas, a do tego jeszcze uprościć całą procedurę zarządzania urlopami. Zatem opłaca się zrezygnować ze starych oraz mało efektywnych metod i zaufać nowoczesnemu narzędziu.